Členovia tímu prvého úplne online zdravotného a úrazového poistenia psov a mačiek u nás - PetExpert - zostavili na základe analýzy interných údajov, prieskumu a poistných plnení a v spolupráci s uznávanou expertkou na mačacie medicínu a vedúci tímu prvé špecializované " Cat friendly clinic " veterinárnej kliniky v SR MVDr. Martinou Načeradská zoznam desiatich najčastejších ochorení u mačiek a ich príznakov. Na čo si teda dávať pozor u vášho mačacieho miláčika a v prípade ochorenia umožniť najrýchlejší a najefektívnejší liečenie?
1. Blchy a kliešte
Ak vaša mačka chodí von, hrozí jej riziko napadnutia vonkajšími parazitmi, ako sú napríklad kliešte či blchy. Silné infestácie blchami môže u malých mačiatok spôsobiť aj anémiu - blchy sajú krv. U dospelých mačiek je problém hlavne alergie na blšie uhryznutie, konkrétne blšie sliny (FAD), čo spôsobuje výraznú svrbenie, mačka sa často škrabe, a keď sa problém nerieši, môže sa rozvinúť aj sekundárne zápal kože. Mačky, ktoré majú prístup von, by mali by byť ošetrené proti kliešťom. Nie je pravda, že by kliešte napádala mačky menej často ako psov. Skôr naopak, keď mačka loví a prepletá sa rôznym krovím a vysokou trávou, tak prechádza miestami, kde je zvýšený výskyt kliešťov.
2. Urologické problémy - cystitída (zápal močového mechúra), ochorení dolných ciest močových - FeLUTD syndróm, tvorba močových kameňov
Mačky sú veľmi náchylné na stres. Ak žijú v nevhodnom prostredí, majú nedostatok podnetov, v zlých vzťahoch s majiteľom alebo s ostatnými mačkami v domácnosti, má to zásadný vplyv na ich zdravie. Najčastejšími prejavmi sú močenie mimo mačacie záchod, nariekanie pri močení, dyzúria alebo prítomnosť krvi v moči (hematúria). Ak sa stav nerieši včas, môže sa stať, že mačka (častejšie kocúr) prestane močiť úplne, trpí tzv. Obštrukciou močových ciest. Názov FeLUTD vychádza z anglického "feline low urinary tract disorders". Štúdia z posledných rokov ukazujú, že sa často jedná o zápal vyvolaný stresom. Treba zmeniť prostredie, vyriešiť príčinu vyvolávajúce stres a okrem iného prinútiť mačku viac piť. Je však potrebné vylúčiť aj ďalšie príčiny, ako je bakteriálny zápal. Váš mačací kamarát s močovými problémami by mal byť vyšetrený veterinárnym lekárom čo najskôr, pretože ak obštrukcie močových ciest bude trvať dlhšie ako 24 hodín, môže dôjsť k trvalému poškodeniu obličiek.
3. Ochorenia horných dýchacích ciest
Ochorenie horných dýchacích ciest sa vyskytuje u mladých mačiek a mačiatok z veľkých chovov či útulkov, kde sa kvapôčkovej infekcie ľahko šíri. Najčastejšie klinické príznaky sú výtok z nosa, kýchanie, problémy s dýchaním a niekedy aj zápal spojiviek. Ide o syndróm vyvolávaný celým radom rozdielnych infekčných pôvodcov, ktorí sa rozmnoží na sliznici nosa, ústnej dutiny či očnej spojovke. Na rozvoji týchto klinických príznakov sa zúčastňujú hlavne baktérie (chlamýdie, mykoplazmy a baktérie prirodzene sa vyskytujúce v horných dýchacích cestách) a vírusy (herpesvirus, kalicivirus a ďalšie).
4. Zlyhanie obličiek
Obličky sú jedným z najdôležitejších orgánov tela. Dôležitú úlohu hrajú pri ovplyvňovaní krvného tlaku. Vysoký krvný tlak môže byť však ako následok, tak i príčina obličkového zlyhávania. Ďalšou dôležitou rolou je vylučovanie toxických látok z tela. Ak obličky nefungujú, dochádza v podstate k "otrave organizmu" kvôli tomu, že sa nevylučujú odpadové látky, ktoré potom spôsobia, že je mačke zle, zvracia a môže mať ďalšie príznaky. Kvôli zlyhaniu obličiek uhynie podľa štúdií každá tretia mačka, čo je oveľa viac v porovnaní so psami, kde je to zhruba každý desiaty. Chronické obličkové zlyhanie je degeneratívne ochorenie, ktoré sa postupne rozvíja niekoľko rokov a pri včasnej diagnostike je možné tento proces výrazne spomaliť. Zlyhanie obličiek a prvé klinické príznaky (strata hmotnosti a zvýšený príjem tekutín a častejšie močenie) nemusí byť po dlhú dobu viditeľné a včasná diagnostika je možná len vďaka vyšetrenie krvi, moču a krvného tlaku. V neskorších štádiách zlyhávaní obličiek môžu mačky zvracať, mať hnačka, afty v papuli, sú apatické, nemajú chuť do jedla. Dnes je možné vďaka novému parametru SDMA (symetrický dimetylarginin) odhaliť už 25% poškodenie funkcie obličiek a včas začať terapiu diétou, ktorá mačke výrazne predĺži život a zlepšia jeho kvalitu.
5. Ochorenie dutiny ústnej u mačiek - problémy so zubami, chronická gingivostomatitídy mačiek
Problémy so zubami u mačiek bývajú najrôznejšieho charakteru. Môžu to byť napríklad zlomené či chýbajúce zuby po úrazoch, ak sa mačky pohybujú vonku. Mačky, rovnako ako psy, trpí na tvorbu zubného kameňa. Ten sa u nich takmer vždy začína tvoriť na stoličkách. Ak sa im nečistí zuby, hromadia sa na zuboch zubný plak, prítomnosť baktérií v blízkosti ďasná dráždia imunitný systém a to potom následne vedie k rozvoju zápalu ďasien - gingivitídy. Možno pozorovať, že mačka má pozdĺž zubov čím ďalej výraznejšie červený prúžok. S rozvojom zápalu môžu ďasná aj krvácať a na dotyk a začnú byť bolestivé. Keď sa problém nerieši a zuby sa nečistia, dochádza k zápalovému ochorení závesného aparátu zuba, parodontitíde, čo postupne vedie k tomu, že zviera o zuby príde.
Mačky tiež často trpia na resorptivní lézie, čo je proces, pri ktorom sa tvoria v sklovine a zubovine diery a postupne môže dôjsť k odhaleniu dreňovej dutiny zuba. Keď sa tak stane, je zub veľmi bolestivý, pretože v dreňovej dutine sa nachádzajú aj nervy. Nie je iné riešenie, než taký zub vytrhnúť pri zákroku v anestézii a uľaviť tak mačke od bolesti. Takéto lézie je možné objaviť v 80% prípadov iba na RTG snímkach. Je teda potrebné nechávať mačke ošetriť zuby v zariadení, kde také vybavenie majú. Práve presne mierená diagnostika, ktorá nie je založená na metóde "pokus-omyl", umožní najrýchlejší a najefektívnejší liečenia zvieracieho pacienta a zníži náklady za veterinárnu starostlivosť na minimum.
6. Gastrointestinálne ťažkosti - hnačka, vracanie
Ak mačka zvracia častejšie ako 1x za mesiac, tak to rozhodne nie je v poriadku. Niektoré dlhosrsté mačky môžu zvracať častejšie kvôli tomu, že sa potrebujú zbaviť prehltnutých chlpov, ktorú zožerú v rámci starostlivosti o srsť, ale aj tento problém je možné riešiť vhodnými potravinovými doplnkami. Mačka môže zvracať alebo mať hnačku kvôli precitlivenosti na kŕmenie, môže jej vadiť nejaká zložka, prípadne môže mať potravné alergiu. Príčinou môže byť aj náhla zmena kŕmenie. Ak mačka chodí von, sú jednou z najčastejších príčin zažívacích ťažkostí rôzni vnútorné parazity. Takéto zviera je potrebné pravidelne odčervovať, pretože niektorí parazity, ako napr. Škrkavky či giardie, môžu vyvolať zdravotné problémy aj u ľudí. Vracanie a / alebo hnačka môžu byť ale tiež prejavom závažnejších ochorení (zlyhanie obličiek, zápal pečene či pankreasu), takže ak mačka zvracia niekoľkokrát za deň, je potrebné čo najskôr vyhľadať pomoc veterinára. Keď má mačka vodnatá hnačka, môže ľahko dôjsť k dehydratácii. Obzvlášť u mačiatok nie je dobré podceňovať akútna hnačka a vracanie, pretože ťažká dehydratácia môže viesť ľahko k zlyhaniu obličiek.
7. Úrazy, traumy
Častejšie bývajú postihnuté vonkajšie mačky vystavenej náročnejšiemu životnému štýlu, ktorý so sebou nesie aj vyššie riziko úrazov. Príčinou zranenia voľne chovaných mačiek sú najčastejšie úrazy spôsobené automobily. Čo robiť? S poranenou mačkou príliš nemanipulujte, nesnažte sa fixovať a obväzovať poranené končatiny. Položte ju na pevnú, ale mäkkú podložku, ľahko prekryte a čo najskôr ju transportujte k veterinárovi.
Ďalším častým poranením sú strelné rany. Niekedy broky alebo diabolky preniknú len kožou, inokedy sa dostanú aj do telových dutín, ale ak výrazne nepoškodí niektorý životne dôležitý orgán, opouzdří sa a neskôr ich možno náhodne zachytiť na röntgenovým snímke. Vstup strely v kožuchu nemusí byť zistený.
Mačky chované v bytoch môžu vyskočiť z nedostatočne zabezpečeného okna alebo balkóna, pretože sa snaží uloviť muchu alebo vtáka a bohužiaľ si neuvedomí, že môžu spadnúť a zraniť sa. Preto je potrebné mať okná a balkóny zabezpečené, napríklad mať siete v oknách, keď tam mačky majú prístup. Ďalšie nebezpečnou vecou v domácnosti môžu byť otvorené ventilačky. Mačka sa snaží vyskočiť von, ale uviazne vo škáre medzi okenným rámom a oknom, zvyčajne za panvicu / zadné nohy alebo za krk. Mačka v takejto situácii reaguje inštinktívne a snaží sa vyslobodiť, čo vedie k tomu, že sa zasúva stále hlbšie. Ak uviazne za krk, má iba niekoľko minút, než sa udusí, ak uviazne za panvica, môže si vážne poškodiť chrbticu. Je teda lepšie NIKDY nenechávať mačku v miestnosti s otvorenou ventilačky osamote.
8. Endokrinné ochorenia - cukrovka, zvýšená funkcia štítnej žľazy
Diabetes mellitus (cukrovka): Podľa štúdií z Veľkej Británie trpí diabetom každá 100. až 200. mačka, ktorá navštívi veterinárnej ordinácii, čo je stúpajúca tendencia v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi. Medzi predispozičné faktory patrí samčie pohlavia, bytový spôsob života, nedostatok pohybu, obezita, infekcie (obzvlášť v papuli), kortikosteroidy a vyšší vek (20-30% prípadov diagnostikovaných vo veku 7-10 rokov, 55-65% prípadov vo veku viac ako 10 rokov). Mačky tiež stále častejšie trpia obezitou a rovnako ako u ľudí, je aj u mačiek pomerne častý výskyt cukrovky práve kvôli obezite. Ak je v tele príliš veľké množstvo tukového tkaniva, ovplyvňuje jej hormonálna aktivita pankreas, metabolizmus glukózy a inzulínu. Medzi predisponovaný plemená patria barmská mačka a v niektorých štúdiách aj siamské mačka. Typické klinické príznaky sú zvýšený príjem tekutín, časté močenie a niekedy ubúdanie na váhe.
Hypertyreóza (zvýšená funkcia štítnej žľazy): Ochorenie spôsobené nadmernou činnosťou štítnej žľazy. V dnešnej dobe je možné vďaka včasnej diagnostike odhaliť chorú mačku oveľa skôr, než sa naplno prejavia klinické príznaky, ktoré súvisia so zvýšenou aktivitou metabolizmu, kedy mačka chudne, aj keď veľa žerie, veľa pije, viac močom, je veľmi aktívny a má neupravenou srsť . Ak sa ochorenie včas nerieši, môže viesť až k zlyhaniu obličiek či poškodenia srdca. Postihuje staršie mačky oboch pohlaví. Prvým príznakom môže byť len zmena správania, staršie mačka menej spí, je viac aktívna a hravá, prípadne môže občas zvracať alebo mať hnačku.
9. Onkologické choroby
Medzi najčastejšie onkologické ochorenia mačiek patrí malígny lymfóm a postinjekčnej sarkóm.
Malígny lymfóm je všeobecný termín pre nádorové ochorenie, ktoré vychádza z lymfocytov, čo je jeden druh bielych krviniek imunitného systému. Je považovaný za jednu z najrozšírenejších foriem rakoviny u mačiek. Pomenúva sa podľa toho, v akej časti tela sa nachádza. V súčasnosti sa pomerne často stretávame s gastrointestinálnym lymfómom, ktorý najčastejšie postihuje žalúdok a / alebo tenké črevo, konkrétne jeho najzadnejšie časť (ileum), ktorá je bohužiaľ veľmi ťažko dostupná pre endoskopické vyšetrenie. Ďalšími príkladmi lymfómu môže byť mediastinálne lymfóm, ktorý sa nachádza v hrudníku, alebo nazálne, ten je pre zmenu v nose, hepatálne v pečeni, renálnej v obličkách. Mačka môže tiež trpieť lymfómom vychádzajúcim z lymfatických uzlín a tomu sa potom hovorí nodálnej. Príznaky sú veľmi nešpecifické a zahŕňajú stratu chuti do jedla, úbytok hmotnosti, prípadne zvracanie či hnačka. Diagnostika je založená na poriadnom "stagingu", pretože je potrebné zistiť, kde by sa mohli nachádzať tumory. Pozostáva z vyšetrenia krvi a moču, kompletného röntgenologického a sonografického vyšetrenia, pri podozrení na alimentárne lymfóm potom endoskopického vyšetrenia tráviaceho traktu, pri zlej dostupnosti probatórne laparotómii a odobratie vzoriek pre biopsiu, aby bolo možné určiť typ lymfómu a podľa toho potom vybrať chemoterapii.
Postinjekčnej sarkóm sa vyskytuje pomerne často po niektorých typoch látok, ako sú napríklad nesteroidné protizápalové lieky (lieky proti bolesti a horúčke), niektoré penicilínové antibiotiká, prípade vakcíny, obzvlášť tie s adjuvans, ktoré síce stimulujú imunitný systém k produkcii protilátok, ale zároveň v mieste aplikácie dlhodobo dráždi, čo môže viesť k rozvoju týchto lokálne veľmi agresívnych nádorov. Ak sa terapia nezačne včas a dostatočne agresívne, je toto onkologické ochorenie pre mačky smrteľné. Možno teda veľmi odporučiť u mačiek nepodceňovať žiadnu drobnú hrčku, ktorá sa na tele objavia.
10. Ochorenie srdca
Obzvlášť čistokrvné mačky sú predisponovaní k rozvoju hypertrofickej kardiomyopatie. Toto ochorenie je neliečiteľné, je len možné spomaliť jeho progresiu. Ochorenie vedie postupne k zosilňovanie steny ľavej komory, prípadne oboch komôr a pri progresii potom dochádza k dilatácii (rozšírenia) predsiení a následne potom k rozvoju srdcového zlyhania, kedy dochádza k rozvoju edému pľúc a mačka sa začne dusiť. Plemená, u ktorých sa s týmto typom ochorenia stretávame najčastejšie, sú sphynx, britská mačka, mainská mývalia, ragdoll a ďalšie.
Mačky sú obligátne mäsožravce a zlá výživa s nedostatkom taurínu u nich môže viesť k rozvoju dilatačná kardiomyopatia. Nedostatočná výživa vedie k tomu, že sa srdcová svalovina stenčí a srdce nie je schopné sa poriadne sťahovať a pumpovať krv do tela. Toto ochorenie je pri včasnej diagnostike vratnej okamžitú nápravou výživy a doplnením taurínu.
Odborná spolupráca:
MVDr. Martina Načeradská, Ph.D., MANZCVS (Medicine of cats)
Absolvovala veterinárne fakultu na VFU Brno a dokončila dištančné Ph.D. štúdium tamtiež. Nedávno získala členstvo v Australian and New Zealand College of Veterinary Scientists a titul MANZCVS Medicine of cats, čo majú 2 veterinárnej lekárky v celej SR (obe pracujú v rovnakej ordinácii). Založila prvý Cat Friendly clinic v SR s medzinárodnou certifikáciou, ktorá zaručuje, že o svoje mačacie pacientov sa stará na medzinárodnej úrovni as láskou. Venuje sa dermatológii, stomatológii a psychológiu zvierat. Vedie šteňací škôlku, kde učí majiteľa ako rozumieť svojim štvornohým priateľom. Je zakladajúcou členkou slovenskej asociácie felinní medicíny, country reresentative Pet Dog Trainers of Europe, aktívnou členkou International Society for Feline Medicine a European society of Veterinary Dermatology. Aktívne sa podieľa na vzdelávanie detí, majiteľov i kolegov veterinárnych lekárov. Publikuje v českých i zahraničných časopisoch, spolupracuje s televíziou, neziskovými organizáciami a politiky v rámci zlepšenia welfare zvierat v našej krajine. Prečo sa oplatí poistiť si svojho maznáčika? https://youtu.be/-NRG5drxthk
Viac sa o zdravotnom a úrazovom poistení zvierat PetExpert dozviete tu: https://petexpert.cz/