Viete, aké sú rozdiely medzi mačkou domácou a jej divokú príbuznú?
2. Mačka divá sa od potulujúci mačky domácej odlišuje predovšetkým svojím vzhľadom. Má zavalitejšie stavbu tela, väčší, širší lebku, srsť je hustejšia a sfarbenie je "vybledlejší". V zime je srsť sivastá s výraznejšou kresbou, v lete skôr žltohnedá. Oči sú zelené. Charakteristický je huňatý chvost, ktorý je tupo zakončený, má výrazné čierne prstence v zadnej časti a čiernou špičku.
3. S istotou sa mačka divá od mačky domácej dá odlíšiť iba genetickú analýzou.
4. Charakteristické je aj prostredie, ktoré si divoké mačky vyberajú k životu. Uprednostňujú čo možno najviac štruktúrovaná prírodné miesta v blízkosti lesov (najmä listnatých a zmiešaných). Vyhľadávajú diery v skalách, stromoch alebo pod korene. Majú rady mŕtve drevo a malé paseky.
5. Sú veľmi plaché v blízkosti človeka, preto sa vyhýbajú miestam, ktoré sú hojne lesnícky a ekonomicky využívaná. Tento spôsob života je pravdepodobne tiež dôvodom, prečo mačky divej už dávno nezanikli v mnohonásobne väčšej populácii mačiek domácich.
6. Ide o samotárske zviera, ktoré je aktívne predovšetkým v noci. Počas obdobia párenia a výchovy mláďat lovia aj cez deň, v zime potom výhradne v noci.
7. Kríženie medzi mačkami divokými a domácimi je možné.
8. Mačky divoké európskej sú spolu s črtami ostrovid jedinými divokými mačkovitými šelmami slovenskej prírody.
9. Sú chránené zákonom O ochrane prírody a krajiny ako kriticky ohrozený.
10. V českých krajinách boli vyhubené na prelome 18.-19. storočia. V súčasnosti sa na území SR takmer nevyskytujú. Výskyt bol však nedávno potvrdený u susedov v Národnom parku Bavorský les, takže je možné, že migrujúci jedinci sa objavujú aj na Šumave.