Mačky sú oproti psíkom ozajstné "Labužníčky", len na jazyku majú viac ako 500 chuťových pohárikov, takže dokážu byť naozaj prieberčivé. Vo voľnej prírode sa o seba vďaka svojim vrodeným loveckým inštinktom vie postarať samé, v domácom prostredí sú však za ich správnu výživu zodpovední ich majitelia.
Výchova na kŕmenie už odmlada
Mačky si formujú svoju chuť už od raného veku, ak im už zo začiatku budete dávať iba granule (samozrejme kvalitné značky), budú potom menej vyberavé. Väčšina mačiek však dáva prednosť mokrému krmivu (mäso, konzervy, kapsičky).
Teplota je rozhodujúci
Pre mačky je často viac než chuť dôležitá teplota krmiva. Najradšej majú teplotu okolo 38 stupňov, pripomína im to totiž čerstvo ulovenú korisť. Ak dávate mačkám konzervu z chladničky, tak ju rozhodne nechajte zohriať na izbovú teplotu.
frekvencia kŕmenia
Mačku je lepšie kŕmiť niekoľkokrát denne. Ideálne sú 2-3 porcie denne v pravidelných intervaloch. Na rozdiel od psa, kde z výchovných dôvodov nie je dobré nechávať misku príliš dlho naplnenou, u mačky nevadí nechať ju dlhšiu dobu (napr. Cez noc).
gravidné mačka
Keď je mačka gravidné, tak je dôležité podávať jej potravu častejšie (pokiaľ možno 3-4x denne). Krmivo by malo byť bohatšie na vitamíny a minerály (ideálne špeciálne určené pre gravidné a dojčiace mačky).
pitný režim
Zlý pitný režim môže mať pre mačky vážne zdravotné následky, ako sú napríklad choroby močových ciest. Misky s čistou vodou nechávajte rozmiestnené na rôznych miestach po byte. Niektoré mačky dávajú prednosť tečúcej vode. Na trhu sú k dostaniu špeciálne mačacie fontánky .
Prechod na novú stravu
Mačky sú často vyberavé. Pokiaľ chcete prejsť na inú stravu, tak sa pripravte, že to nebude jednoduché ako u psíka. Každý deň zvyšujte podiel nového krmiva a zároveň znižujte podiel pôvodného, až budete na konci týždňa mačku kŕmiť už výhradne novým krmivom.
rituály kŕmenie
Mačky milujú zabehnuté rituály. Je preto dôležité kŕmiť je v pravidelných intervaloch, napríklad ráno okolo ôsmej a večer potom okolo šiestej hodiny. Misky po každom jedle dôkladne umyte. Niektoré mačky z zašpinených misiek odmietajú jesť.
Mačka a mlieko
Veľký mýtus je, že dospelá mačka potrebuje mlieko. Nie je to pravda. Môže po ňom mať hnačku, pretože ho zle trávia. Ak chcete mačku predsa len kŕmiť mliekom, potom vyberajte špeciálne mlieko pre mačky.
Kŕmenie kastrovaných mačiek
Kastrované mačky sú často trochu lenivejší a môžu trochu priberať na váhe. Ideálne je im dávať light granule alebo konzervy.
stará mačka
O starších mačkách hovoríme, keď dosiahnu vek ôsmich rokov. Je dôležité im poupraviť jedálniček, na trhu je v predaji celý rad krmív, ktoré sú špeciálne určené pre staré mačky. Kŕmte je tiež viackrát za deň.
Viac mačiek v domácnosti
Ak máte doma viac mačiek, je dôležité, aby každá z nich mala vlastný misku, ktorú po kŕmení vždy dôkladne umyjete. Pokiaľ sa jedná o mačiatka, môžete ich nechať jesť z jednej misky, ale iba v prípade, že sa nebudú navzájom odtláčať.