Ku spokojnému životu potrebuje mačka nielen milujúceho človeka a plnú mištičku, ale aj svoj pokoj, istotu stáleho prostredia a minimum zmien.
1. Vytvorte priestor, kde sa bude cítiť bezpečne a komfortne
V prírode sú mačky nielen predátormi, ale aj korisťou väčších šeliem, preto im ich inštinkty velí nájsť si vhodný úkryt. Aj keď bytovým mačkám doma žiadne reálne nebezpečenstvo nehrozí, predsa len sa môžu cítiť ohrozené napríklad stekajúcimi psom zo susedovho bytu. Aby sa doma cítili uvoľnene a bezpečne, je vhodné vyvořit im najrôznejšie skrýše a odpočívadlá, kam sa môžu schovať alebo v pokoji relaxovať. Ideálne je štruktúrovaný mačacie strom . V menšom byte však na neho nebýva priestor, preto dobre poslúži aj klasické škrabadlo s jednou kukane, ktoré bude umiestnené na pokojnom mieste. Po byte je dobré rozmiestniť aj pelechy , rôzne krabice slúžiace ako striešky, do ktorých môže mačka skákať a schovávať sa. Vytvorte mačke tiež pozorovací miesta na parapetoch a nábytku, zasaďte jej do kvetináča mačacie trávu na okusovanie. Ak máte balkón, ktorý zabezpečíte pletivom proti úniku, mačka bude nadšená. V lete sa bude vyhrievať na slniečku, pozorovať vtáčiky a ďalšie vonkajšie zaujímavosti.
2. Poskytnite jej príležitosť k lovu
V prírode mačky lovia až dvadsaťkrát za deň. Vďaka lovu si obstarávajú potravu a udržujú si psychické a fyzické zdravie. Je očividné, že kŕmenie z misky mačkám neposkytuje dostatočnú stimuláciu, ktorú potrebujú. Aj keď väčšia časť kŕmnej dávky mačke naservírujete v miske, ako je to bežné, nechajte jej, aby si časť maškŕt alebo granuliek sama "ulovila". K tomuto účelu slúži napríklad loptičky na maškrty. Ak chcete niečo lepšie, potom stavte na vychytanú novinku - NoBowl Feeding System ( nobowlcat.com ).
3. Hrajte sa aspon 15 minút denne
Ľudská interakcie je pre mačky veľmi dôležitá, preto okrem maznanie nezabúdajte ani na hry. Sú pre mačky prevenciou psychickch porúch a prispievajú k ich spokojnosti a radosti zo života, navyše sa vďaka nim posilňuje svalstvo. Niektoré mačky rady chytajú loptičku , iné zbožňujú plyšové myšky, ďalší zase mačacie mávatka . Keď si bytová mačka neobstarává obživu lovom, musí mať aspoň príležitosť vybiť svoje prirodzené lovecké inštinkty v hre. Lovecké bláznenie navyše povzbudzuje chuť k jedlu. Nechajte mačku, aby si na konci hry nechala svoj úlovok (napr. Plyšovú myšku ) a deje jej za odmenu trochu kŕmenie. Tým sa dokončí prirodzený cyklus - lov a po ňom nasledujúce jedlo.
4. Eliminujte nepríjemné pachy
Mačacie čuch je približne pätnásťkrát citlivejší ako ten ľudský, preto mačku zbytočne nevystavujte nepríjemným pachom z osviežovačov vzduchu a pod. Možno ste si všimli, že mačky neznáša vôňu citrusov, naopak majú rady Santa mačacie či valeriána lekárska. Prostredie môžu spríjemniť tiež mačacie feromóny. Určite ste už videli mačku, ako si otiera hlavu a ňufák ako o ľudí, tak o nábytok. Nie je to preto, že by sa Drbal. V tvárovej časti má totiž žľazy vylučujúce špeciálne feromóny, ktorými si značkuje svoje teritórium. Tam, kde nachádza tieto pachové značky, sa cíti pokojne a bezpečne. V dnešnej dobe je možné kúpiť aj synteticky vyrobené feromóny v spreji, alebo vo forme elektrického difuzéru do zásuvky.