Hoci patríme k najväčším milovníkom psov v Európe, tak máme zažité niekoľko mýtov o psoch, ktorým veríme a necháme sa nimi pri výchove psa ovplyvňovať.
1. Jeden rok ľudského života = sedem rokov psích
Tento prepočet ukazuje iba orientačné vek, aby sme mali lepšiu predstavu, ale rozhodne to neznamená, že keď je psovi 7 rokov, je mu ako 49letému človeku. Psy totiž v určitom období svojho života starnú inak. Prvé dva roky života sa vyvíjajú veľmi rýchlo, ale v neskorších rokoch sa ich starnutie spomaľuje. V prvom roku a pol života to môže zodpovedať veku 15-ročného tínedžera. V dvoch rokoch už môžeme psa považovať za dospelého. Veľký zreteľ musíme brať tiež na to, o aké ide plemeno a ako ich psík veľký. Napríklad malé plemeno okolo 10 kg bude mať v piatich rokoch ľudskej starobe okolo 38 rokov. Veľký pes nad 40 kg sa bude blížiť veku 50-ročného človeka.
2. Psy nesmú jesť bravčové mäso
Veľmi frekventovaný mýtus väčšiny psíčkarov je tabu v podávaní bravčového mäsa psovi. Pritom predtým sa bravčové mäso používalo na kŕmenie celkom často. Áno, z určitého hľadiska nie je bravčové ideálne pre všetkých psov. Je tučné, preto pre psov seniorov alebo psov s nadváhou nie je príliš vhodné. V rozumnej miere je ale ideálne pre psov s veľkou fyzickou záťažou, ktorí potrebujú dodať energiu. Vhodné je aj v období zimy u psov, ktorí žijú v kotercoch a potrebujú energiu a podkožný tuk, aby im nebolo chladno. Pozor ale na bravčové kosti, tie sa môžu lámať a spôsobiť zdravotné komplikácie
3. Psy vidia čiernobielo
Toto je jeden z najčastejších mýtov o psoch. Veľa vedeckých pokusov ale toto tvrdenie vyvrátilo. Psy vidia iba inak farebne než človek. Dalo by sa to prirovnať, že vidí podobne ako farboslepí ľudia. Farby rozoznávajú inak ako my. Napríklad nevidí rozdiel medzi zelenou a červenou farbou. Svet majú skôr vo farbách šedej, žltej a modrej.
4. Všetko ovocie je pre psov zdravé
Niektoré ovocie psom nevadí, ale pozor si dávajte na avokádo či hrozno, ktoré môžu spôsobiť vážne zažívacie ťažkosti, alergické reakcie a predovšetkým vážne problémy s obličkami. Ďalej potom napríklad čerešne, marhule a hrušky spôsobujú vo väčšom množstve nadúvanie, hnačky a silnú dehydratáciu.
5. Každá fena by mala mať aspoň raz za život šteňatá
Veľká časť chovateľov si totiž myslí, že ak bude mať fena šteňatá, tak tým predídu rôznym zdravotným problémom, ako je zápal maternice alebo falošná gravidita. Avšak neplatí to na 100%. Ak nechcete šteňatá, tak nechajte suku vykastrovať po prvom hárania. Tým zaistíte prevencii mnohých zdravotných komplikácií. Viac sa o tejto problematike môžete dočítať tu .