Vedeli ste, že depresia sa netýka len ľudí, ale môžu ju trpieť tiež domáci maznáčikovia? Ako spoznáte, že je so psom niečo zle?
Zmeny chuti do jedla
Keď sú psy smutní, strácajú záujem o jedlo a často chudnú. Ale môže to fungovať aj obrátene. Niektorí psi naopak túži po jedlu ako po určitom druhu útechy. Ak psovi vyhoviete, a budete mu dávať viac maškŕt a väčšie porcie krmiva , povedie to logicky k priberaniu. Príčinu problému to však nevyrieši.
Spí viac než obvykle
Že psy veľa spí, to nie je nič neobvyklé. Ale normálne spí hlavne v čase, keď ste v práci a oni sú sami doma. Pokiaľ však spánok pokračuje aj v čase, keď prídete domov a pes sotva reaguje na vašu prítomnosť, je niečo zle.
strata záujmu
Ak váš pes náhle stratí záujem o spoločné hry, prechádzky, a ďalšie veci, ktoré by ho za normálnych okolností bavili, spozornite. Psy, ktorí trpia depresiou, sú náhle menej aktívne, sú akoby spomalenie.
lízanie labiek
Nadmerné olizovanie labiek môže byť znakom psychických problémov. Depresívne psi si často olizujú alebo okusujú labky, aby sa upokojili.
schováva sa
Psy, ktorí sa náhle skrývajú alebo chcú byť sami, väčšinou niečo trápi. Pokiaľ nie je príčinou choroba, jedná sa pravdepodobne o psychický problém.
Často sa stáva, že správanie, ktoré sa zdá byť emocionálneho pôvodu, má v skutočnosti fyzickú príčinu. Preto prvá vec, ktorú by ste mali urobiť, je navštíviť so psom veterinára, ktorý psa vyšetrí a skontroluje, či za jeho letargických správaním nie je nejaká zdravotná príčina. Ak je choroba vylúčená, nasledujú ďalšie opatrenia. Podľa odborníkov väčšina problémov pramení z toho, že sa ľudia nevedia k psovi správať ako k zvieraťu, ale berú ho ako človeka. Lenže pes potrebuje poznať svoje miesto vo svorke. Keď mu ho ukážete a umožníte mu žiť "psí život", bude spokojný. Ďalšou možnou príčinou môže byť dokonca aj ročné obdobie. Prišlo sa na to, že aj psy môžu trpieť kratšími dni. Rovnako jaku u ľudí funguje aj v psom tele hormón melatonín, ktorý sa vylučuje za tmy, spôsobuje ospalosť a utlmuje dobrú náladu. V zimných mesiacoch sa ho kvôli dlhším nociam vylučuje viac, čo môže viesť dokonca až k depresii. Nielen cez zimu preto dbajte, aby sa váš pes nenudil. Niektorí psi trpia depresiami zo samoty, iní trpia, keď napríklad do rodiny pribudne dieťa a pes tak príde o svoje výsadné postavenie. Príčin môže byť veľa. Ak nezaberá väčšiu pozornosť, viac spoločných hier, prechádzok, cvičenia a maznanie, potom je na mieste vyhľadať odborníka. Liečba psychických porúch patrí (rovnako ako u ľudí) do rúk špecialistov.