Na cestu do zahraničia nezabudnite pas, očkovanie proti besnote aj prípravok proti parazitom s repelentným účinkom.
V dnešnej dobe už je úplne bežné, že chovatelia berú svoje domácich miláčikov so sebou aj na dovolenku. Českí hotelieri im vychádzajú v ústrety a za poplatok je možné ubytovať aj domáce zvieratko. Ak sa chystáte za hranice, ani tu nie sú pre cestovanie so psom či mačkou výrazné prekážky, pripravíte ak sa na cestu včas. Na čo nezabudnúť?
Očkovací preukaz s platným očkovaním proti besnote - či už sa presúvate na chalupu na druhý koniec republiky, alebo vychádzate za hranice, mali by ste mať neustále so sebou očkovací preukaz vášho psa či mačky. Niekoľko dní pred odchodom skontrolujte platnosť všetkých očkovaní. Najmä očkovanie proti besnote je úplne nevyhnutné pri výjazde mimo ČR. Niektoré krajiny požadujú, aby očkovanie bolo vykonané 30 dní pred príchodom do vašej cieľovej destinácie.
Pas spoločenského zvieraťa - ak sa chystáte do zahraničia, je pas pre vášho psa alebo mačku nevyhnutnosťou. Vydá vám ho veterinár, ktorý je oprávnený k ich vydávanie. Podmienkou pre vydanie pasu je označenie zvieraťa mikročipom.
Mikročip pre cestu do zahraničia - skôr stačilo v niektorých krajinách označenie zvieraťa tetovaním, dnes už je pre všetky cesty mimo SR potreba mikročip. Pokiaľ ho váš maznáčik zatiaľ nemá, navštívte svojho veterinára. Označenie zvierat tetovaním je v rámci EÚ uznáva, že sa jasne čitateľné a bolo preukázateľne vykonané pred 3. júlom 2011. Pri cestovaní do Chorvátska musí byť zviera označené mikročipom.
Doklad o ďalšom špeciálnom očkovaní - niektoré krajiny vyžadujú špecifické očkovania. Informujte sa o požiadavkách jednotlivých lokalít tu .
Účinný prípravok proti parazitom s repelentným účinkom - pri cestovaní so zvieraťom po SR a najmä do zahraničia je potreba chrániť domáceho maznáčika hlavne pred kliešťami, komármi a flebotomy. Vyberajte prípravky , ktoré tieto parazity odpudzujú a hubí. Najmä ak sa psom cestujete do juhoeurópskych krajín, je potrebné myslieť na ešte rizikovejšie výskyt ochorení spôsobených bodavým hmyzom. Napr. už pri cestovaní do blízkeho Chorvátska či Talianska je nutné myslieť na riziko srdcových červov. Komáre prenášajú rôzne choroby, napr. Podkožné dirofilariózy alebo srdcový dirofilariózy (tzv. Podkožné a srdcové červivosť). U srdcovej červivosti tento "červ" dosahuje dĺžku 25-30 cm a parazituje v pravej časti srdca psa a mačky. U zvieraťa dochádza v dôsledku tejto červivosti k vážnemu ochoreniu srdca a pľúc. Medzi ochorenia prenášané komármi sa tiež radí leishmanióza, ktorá je vyvolaná jednobunkovým parazitom Leishmania. Je primárne nevyliečiteľná a prenosná na človeka. Leishmanióza sa vyskytuje bežne v teplých exotických krajinách a v južných štátoch Európy, ako sú napríklad Chorvátsko, Taliansko, južné Francúzsko, Španielsko či Grécko. V posledných rokoch sme sa však s týmito exotickými ochoreniami začali stretávať aj u nás.
Odčervenie raz za tri mesiace - rovnako dôslední by chovatelia mali byť aj v prípade prevencia proti oblým a plochým červom u psov i mačiek. Parazitov v zažívacom trakte (škrkaviek, tenkohlavcami, machovcov i pásomníc) zviera zbavíte pravidelným odčervovaním.
Ďalšie praktické tipy, ktoré vám aj zvieraťu spríjemní cestu i dovolenku - bezpečnosť v aute je dôležitá nielen pre zviera, ale aj pre vás. Využite špeciálne bezpečnostné popruhy či prevozné klietku. Ak plánujete uraziť väčšiu vzdialenosť, vydajte sa na cestu ráno alebo večer, kedy je o niečo chladnejšie. Robte pravidelné zastávky na malé prebehnutí a dbajte aj na zvýšenú potrebu pitného režimu. Aby sa váš miláčik cítil dobre, vezmite mu so sebou jeho obľúbené hračky alebo deku či pelech - obzvlášť mačičky sú fixované na domáce prostredie, známe veci je upokojí. Pribaľte kŕmenie , na ktorej je zviera zvyknuté.