Priniesli ste si domov novú mačičku? Ak je bojazlivejší povahy, dajte jej čas, aby si na vás zvykla. Maznanie "na silu" sa nevypláca.
1. Buďte trpezliví, keď spozorujete, že sa mačka bojí. Doprajte ju dostatok času na aklimatizáciu. Prvé dni v novom domove by sa mal o mačku starať len jeden človek. Ostatní členovia rodiny si k mačke nadviažu vzťah postupne, až sa "rozhliadne".
2. Vyhnite sa používaniu výrazných parfumov či vody po holení. Mačky totiž svojich ľudí rozoznávajú podľa individuálneho pachu. Ostrá vôňa by ich mohla spočiatku odradiť od bližšieho kontaktu.
3. Na mačku Hovorte kľudným hlasom. Vyvarujte sa kriku, pretože nepokoj a stres sa jednoducho prenesie aj na mačku.
4. Nerušte mačku počas spánku, pri jedle a keď vykonáva potrebu na toalete. Hovorte na ňu vo chvíli, keď je bdelá, vyrovnaná a pozorná. Hovorte na mačku ideálne na úrovni očí, ale nepozerajte sa jej priamo do nich. Priamy pohľad do očí je pre mačky nepríjemný.
5. Mačke ponúkajte maškrty z ruky, stále si však zachovávajte dostup, ak sa cíti neisto. Pri hrách alebo hladenie si radšej pokľaknite. Výška stojaceho človeka môže vyvolávať strach (najmä u mačiatok).
6. Na mačku nenaliehajte, ak vaše prvé pokusy o zblíženie odmieta. Správajte sa vyrovnane, aby ste v nej prebudili dôveru.
7. Vybízejte ju k hre, ak ale nejaví záujem, počkajte až za vami príde sama.
8. Hlaďte ju na miestach po tele, kde je to pre mačku príjemné. Vyvarujte sa maznanie a tlačenia, ktoré ich mačke nepríjemné.
Kde sú najobľúbenejšie miesta pre hladenie sa dočítate tu.
Foto: www.maxpixel.net