Nedostatok finančných prostriedkov a zároveň preťaženosť kapacity, ktorá každým rokom stúpa, sú najväčšími problémami takmer všetkých útulkov. Preto ďalšou formou pomôcť, okrem finančných a materiálnych darov, je nájsť pre zvieratá nový domov. Zviera z útulku má doma podľa vlaňajšieho prieskumu verejnej mienky bohužiaľ len 8% slovenskej populácie.
V súčasnej dobe (a do roku 2014, než vojde do platnosti nový Občiansky zákonník) platí pre nájdená zvieratá ochranná lehota 6 mesiacov, počas ktorej sa môže prihlásiť nový majiteľ. Pokiaľ je teda zviera v útulku kratšiu dobu, osvojiteľ si ho berie za podmienky, že sa stane jeho majetkom až po uplynutí príslušnej lehoty. Dovtedy sa môže prihlásiť pôvodný majiteľ. Toto nariadenie vyplýva zo súčasného znenia Občianskeho zákonníka, kde sa na zvieratá vzťahujú rovnaké ustanovenia ako na stratené veci - obec sa o ne musí postarať po dobu 6 mesiacov. V tomto znení bývajú spísané aj adopčnou zmluvy. Niektoré útulky si určujú aj dlhšiu dobu, po ktorú nie je zviera vo vlastníctve nového majiteľa.
Podľa Občianskeho zákonníka platí pre obce povinnosť sa o stratená a opustené zvieratá postarať. Spôsob starostlivosti záleží na možnostiach obce. Obec môže prevádzkovať svoj útulok (spravovať a financovať), alebo uzavrieť dohodu so súkromným útulkom, ktorý bude z jej katastra či spádovej oblasti prijímať zvieratá do svojej starostlivosti, a obec mu bude na ich pobyt finančne prispievať. Ďalšou možnosťou starostlivosti zo strany obce je v prípade túlavých mačiek financovania kastračného programu. Mnoho obcí sa však snažia tejto povinnosti vyhnúť a nechce na starostlivosť o bezprizorné zvieratá vydávať financie. Je teda veľmi dôležité obce na túto povinnosť upozorňovať a prinútiť ich k dodržiavaniu zákonnej povinnosti postarať sa o zviera nájdené v ich katastri.
V novom Občianskom zákonníku, ktorý bude platiť od roku 2014, bude ochranná lehota pre stratená zvieratá iná, a to 4 alebo 2 mesiace, podľa toho, aký spôsob úschovy obec zvolí. Pokiaľ bude nájdených zviera zjavne určené na záujmovému chovu a neprihlási ak sa o ne nikto do 2 mesiacov od vyhlásenia nálezu, nadobudne k nemu nálezcu vlastnícke právo. Ak však nálezcu vyhlási obci, že zviera nadobudnúť nechce, a zverí ak obec zviera neodvolateľne osobe, ktorá prevádzkuje útulok pre zvieratá, môže táto osoba so zvieraťom voľne nakladať, ak sa o ne nikto neprihlási do štyroch mesiacov odo dňa, keď jej bolo zviera zverené.
Adopčnou pravidlá útulkov
Väčšina útulkov má pomerne prísne pravidlá, za akých podmienok vydáva zvieratá (najmä psy) záujemcom o adopciu. Je to dobre, pretože zvieratá, ktorá si prežila svoje (často sa jedná o týraná či vážne zanedbané jedinca), si zaslúži dobré podmienky, lásku a starostlivosť. Ak by sa stalo, že adopcia nevyjde a nový záujemca nie je schopný sa o zviera náležite postarať, zviera putuje späť do útulku, čo pre neho predstavuje ďalšiu traumatickú skúsenosť.
Základné predpoklady, ktoré útulky vyžadujú, je preukázanie totožnosti, vek nad 18 rokov a vyplnenie protokolu o odovzdaní, niektoré útulky vyberajú od záujemcov poplatok, ktorý približne zodpovedá nákladom na odčervenie, očkovanie a pobyt zvieraťa v útulku (v prípade psov sa obvykle jedná o sumu 200-500 Sk). Mnoho útulkov zahŕňa do zmluvy možnosť kontroly u nových majiteľov a tiež povinnosť vrátiť zviera, ak sa nájde v čase ochrannej lehoty 6 mesiacov pôvodný majiteľ. Niektoré útulky majú aj prísnejšie podmienky, napr. Požiadavky na predchádzajúcu skúsenosť s príslušným plemenom, adekvátne bytové, finančné a rodinné podmienky. Pri jednotlivých útulkov sa líšia ich postoj k umiestňovaní zvierat u cudzích štátnych príslušníkov - niektoré to striktne odmietajú, iné túto možnosť adopcie za určitých okolností pripúšťajú, všetky sú ale veľmi obozretné. Zvieratá sú záujemcom o adopcii odovzdávaná odčervené, očkované, s absolvovanú zdravotná prehliadka, väčšinou po uplynutí karantény po prijatí do útulku. Mnoho obcí dáva úľavu z platenia poplatkov za psov osvojené z útulku.
Niekoľko základných pravidiel pre zverenie zvieraťa z útulku do starostlivosti, ktorými sa riadi väčšina útulkov na území Slovenskej republiky:
1. Zviera si môže osvojiť len osoba staršia ako 18 rokov.
2. Adoptovať zviera môže len občan s trvalým pobytom v SR.
3. Zverenie do starostlivosti sa riadi potrebami konkrétneho zvieraťa.
4. Zviera, ktoré bolo zvyknuté žiť v byte, nemôže byť vydané k celoročnému pobytu vonku.
5. Pre zvieratá s problémovým správaním alebo pre plemená psov, u ktorých sa dajú problémy predpokladať, platí osobitný režim výdaja (skúsenosti, viac návštev záujemcov v útulku, navykací vychádzky a pod.).
6. Ku strážení objektu môže byť vydaný len pes, u ktorého je zrejmé, že v podobných podmienkach žil a nebude trpieť neprítomnosťou človeka. Vydanie predchádza návšteva a prehliadka objektu a posúdenie podmienok, v ktorých bude pes žiť.
7. Zviera z útulku musí vyzdvihnúť budúci majiteľ osobne. V útulku nemožno zhotovovať zviera napr. Ako darček pre babičku (osvojiteľ osobne podpisuje zmluvu o zverenie zvieraťa do starostlivosti).
8. Ak je už v rodine záujemcov iné zviera, je nutné posúdiť, či sa zvieratá znesú. Pokiaľ sa jedná napr. O umiestnení psa z útulku do rodiny, ktorá už má iného psa, je potrebné ho do útulku priviesť, aby sa zistilo (v neutrálnych podmienkach na vychádzke v lese), ako sa psy budú znášať.
Z dotazníkového prieskumu medzi útulky, realizovaného každoročne Nadáciou na ochranu zvierat v rámci kampane Pomôžte naplniť misky v útulkoch, vyplývajú zaujímavé čísla, týkajúce sa počtu prijatých a vydaných psov a mačiek. V roku 2011 sa prieskumu zúčastnilo 57 útulkov z celkového počtu 112 útulkov registrovaných Štátnej veterinárnej správou SR (SVS ČR). Prieskum zisťoval okrem iného počet prijatých a vydaných zvierat za obdobie január až jún 2011 au vydaných zvierat počet daný do adopcie a počet zvierat vrátených majiteľovi. Celkovo bolo v útulkoch zapojených do dotazníkového prieskumu za prvý polrok 2011 prijaté 5 590 psov, vydané bolo celkovo 4 916 psov. Z vydaných psov bolo približne 63% dané do adopcie a 37% sa vrátilo pôvodným majiteľom. Mačiek bolo prijatých celkom 1 072, vydaných 828 (môžu byť ale započítané aj mačky vypustené, nielen vydané do adopcie). U mačiek je návratnosť pôvodným majiteľom minimálne. Čísla sú orientačné podľa údajov z dotazníkového prieskumu medzi útulky, ktorý predstavuje určitý reprezentatívnu vzorku útulkov reagujúce na dotazníkový prieskum.
Mnoho útulkov využíva aj virtuálne adopciu a záujemcom, ktorí si nemôžu zviera adoptovať priamo, ponúkajú možnosť prispievať na jeho pobyt v útulku určitú čiastkou. Virtuálna adopcia sa však väčšinou uplatňuje u zvierat, ktoré nie sú umiestniteľné z dôvodu povahových vlastností, choroby alebo staroby. Virtuálne adopcia zvierat sú možnosťou aspoň určitého vylepšenia finančnej situácie útulkov a formou pomôcť opusteným a neumístitelným zvieratám.
riaditeľka Nadácia na ochranu zvierat