aneb nikto ťa nebude mať rád ...
Podľa slovníkovej definície je agresia správanie, ktoré vedome a so zámerom ubližuje, násilne obmedzuje slobodu a poškodzuje iné osoby alebo veci. Agresivitu označujeme ako vnútorná pohotovosť konať útočne. Je to prirodzená a nevyhnutná vlastnosť živočíchov, aby prežili v prírodných podmienkach. Sklon k útočnému rokovania sa transformuje do rôznych podôb. Aby sme lepšie pochopili agresívne správanie mačiek, musíme si najprv vysvetliť, ako sa mačky správajú vo vonkajšom prostredí a kedy sa k agresívnemu správaniu uchyľujú.
Agresivita ako prirodzené správanie
Hoci si to chceme alebo nechceme pripustiť, agresivita mačiek k iným mačkám je v istej miere súčasťou ich prirodzeného správania. Mačky sú predovšetkým Šelmy, a tak k nim troška tej dravosti a boja tak nejako od prírody patrí. Vo voľnej prírode si mačky medzi sebou vytyčujú svoje teritórium, bráni tak svoje územie, v ktorom sa pohybujú, lovia, odpočívajú a vychovávajú svoje mláďatá.
V povahe mačky však nie je sa zbytočne zapletať do krvavých šarvátok. Mačka dokáže využiť postoje a reči tela na to, aby dala protivníkovi jasne najavo, kto je tu pánom a komu dané miesto patrí. Ak sa mačka ocitne v úzkych a má na vybranú, väčšinou zvolia rýchly útek pred útokom, ktorý by mohol končiť nepríjemným zranením. Agresia vyvrcholenie bojom býva preto často až posledným riešením. Napriek tomu k agresivite a k súbojom medzi mačkami čas od času dochádza. Pokiaľ má však naša mačka hranicu tolerancie zníženú a k tomuto správaniu sa uchyľuje aj v banálnych situáciách, je potrebné sa nad celou situáciou pozastaviť a zamyslieť. Je dôležité rozlišovať agresiu, ktorá je nevyhnutnou súčasťou mačacieho života a agresiu, ktorá je vyvolaná strachom spojeným s traumatizujúcim zážitkom.
Agresivita u mačiek so zlou minulosťou
Mačky, ktoré majú za sebou neblahou minulosť, spoznáme podľa ich správanie pomerne ľahko. Sú stále v strehu a pri najmenšom zvuku vystrelí ako čertík z krabičky, hľadajú protivníka a nechajú sa ľahko vyprovokovať k útoku. Takým príkladom môže byť práve týraná mačka, ktorá má za sebou veľa nepríjemných zážitkov, ktoré jej správanie a povahu ovplyvnili. Mačka si svoj problém môže niesť už od útleho veku, býva to častý problém túlavých mačiek bez domova, ale vyskytnúť sa môže aj u domácich maznáčikov. Traumatizovaná mačka je často k ľuďom a k ostatným mačkám nedôverčivá, nedotklivé, agresívne a ľudia nad ňou často zlomí palicu. Nie je im to snáď ani možné príliš zazlievať, pretože spolužitie s takou mačkou nebýva vôbec jednoduché a vstup týrané mačky do inak pokojnej domácnosti môže vyvolať celý rad problémov. Avšak aj k takto postihnuté mačke je možné si časom nájsť cestu, aj keď to, pravda, nebýva cesta krátka a jednoduchá.
Agresivita medzi nevykastrovanými kocúrov
Vo vonkajšom prostredí spolu najčastejšie súperia nekastrované kocúri o svoje teritórium ao priazeň mačacích samíc. Kocúry dávajú svoju prevahu sokovi najavo svojim postojom tela. Vyhrbí sa, postaví sa k sebe bokom a zježia srsť, aby pôsobili ešte väčším dojmom a protivníka zastrašili. Medzi najbežnejšie používané hlasové výhražné signály patrí vrčanie a syčanie, ktoré sú sprevádzané obnažením ďasien, čo dá vyniknúť ostrým zubom. Pred samotným bojom sa obaja súperi uprene pozorujú a pomaly sa k sebe približujú. Pri boji používajú pazúry a ostré zuby, niektorí kocúri pri boji dokonca značkujú. Po skončení boja sa obaja sokovia uprene pozorujú a porazený jedinec sa stiahne do ústrania. Toto agresívne správanie je medzi samcami úplne prirodzené a ide mu predísť kastráciou. Kastrovaní kocúri sa drží bližšie domu a nemajú potrebu sa toľko túlať cez cudzie teritórium.
Agresivita vyvolaná bolesťou
Keď sa zranený kocúr vráti zo svojej potýčky domov, môžeme sa ako jeho majitelia stretnúť s ďalšou formou agresie. Je to agresia vyvolaná bolesťou. Zranenie bývajú škaredá a nepríjemná a tak každý náš dotyk vyvolá u zraneného jedinca agresívne správanie, ktoré sa môže prejaviť sykotom alebo útokom ostrými pazúrikmi. V tomto prípade je najlepšie zviera šetrne prezrieť, rany ošetriť a nechať ho v pokoji odpočívať. S agresívnym správaním vyvolaným bolesťou sa môžeme tiež stretnúť pri nechcenom šliapnutia mačke na labku alebo privretím jej chvostíka do dverí. Pri takto nechcené nehode je dobré mačičku upokojiť a vysvetliť jej, že sme to neurobili naschvál. Táto agresia býva krátkodobá a nemáva na vzťah mačky k človeku trvalejší vplyv. Príčinou agresie vyvolané bolestí môže byť tiež skrytý zdravotný problém, napr. U mačiek často sa vyskytujúce problémy s obličkami. V tomto prípade je namieste sa ihneď obrátiť na pomoc veterinára, ktorý nasadí účinné lieky, ktoré pomôžu zmierniť bolesť, čím vymizne aj agresívne správanie.
Agresivita vyvolaná strachom
Ďalšou formou agresie je agresia vyvolaná strachom spojená s traumatizujúcim zážitkom. Táto forma pretrváva u mačiek bohužiaľ najdlhšie, a tiež jej odbúravania je najnáročnejšie. Ako teda k agresívne a nedôverčivé mačke pristupovať? Každopádne nesmieme čakať, že sa za pár dní stane zázrak a mačička sa počas nich sama zmení. Ak si takú mačku vezmeme z útulku alebo sa snažíme získať si dôveru plaché mačky vonkajšie, je potrebný sa k nej správať veľmi citlivo a ohľaduplne a spočiatku sa jej príliš nevmiešavať do jej života. Žiť a nechať žiť, to je pravidlo, podľa ktorého by sme sa v tomto prípade mali riadiť. S mačkou budeme musieť intenzívne a trpezlivo pracovať.
Ako sa k agresívne mačke správať
Mačičke poskytneme dobré zázemie a snažíme sa, aby u nás doma našla bezpečné útočisko. Pripravíme jej teplý pelech a plné misky, sme k dispozícii, keď nás potrebuje, ale nesnažíme sa ju násilím zmeniť. Ďalšou užitočnou radou je na mačku príliš neponáhľať a nechať ju zoznámiť sa s novým prostredím. Vľúdne na ňu prehovávame a necháme ju niekoľko dní v úplnom pokoji. Mačku sa snažíme motivovať napríklad pri kŕmení, počas ktorého ju letmo pohladíme alebo jej ponúkame maškrty z ruky. Traumatizovanú mačku nenútime k maznanie násilím a prichádzajúce návštevu upozorníme na to, aby mačku nesprávala a nechala ju v pokoji. S traumatizovanú mačkou sa môžeme tiež lepšie zblížiť pri spoločných hrách s mačacím mávatka alebo s inými hračkami. Nikdy, ale naozaj nikdy, si s agresívnou mačkou nehráme holou rukou, pretože takéto správanie by si mačka mohla zafixovať a začať nás napádať. S mačkou musíme pracovať denne, komunikujeme s ňou a po čase trpezlivého pozorovaní zistíme, čo našej mačke vyhovuje, čo je jej nepríjemné a čoho sa bojí. Keď pochopíme pocity mačky, môžeme sa tak s ňou dokonale zblížiť.
Agresivita pri spolužitie viacerých mačiek v jednej domácnosti
Zložitejšia situácia môže nastať vtedy, ak sa agresivita prejaví pri spolužití viac mačiek v našej domácnosti. Mali by sme mať na pamäti, že drobné provokácie, divoké naháňačky a pár výchovných zaúch k životu mačky neodmysliteľne patrí, ale ak sa nevinná hra zvrhne vo vážny boj, mali by sme spozornieť, zasiahnuť, mačky napomenúť a bojazlivé mačke poskytnúť možnosť úteku a bezpečný úkryt. Agresivitu medzi mačkami vyvoláva strach. Stačí jedna nevinná hlasná rana, rozrušenie po príchode od veterinára, narodenia mačiatok jednej z mačiek alebo akýkoľvek pre mačku nepríjemný zážitok. Mačka sa zľakne a neprekonateľný strach, ktorý v tej chvíli cíti, slúži ako spúšťač agresívneho správania. Takáto mačka sa v danú chvíľu chová ako zmysle zbavená a je schopná ublížiť ostatným mačkám a niekedy aj človeku.
V tejto chvíli je potrebné zachovať si chladnú hlavu a mačku čo najskôr odchytiť a oddeliť ju od ostatných mačiek do samostatnej miestnosti. Mačku necháme chvíľu osamote a v pokoji, potom ju slovami ukľudňujeme, vľúdne na ňu prehovávame a až sa mačka upokojí, hladíme ju a maznáme sa s ňou. Až keď sa mačka aj ostatné mačky plne upokojí, pustíme je opäť k sebe. Strach a nedôveru v mačacom kolektíve odbúravame spoločným kŕmením, kŕmením mačiek z ľudskej ruky a spoločnými hrami, počas ktorých mačky občas pohladíme. Na mačky vľúdne hovoríme, komunikujeme s nimi, našu lásku medzi ne rozdeľujeme spravodlivým dielom a venujeme sa všetkým rovnako. Žiadnu z mačiek neprotěžujeme.
Keď nič nepomáha
Ak je aj napriek všetkej našej snahe spolužitia mačiek v domácnosti po dlhšiu dobu vyhrotené, dochádza k neustálym potýčkam a mačky sú nervózni a nespokojné, býva občas jediným možným riešením nájsť pre agresívne mačku novú rodinu, v ktorej bude jedinou mačkou. Niektorí jedinci si na spoločnosť ostatných mačiek nedokážu zvyknúť nikdy. Toto rozhodnutie býva pre majiteľov mačiek vždy najťažšie, ale treba si uvedomiť a posúdiť, čo je najlepšie pre mačku samotnú. Najideálnejšie je umiestnenie mačičky k príbuzným alebo známym, kde je možné mačičku navštevovať.
Agresivita vyvolaná nudou
Niektoré mačky sa môžu začať správať agresívne k svojmu človeku a začať ho bez zjavnej príčiny napádať. Vyskakujú na neho do výšky, hryzú ho a škrabú ostrými pazúrmi. Mačka je veľmi inteligentný tvor a týmto správaním doslova volá o pomoc. Hoci ju jej majitelia iste veľmi milujú, môže sa stať, že mačka býva po dlhé hodiny sama doma a neprekonateľne sa nudí. Po príchode pánov domov preto reaguje takto neadekvátne. Dôležité je vytvoriť mačke dostatok zábavy v čase, keď nie je nikto doma. Kúpte vašej mačke škrabadlo, nakúpte hračky a rôzne tunely, vytvorte jej preliezku z lepenkových škatúľ, v ktorých môžete schovať najrôznejšie maškrty. Fantázii sa v tomto prípade medze nekladú. Po príchode domov sa mačke intenzívne venujte aspoň štvrť hodiny. Po zabavenie mačky by sa jej správanie malo výrazne upraviť. Niektoré mačky si však na život v byte nezvyknú nikdy, a preto pre nich býva najlepšie m riešením umiestnenia k známym, ktoré majú domček so záhradou.
Nebuďte v tom sami
Pri práci s agresívnou a traumatizovanú mačkou nám môže pomôcť obrátiť sa na odborníka, ktorý mačke v počiatkoch zvykanie si na nové prostredie podá ukľudňujúce lieky. Pri liečbe traumatizované mačky môžeme tiež využiť prírodnú medicínu napr. Bachove kvety alebo homeopatiu. Problémom s správaním mačiek sa tiež venujú odborníci, ktorí sú nazývaní behaviorism.
Nikdy neodpovedajte na agresívne správanie mačky vlastné agresiou
V žiadnom prípade sa nesmieme uchýliť k tomu, že by sme na agresivitu mačky odpovedali vlastné agresiou. V tomto prípade neplatí heslo "silnejší vyhráva" a fyzické či iné tresty sú tabu. Tresty nespôsobí zlepšenie celej situácie, ale jej vyhroteniu a navyše často nenapraviteľné poškodenie vzťahu mačky k človeku a vyradenia dôvery. Preto nie je možné použiť agresivitu ako riešenie, ale hľadať jej príčiny u našej mačky.
Počúvajme svojou mačke
Je dôležité zamyslieť sa nad tým, v akých situáciách a z akého dôvodu sa naša mačka agresívne chová. Odhalenie príčiny takéhoto správania býva začiatkom úspechu, pretože sa môžeme takýmto situáciám snažiť brániť a vyhýbať. Počúvajme preto našej mačke, pozorujme ju, Neprehliadajte varovné signály a výsledky sa určite dostavia.
Text: Iva Kaprálková, www.sweetnozzles.unas.cz
Foto: Iva Kaprálková, redakcia