Letné dovolenky sú v plnom prúde. Čas odpočinku ale znamená tiež najrizikovejšie obdobie pre vaše domácich miláčikov. Či už si zaslúžené voľno užívate na chalupe v Čechách, alebo pri mori, určite si so sebou nezabudnite pribaliť vhodný repelentný prípravok. Aj tohtoročné leto je totiž v znamení vyššieho výskytu kliešťov a komárov (v ČR následok nedávnych povodní).
Dovolenka so zvieraťom môže byť zábava, stačí len dodržiavať pár základných pravidiel. Ak plánujete uraziť väčšiu vzdialenosť, vydajte sa na cestu ráno alebo večer, kedy je o niečo chladnejšie. Robte pravidelné zastávky na malé prebehnutí a dbajte na zvýšenú potrebu pitného režimu. Aj zviera by malo pravidelne piť, rovnako ako vy. Aby sa váš maznáčik cítil dobre, vezmite mu so sebou jeho obľúbené hračky alebo deku - obzvlášť mačičky sú fixované na domáce prostredie, známe veci je upokojí.
Či už je cieľ vašej cesty akýkoľvek, je dôležité dbať na ochranu pred parazitmi. Často ani nie sú vidieť, o to viac ale dokážu potrápiť. Naraziť na ne môžete v Čechách, rovnako tak na juhu Európy. Okrem nepríjemného bzučanie a štípancov môže hmyz spôsobiť mnoho závažných ochorení.
Okrem notoricky známych kliešťov sú veľmi nebezpečným záškodníkov tiež komáre. Mohlo by sa zdať, že vzhľadom na zvieraciemu osrstenia nepredstavujú taký problém, opak je ale pravdou. Komáre prenášajú rôzne choroby, napr. Podkožné alebo srdcový dirofilariózy (tzv. Srdcová červivosť), pri ktorej "červ" dosahuje dĺžku 25-30 cm a parazituje v pravej časti srdca psa a mačky. U zvieraťa potom dochádza k vážnemu ochoreniu srdca a pľúc. Komáre ďalej prenáša leishmaniózu, ktorá je vyvolaná jednobunkovým parazitom Leishmania. Je primárne nevyliečiteľná a prenosná na človeka. Vyskytuje sa bežne v teplých exotických krajinách a v južných štátoch Európy (Chorvátsko, Taliansko, južné Francúzsko, Španielsko či Grécko). V posledných rokoch sme sa s týmito exotickými ochoreniami začali stretávať aj u nás.
Na listoch stromov alebo vo vysokej tráve potom čakajú kliešte - pôvodcovia závažných ochorení ako je lymská borelióza, babezióza a kliešťová encefalitída. S týmito parazitmi sa môžeme stretnúť takmer po celý rok, ale v lete je ich výskyt najvyššia. Nesmieme zabudnúť ani blchy, u ktorých je riziko nákazy dpkonce celoročné. Na zvieraťu nachádzame iba blchy dospelých, tie však produkujú vajíčka, ktorá zo zvieraťa vypadávajú v jeho okolí. Môžu sa uchytiť doma na koberci, sedačke či v aute pri ceste z chalupy. Blcha preferuje psie či mačacie kožu, ale v momente, kedy potrebuje potravu (krv), napáda i človeka. Navyše môžu byť blchy tiež medzihostiteľom nebezpečné pásomnice.
Tým, že psy a mačky chránime pomocou antiparazitík, chránime aj sami seba. Do cestovného kufra preto nezabudnite pribaliť vhodný prípravok. Vybrané spot-ony majú výhodu v počte parazitov, pred ktorými zviera chráni. Aby ste dosiahli žiadaného účinku, je nevyhnutné aplikáciu pravidelne opakovať raz za mesiac. Veľkou výhodou prípravku je jeho odolnosť voči vode (účinnosť sa neznižuje). Obojky poskytujú zase ochranu až na 8 mesiacov. Pre psov i mačky je určený napríklad obojok Foresto. Jedna z obsiahnutých účinných látok spôsobí tzv. Hot foot efekt čiže efekt rozpálenej platne, ktorý znemožní zotrvanie parazita na koži psa či mačky. Oba druhy prípravkov sú voľne predajné u veterinárov, v lekárňach alebo v obchodoch s chovateľskými potrebami. Na okamžité hubenie parazitov aj na ošetrenie okolia zvieraťa, napríklad pelechu, ktorý býva častým miestom výskytu vajíčok bĺch, sa hodí zase antiparazitárne spreje.