Nielen ľudí, ale aj psi sa v zime môžu nachladit. Napríklad psincový kašeľ vie našim štvornohým kamarátom pekne znepríjemniť život.
Ako spoznáte, že ochorel? Veľmi ľahko. Pes kašľa, kýcha, tečie mu z nosa i očí, stráca energiu, neje a je apatický. Príznaky sú skrátka podobné ako u ľudí. Najviac sa prechladnutia prejavuje tzv. Psincovým kašľom, ktorý je ako klasická chrípka spôsobený kvapôčkovou infekciou, takže si ho psíkovia prenáša medzi sebou olíznutím, očicháním ... Choroba sa taky často prenáša na hromadných akcií a výstavách. Ak je váš pes chorý, tak ho rozhodne majte na vodítku a snažte sa zabrániť vzájomnej interakcii s ostatnými psami.
Čo robiť?
Psincový kašeľ sa samozrejme prejavuje predovšetkým kašľaním, ktoré často znie, akoby psíkovi niečo zaskočilo alebo sa niečím dávil. Ak má naozaj dlhé záchvaty kašľa a pripojila sa aj horúčka, je dobré zájsť k veterinárovi, ktorý nasadí zodpovedajúcu liečbu. Zanedbané prechladnutia môže prejsť aj v zápal pľúc alebo zápal priedušiek. Ak priebeh choroby nie je príliš závažný, je dobré nechávať psíka v pokoji v teple domova a chodiť s ním na krátke prechádzky len kvôli vykonanie potreby. Doma by mal mať pelech na teplom mieste. Nedávajte mu príliš ľadovú vodu do misky (ostatne to by sa malo dodržiavať po celý rok).
Stavte na vitamíny
Počas choroby môžete psovi podávať viac vitamínu C a podporiť tak jeho imunitu. Vyrábajú sa aj špeciálne sirupy vhodné pre nachladnuté psov. Vhodný je napríklad skorocelový alebo echinaceový sirup. Pri nachladnutí je vynikajúci tiež harmanček. Ak má napríklad psík nádchu, dajte mu do pelechu pár kvapiek kamilkové tinktúry. V rámci prevencie by mal psík dostávať celoročne kvalitnú stravu. Na psie imunitu sú vhodné tiež bylinky. Vhodnou formou sú napríklad holistické granule, ktoré obsahujú bylinky pre podporu imunitného systému. Bylinkami tiež môžete psíkovi kŕmenie posypať. Ideálne je bazalka, predovšetkým pri psincový kašli. Šípek všeobecný zase obsahuje veľa vitamínu A a C. Ak má psík črevné ťažkosti, potom mu dajte do kŕmenia trochu oregana. Viac o bylinkách tu .