Správny psíčkar sa pozná podľa toho, že má po vreckách maškrty. Siahne po nich vo chvíli, kedy chce zviera motivovať, pochváliť alebo ho odmeniť. Ako sa môžu pochúťky líšiť, na čo si dať pri výbere pozor a čo môže ich veľké množstvo psovi spôsobiť, objasňuje Adéla Palacký, špecialistka na výživu značky Fitmin.
V čom sa pochúťky pre psov líšia?
Líšiť sa môžu spôsobom výroby - pečené, sušené, extrudované, za studena lisované i. Spôsob výroby ovplyvňuje štruktúru, konzistenciu, ale tiež chutnosť finálneho výrobku. Ďalšie rozdiely možno nájsť v konkrétnych surovinách a ich kvalite. Používané suroviny môžu byť dvojakého typu: rastlinného a živočíšneho. Samotné suroviny alebo ich kombinácie navzájom ovplyvňuje chutnosť, vôňu, analytické zložky a ďalšie parametre. Pochúťky sa môžu rôzniť tiež vo forme a veľkosti. Môžu byť zacielené na konkrétnu veľkosť plemena (pre malé, stredné, veľké psy) či problematiku ( dentálne tyčinky , maškrty zlepšujúce kvalitu srsti a i.).
Ako vnímate slovenský trh s maškrty a pochúťkami z pozície špecialistky na výživu psov?
Na slovenskom trhu je k dostaniu nepreberné množstvo pochúťok a maškŕt . Od sušených uší a obličiek, cez piškóty , až po jerky maškrty. Na svoje si príde naozaj každý. Stále sa ale stretávam s tým, že máloktorý chovateľ sa pri nákupe maškŕt zamýšľa nad pôvodom surovín a ich výrobou. Dnes sa totiž dvíha vlna, ktorá ide proti chemickým konzervantom v kompletných krmivách (granulách), ale nad maškrty sa už málokto pozastaví. Pritom sa veľká väčšina jerky maškŕt vyrába u jedného výrobcu (za použitia chemickej konzervácie) a do originálnych obalov, ako ich poznáme z bežných obchodov, sú iba prebaľovanie.
Podľa čoho by mali majitelia psov vyberať maškrty?
V prvom rade je dobré vedieť, za akým účelom je maškrtu vyhotovený. Pokiaľ ho chce majiteľ využiť ako odmenu, napr. Pri tréningu, je dobré, aby bol mäkší a menšie, aby ho mohol pes ihneď prehltnúť a pokračovať ďalej v tréningu. Ak chce dať majiteľ psovi väčšiu odmenu, je dobré siahnuť po väčšom maškrty, ktorým sa pes na chvíľku zabaví a viac si ho vychutná. Tu by som ale odporučila nenechávať psy s odmenami, ktoré sa žujú (napr. Topánočky z byvolej kože , surové kosti i.) Osamote.
Na čo si dať pri výbere pozor?
Zaujímajte sa o zložení. Maškrty a pochúťky by nemali obsahovať farbivá, veľké množstvo konzervantov, soľ alebo cukor. Rovnako ak máte zviera, ktoré trpia precitlivenosťou alebo alergiou na nejakú surovinu, strážte si jej obsah nielen v kompletnom krmive, ale aj v pochúťkach. Voľba kvalitných výrobkov sa vám vráti na zdraví a spokojnosti vášho psa. A o to by malo ísť predovšetkým. Napríklad pri nových pochúťok Fitmin Snax sme sa snažili využiť čo najviac benefitov a nakoniec sme dospeli k názoru, že nie je väčšia benefit ako čerstvé mäso, preto sme ho využili vo veľkej miere (75% z celkového obsahu). Ďalej v nich nie sú použité žiadne syntetické prísady. Jedná sa teda o zdravú odmenu zloženú z mäsa a extrudované ryže, ktorá je k dostaniu v niekoľkých príchutiach.
Je lepšie mať jeden druh maškŕt, alebo viac?
Vzhľadom k tomu, že je maškrtu odmenou, jedná sa teda o doplnok ku klasickému krmivu (naozaj malé zastúpenie z hľadiska kŕmnej dávky), nie je žiadny problém so striedaním typov či príchuťou. Rovnako tak by sa ich prídavok nemal prejaviť na kvalite exkrementov (za predpokladu, že sa nejedná o prejdenej, nekvalitné či veľa tučné pochúťky). Výber je teda naozaj iba na majiteľovi a konkrétnom psíkovi.
Môže veľké množstvo pochúťok psíkovi spôsobiť nejaké problémy?
Ako už raz zaznelo, pri podávaní maškŕt by mali mať majitelia na pamäti, že sa jedná iba o doplnok ku klasickej kŕmnej dávke, a nemali by nimi psíka kŕmiť každý deň vo veľkom množstve. Na základe takéhoto prístupu totiž často vznikajú problémy, ako je napríklad obezita. Veľké množstvo pochúťok môže spôsobiť aj problémy s trávením, ktoré sa môžu prejaviť zvýšenou citlivosťou v oblasti brucha, upchatím čriev, zvýšenou plynatosťou či naopak hnačky. Aj z tohto dôvodu je dôležité venovať pozornosť výberu tých kvalitných, ktoré riziko ťažkostí znižujú a pes po nich prospieva.