Felinoterapii využíva pozitívnej interakcie medzi človekom a mačkou na liečbu alebo podpore psychického i fyzického zdravia u ľudí. Navyše mačky, ktoré sú pre felinoterpii vhodné, berú celý proces ako hru. Veľkým prínosom pre nich je, že nepociťujú nudu a nevšímavosť okolia. A aké benefity prináša ľuďom?
Seniori
Návštevy mačiek (spoločne s majiteľom) v domovoch dôchodcov predstavujú pre seniorov príjemné spestrenie. Najväčší úžitok prinášajú tým starým ľuďom, ktorí pociťujú nedostatok sociálnych kontaktov vo svojom novom prostredí alebo im chýba kontakt so zvieraťom. Navyše pre mnoho seniorov sú tieto návštevy jedinými návštevami, pretože mnohí z nich nemajú deti či príbuzných, ktorí by za nimi pravidelne chodili. Zvlášť tým klientom, ktorí sú v domove dôchodcov krátku dobu, pomôžu tieto návštevy preklenúť kritické obdobie privykanie. Seniori sa väčšinou na felinoterapii veľmi teší, pri dotyku s mačkou sa im prehrievajú ruky, a zároveň je to upokojuje. Z výskumov tiež vyplýva, že zooterapie ľuďom znižuje napätie a krvný tlak. Mačky tiež evokujú u seniorov spomienky na vlastné zvieratá. Vďaka tomu dochádza k stimulácii pamäťových funkcií ... Počas praktizovanie felinoterapii môže dochádzať k vytváraniu určitých skupiniek klientov, ktorí sa schádzajú v pravidelnom čase návštev a vytvárajú "krúžok". Seniori rozprávajú o svojich zážitkoch, svojich spomienkach a často tu panuje príjemná a uvoľnená atmosféra, dochádza ku zblíženiu a odbúravanie bariér medzi klientmi samotnými.
deti
Deti sa počas felinoterapii učia starať o zvieratá, adresovať, nadväzovať s nimi kontakt. Vytvára sa v nich vedomie spolupatričnosti s živými tvormi. Ďalšími benefitmi je tiež uvoľnenie, radosť a srandy, ktorú zažívajú. Môžeme pozorovať veľké upokojenie, uvoľnenie a určitú formu psychickej relaxácie. S deťmi so špecifickými potrebami možno precvičovať jemnú motoriku pri česaní, kefovanie, hladenie a ponúkanie maškŕt. Tiež pri zapínaní a odopínanie postroje sa precvičujú drobné rúčky. Všeobecne môžeme povedať, že práca s mačkou je vhodná najmä k rozvíjaniu jemnej motoriky, získanie pekných zážitkov a nadviazanie vzťahu k zvieratám.
Zdroj: zooterapie vo svetle objektívnych poznatkov, kolektív autorov, Dona, 2007