J e vaša mačička niekedy smutná? Trpí nechutenstvom, bolesťami či inými symptómami a pritom ju veterinár prezrel a žiadnu príčinu / chorobu nenašiel? Alebo sa lieči, ale symptómy sa stále vracajú? Prestala vám chodiť na debničku a ciká na kreslo? Máte viac maznáčikov, ktorí medzi sebou vedú boje? Príčinou môže byť stres.
Všetky mačičky majú bohaté emocionálne prežívanie. Typické je pre nich, že rozdávajú lásku a radosť zo života. Ale aj mačky môžu byť niekedy smutné, mrzuté a letargické. Aj na nich totiž, rovnako ako na nás, pôsobí stres. Pre našich domácich miláčikov je navyše typické, že či chceme alebo nechceme, preberajú na seba náš stres, doslova ho do seba nasávajú. Dlhodobý stres sa ukladá a jedného dňa sa prejaví ako fyzické alebo emocionálne problémy.
Kto pomôže?
1 / Psychológ pre zvieratá
Tento odbor sa v ČR zatiaľ nikde nevyučuje. V USA ide o trojročné univerzitné štúdium (odporúča sa však piatimi až osemročné štúdium). Ide o úplne nový odbor, absolventov je na svete zatiaľ len niekoľko. Prácu psychológa pre zvieratá môže na slušnej úrovni zastať skúsený chovateľ alebo majiteľ útulku, ktorý za dlhé roky života a práce so zvieratami nielen odpozoroval, ale aj riešil spústy traumatických situácií, ktoré prináša každodenný život. Takým mačacím psychológom bez diplomu je bezpochyby pani Tauberová z mačacieho útulku "Mňau-SOS" v Chocni. Pozor. Len skúsenosť nestačí. Najdôležitejšie je láska a úcta k zvieratám. A predovšetkým nezištnosť.
2 / Špecialista na komunikáciu so zvieratami
Zvieratá sa medzi sebou dorozumievajú hlasom, gestami, ale i telepaticky. Telepatická komunikácie je vlastná aj nám ľuďom, ale užívame ju málo, pretože sme sa od detstva učili spoliehať na komunikáciu verbálne. Neverbálne, v tomto prípade telepatickou komunikáciu, je potrebné trénovať a niekto má od prírody väčší talent ako iný. U nás je táto profesia zatiaľ málo málo známa. Vo svete je viac rozšírená a využívajú ju aj majitelia domácich maznáčikov. Niektorí špecialisti dokážu dokonca nájsť stratené zviera. Odborník na komunikáciu so zvieratami vie reč zvierat a prostredníctvom telepatické neverbálnej komunikácie môžete viesť dokonca rozhovor s vašou mačičkou. Ak však bude chcieť hovoriť. Tak sa môžete dozvedieť, prečo je vaša mačička smutná alebo prečo ciká po byte namiesto do debničky.
Príklad z praxe:
Mačička začala čúrať svojej milujúcej majiteľke do postele. Špecialistka na komunikáciu slečnu navštívila doma. Mačka bola urazená a vnútorne vystrašená. Neznášala prítomnosť nového priateľa svojej majiteľky, a preto čúral do postele, aby vypudila jeho pach z miesta, kde občasne líhal.
3 / Kineziolog špecializovaný na prácu so zvieratami
Kineziológia určuje diagnózu pomocou svalového testu. Test možno vykonávať buď priamo na zvierati, napríklad na svalu ucha. Pohodlnejší spôsob však pre zviera predstavuje metóda práce s majiteľom či človekom, ktorý sa o zviera stará a ku ktorému má zviera citovú väzbu. Tento človek je prostredníkom, cez ktorého kineziológ vykoná test a definuje zdroj stresu. Kineziológ sa jemným tlakom dotýka oboch paží prostredníka tesne nad zápästím. Oslabenie svalu oznamuje stres. Silný sval, teda paže pri dotyku nepovolí, je znamením stopercentného zdravia. Akonáhle kineziológ definuje zdroj stresu, má k dispozícii širokú škálu liečebných metód, napríklad aromaterapiu, akupresúru, Bachove esencie (výťažky z bylín), Colorterapia (liečbu farbou), harmonizácii čakier a ďalšie. Môže odporučiť vhodnú stravu alebo užívanie vitamínov či minerálov, ak sa pri teste preukáže ich nedostatok. Niekedy terapiu podstúpi oboch, ako zviera, tak aj prostredník, lebo zdravotný stav oboch môže byť kľúčom k zdraviu zvieraťa.
Príklad z praxe:
Stará pani sa ujala zatúlaného mačiatka. Nočná aktivita mačiatka ju veľmi trápila - mačiatko poškrabal nábytok, rozhadzovalo urovnané papiere a vyskakovali svoje spiace paničke na hruď ... Mačiatko tiež niekoľkokrát za deň, v nestráženom okamihu, vbehlo do kúpeľne a vyrolovalo celý toaletný papier. Povzdychla si, že je to príliš škody na jej malý dôchodok. Keď s ním pani prišla do poradne, maličké mačiatko vyskočilo z krabice a lietalo ako šialené po miestnosti. "Takto je to celú noc", povzdychla si pani. Po kineziologické sedení sedelo mačiatko starej dáme spokojne a pokojne na kolenách. Aký bol spôsob liečby? Harmonizáciu čakier a afirmácie opakované nahlas tak, aby ich mačiatko počulo. Toto malé mačiatko sa ocitlo príliš skoro bez svojej mačacie mamičky, preto kineziológ navyše odporučil, aby pani nosila doma po niekoľko dní mačiatko v šatke na hrudi (ako sa nosí malé deti). A keď pôjde preč z domu, aby nechala hrať pokojnú hudbu. To preto, aby sa necítilo samo. Výsledok sa dostavil. Mačiatko prestalo ničiť, na čo prišlo, a v noci pokojne spalo.
4 / Bachove essence
Jedná sa o výťažky z rastlín a bylín. Na jemnohmotné úrovni odblokuvávajú stres, ktorý si zvieratka ukladajú. Kvapky, ktoré užívajú zvieratka vnútorne (1-3 kvapky) zapôsobí do 20-tich minút, nemajú žiadne vedľajšie účinky. Môžu sa podávať aj dlhodobo. Jedna fľaštička vydrží dlhé mesiace aj roky (pozri tabuľku).
Kam sa obrátiť?
VISTA "Organizácia pre nevidiacich a slabozrakých a asistenčné a terapeutická zvieratá"
- zo svojho zoznamu odporučí osvedčeného kineziológa, špecialistu na komunikáciu a Bachove essence
E-mail: vistakanc@gmail.com
Tel: 465 - 32 - 52 - 92