Ako na hrabáča?

Psy hrabú. To je jednoducho fakt, s ktorým toho veľa neurobíme. Aby sme toto (vo väčšine prípadov trochu nežiaduce) správanie korigovali, je nutné dozvedieť sa, prečo to vlastne robia. Potom ich budeme môcť naučiť, kde hrabať môžu a kde je to zakázané.

Hoci sa nám to môže zdať divné, je hrabanie pre psa úplne normálne. Dôvodov môže byť niekoľko:

  • Psa to jednoducho baví, robí to zo "športu". Pretiahne si pritom svalstvo a odreaguje sa.
  • Za horúceho dňa si pripravuje miesto, kde by sa schladil.
  • Nudí sa, takže si krátia voľnú chvíľu.
  • Chce si ukryť kosť či iné jedlo.
  • Snažia sa niekam dostať alebo utiecť zo záhrady (Viac sa o psích tuláci dočítate tu ).
  • Cíti napríklad hraboša a prebúdza sa v ňom lovecký inštinkt.
  • Tiež môže hrabať zo smútku, stresu či strachu.

V prípade, že psovi v tom chceme zamedziť, musíme zistiť, čo je hlavnou príčinou jeho správanie. Potom sa ešte len vrhneme na odnaučeniu (čo je mnohokrát nemožné) alebo aspoň čiastočné obmedzenie tejto radovánky. Môže sa stať aj to, že pes nebude hrabať pred nami, ale v čase našej neprítomnosti bude ďalej veselo hĺbiť hlboké nory ...

Teplo, alebo hraboš?

Ak váš pes hrabe, aby sa ochladil (praktizujú to väčšinou silne osrstenia psi v lete), môžete mu skúsiť ponúknuť plastový detský bazénik napustený vodou, alternatívou je aj tienisté miesto na odpočinok (otvorený pivnica, chladná dlažba v tieni pod.). Dôvod hrabanie však väčšinou býva niekde inde. Ak váš štvornohý miláčik tvorí nory kvôli loveckým inštinktom, bude odnaučeniu o dosť zložitejšie. Zvlášť pre jazvečíky či teriérov je hrabanie prirodzené a myšička im nedajú spať. So zákazy by sa tak malo začať už od šteňacieho veku, pretože dospelý jazvečík, ako jamník, sa to bude len ťažko odučovať. Jednoduchšie asi bude, keď sa zbavíte nevítaných hlodavcov a krtkov.

To je ale nuda!

Najčastejšou príčinou hrabanie býva nuda. Kľúčom k úspešnému riešeniu problému je spestriť psovi prostredie, v ktorom žije. Na strom mu môžete pripevniť napríklad pneumatiku, aby sa mohol hojdať. Ak sa rád preťahuje, zaveste za strom kus povrazu. V čase vašej neprítomnosti mu na záhrade nechajte veľkú špiková kosť na okusovanie alebo nejakú obľúbenú hračku (napr. Kong, loptička na maškrty a pod.). Hľadajte spôsoby, ako psa zamestnať ... Chodievajte na dlhé prechádzky, vezmite ho so sebou na bežky, hádžte mu loptičku, hrajte s ním rôzne hry, učte ho novým kúskom. Možností je veľa. Venujte psovi svoj čas a pokúste sa mu (mnohokrát stereotypný) život trochu spestriť.

Pamätajte na to, že trestať psa za hrabanie smiete len v prípade, že ho pristihnete pri čine. Neskôr, keď je záhrada rozrýt, si pes ťažko dáva do súvislostí, čo mu vlastne vyčítate a za čo ho trestáte. Akurát vás môže začať považovať za nevypočítateľnou osobu, od ktorej nevie, čo môže očakávať.

V prípade, že vyhrabáva rastliny, môžete použiť sprej s odpudzovačom (k dostaniu vo zverimexoch). Lacnejším variantom je obyčajný ocot, ktorý psom tiež zrovna nevonia. Avšak nezabúdajte na pravidelnú aplikáciu (v daždivých dňoch musia byť častejšie). Nevýhodou je, že niektoré citlivejšie rastliny môžu postrekom trpieť ... A spreje tiež nezaberajú na všetky psy.

Ďalšou príčinou hrabanie môže byť strach alebo stres. Riešením je postupné a nenásilné privykanie na odlúčenie. Psovi sa po príchode veľa venujete a zamestnajte ho. Môžu pomôcť nové podnety (hračky) pri smútku tiež nosené oblečenie, z ktorého pes ucíti pach svojho pána. Tak ako u iného problémového správania aj v tomto prípade platí pravidlo: Odstráňte strach, stres a nudu a vyrieši sa aj hrabanie vo vašej neprítomnosti.

obľúbená nora

Niektorí psi majú len jedno miestečko, kde opakovane rozrývajú trávnik. Vyskúšajte jeden trik: Na danú plochu dajte kus betónu alebo plochý kameň a prihrňte ju zeminou. Až pes zistí, že hrabanie nejde, pravdepodobne s tým prestane. Ovšem samozrejme existuje riziko, že si nájde iné miesto.

Ak máte doma notorického "hrabáča", nezostáva vám nič iné, než oplotiť časť záhrady, aby na ňu pes nemal prístup. Riešením môže byť tiež koterec alebo elektrický ohradník (psovi neublíži, ide len o to, že sa pri prvom kontakte elektrického výboja zľakne a potom ho prejde chuť chodiť tam, kam nemá).

zakopávanie kostí

Dáte psovi kosť a on s ňou rovno Pelas medzi záhonmi, aby jej tam riadne ukryl pod zem? Riešenie sa ponúka - proste mu ju na záhrade nedávajte. Ďalšou možnosťou je naučiť psa hrabať na vopred určenom mieste. To môže mať úspech aj u hrabanie z iných dôvodov, takže to určite stojí za skúšku. Vyberte miesto, kde vám rozhrabaná pôda alebo piesok nebudú vadiť. Pripravte si špiková kosť a lopatku. Pred zrakmi psa vyhĺbite jamu (alebo skôr jamku), kam vložíte kosť a celé miesto zasa zahrniete zeminou. Akonáhle pes začne vyhrabávať kosť (určite ho nebudete musieť moc pobádať), pochvalne na neho zavolajte, napríklad "Šikovný Rex, tam hrabe hodný psík". Celú akciu niekoľkokrát zopakujte a kosť odneste. Cvičenie opakujte po dobu piatich dní a psovi vždy zdôrazňujete, že "tu hrabe hodný psík". Teraz psovi kosť predložte. Keď má chuť začať si ju zahrabávať, spýtajte sa ho "kde hrabe hodný psík?" (Váš hlas by mal mať rovnakú intonáciu ako pri predchádzajúcich cvičení). Keď sa pes vydá na správne miesto, máte vyhrané ... Aspoň zatiaľ.

Ak si nechcete ničiť záhradu, môžete psovi vyčleniť vlastné pieskovisko alebo väčšie debničku s pieskom. Niektoré psy to uspokojí a nebudú mať tendencie rýpať sa v trávniku.

A na záver jeden príbeh zo života - v diskusii na stránkach cz-pes.cz pani Petra opisuje. "Naše psíky taky hrabe, vzhľadom k tomu, že je to Pyrenejach, tak tie jamy sú vážne impozantné (vyhrabala i jabloň). Tak som ju nenápadne pozorovala, prečo to robí. Bolo to celkom prosté, ona si tam schovávala jedlo - rožok, maškrtu, pekne to uhrabala ňufákom a za chvíľu si to zase bežala vyhrabať. Tak som ju nasmerovala na jedno miestečko, tam nech si hrabe, ako chce - celkom to pochopila a ja mám skvelú, prebrané a nakyprenú hlinu do kvetináčov ".

Výborné riešenie, že?

Zdroje: Jody Rosengarten: Aliki, nech toho kriku !, Levné knihy; časopis Fauna