Dôležitou témou všetkých psích chovateľov je výber správneho krmiva. Nehľadiac na konečné rozhodnutie, čím svojho psieho parťáka budete kŕmiť, je dobré poznať správne dôvody a predovšetkým pravidlá prechodu na nové granule. Preto sme pre vás pripravili stručný manuál, čo nezabudnúť.
Ak psovi meníte stravu, je potrebné dodržiavať určité pravidlá. Pre začiatok je dobré si zabezpečiť malú vzorku krmiva, ktorý slúži len na vyskúšanie chuťové atraktivity. Ani u malých plemien s nízkou kŕmna dávka totiž nemožno pozorovať reakciu zvieraťa na krmivo za tak krátku dobu. K tomu slúži menšie balenie, s ktorým môžete granule začať skúšať.
Zmena psieho jedálnička nesmie byť radikálna
Prechod je nutné robiť postupne, aby sa zachovala stabilita trávenie. Nutričné odborník značky Brit, Ing. Martin Kváš, upozorňuje na riziko okamžité zmenu stravy zo dňa na deň: "Príliš rýchla zmena môže viesť až k hnačke. Preto by mal prechod trvať aspoň 7 - 10 dní. V priebehu tejto doby sa spolu musia obe krmiva miešať. Podiel pôvodného krmiva sa postupne znižuje, podiel nového krmiva sa postupne zvyšuje. "Zmena konzistencia výkalov je pomerne častým javom a nie je nutné sa hneď vyľakať. Vo veľmi krátkej dobe (2 - 3 dni) sa všetko dostane do normálu.
Kŕmnu tabuľku s citom upravte potrebám psíka
U kŕmnej dávky uvedené v tabuľke na obale granúl počítajte vždy s tým, že ide iba o odporúčanie, ktoré je nutné prispôsobiť individualite psa: jeho chuti do jedla, aktivite a predovšetkým telesnej kondícii. Menej aktívne psy majú bežne nižší príjem potravy ako psy vo fyzickej záťaži. Rovnako tak v teplých obdobiach roka jej pes menej ako v zime. Šteňatá a mladí psi musia byť kŕmení tak, aby ich rast zodpovedal typické rastovej krivke daného plemena. Dospelí psi zase musí dostávať toľko krmiva, aby nepriberal, ani nehubli.
Kedy a prečo meniť krmivo
Vo chvíli, keď si domov prinesiete šteňa, ste zodpovední za jeho výživu. Ing. Martin Kváš odporúča, aby k zmene na nové krmivo, pre ktoré sa rozhodnete, nedošlo hneď: "Každý dobrý chovateľ vám s psíkom odovzdá aj krmivo, na ktoré bol doteraz zvyknutý. Hoci chcete potrebné vybrať iné zloženie, alebo receptúru v inej cenovej hladine, počkajte, až si pes trochu zvykne v novom domove. "Jednoducho nechajte psovi týždeň na" rozkukaní sa ".
Iný pes, iné krmivo
Ďalším prirodzeným dôvodom k zmene krmiva sú rozdielne životné fázy v živote psíka. Ako šteňa potrebuje iné zloženie granúl ako v dospievaní, dospelosti a seniorskom veku. A samozrejme tiež záleží na životnom štýle: aktivite, prostredí, v ktorom žije, sklonom k obezite ... Jednoducho sa môže stať, že po zmene na krmivo pre dospelé psy budete musieť za čas nasadiť špeciálny rad pre aktívne jedinca, alebo naopak receptúru pre redukciu váhy .
Dobré je to, čo vyhovuje psovi aj vám
Kedy je čas na zmenu značky granúl? Pokiaľ dochádza k zhoršeniu kvality kože a srsti, precitlivenosti na niektorú zo zložiek krmiva, či dokonca potravnej alergii, je nutné prejsť na hypoalergénne formulu.
Hľadajte správnu receptúru
Nedbajte len na "nálepku", ale preskúmajte, či granule skutočne neobsahujú časté alergény, ako je pšeničný lepok alebo sója. "Naopak sa netreba obávať akéhokoľvek živočíšneho tuku. Ten nehľadiac na pôvod nemôže vyvolávať alergie. Preto nebuďte vydesení, keď v hypoalergénne receptúre treba z jahňacieho mäsa nájdete kurací tuk, "dodáva Ing. Kváš.
Dajte pozor na zdravotné indispozície
"K najčastejším mýtom vo výžive domácich maznáčikov patrí údajná vyberavosť psíka," priznáva Ing. Kváš. Za náhlym problémom s príjmom krmiva môžu stať zdravotnými dôvodmi. Môže ísť predovšetkým o problém s chrupom, na ktorý trpí predovšetkým malé plemená. Bolesť zubov vedie k odmietaniu krmiva a výživa často skončí u mäsových konzerv . Z hľadiska majiteľa ide o chuťový dôvod, ale mäkké mäso sa psovi jednoducho lepšie jej. A hlavne - samotné mäsové kapsičky a konzervy nie sú určené pre dlhodobé stravovanie. Lepšie sú kompletné granulované krmivá s vyváženým obsahom všetkých vitamínov a živín.