Príchod bábätka sa rýchlo blíži. Ale čo na to vaše mačka? Pripravili ste svoju štvornohú spoločníčku na nového člena rodiny? Viete, že podcenenie situácia môže spôsobiť problémy v zoznámenie a pokojnom spolužití? Nasledujúce riadky vám nepochybne pomôžu.
Zdravá mačka, zdravé bábätko
Pud šelmy mačku často vyženie na najrôznejšie miesta. Pri love a styku s inými zvieratami vonku môže teda ľahko chytiť parazitmi, ktorými nakazí ako nastávajúce matku, tak jej plod. Z toho dôvodu sa zamerajte na očkovanie a odčervovaciu kúru svojho maznáčika.
Postavte základy dobrým vzťahom
Zvieraťu slovami čokoľvek vysvetlíte ťažko, nieto potrebné opatrenia, ktoré s príchodom bábätka nastanú. Aby sa mačke novým podmienkam lepšie privykali, začnite s postupnými zmenami dostatočne dlho pred narodením. Maznáčik by si nemal vytvoriť asociáciu, že dieťa môže za nepríjemné novinky ako napríklad obmedzený prístup do spálne či zmeny v usporiadaní domácnosti. Vzťah mačky a novorodenca by sa tým ľahko narušil, vznikla by rivalita či priamo nevraživosť, čo si iste neželáte.
Prípravu môžete zahájiť aj prostredníctvom pachové stopy. Začnete si natierať ruky detským olejčekom alebo krémom, ktorý plánujete používať tiež na ratolesť. Mačke sa nová vôňa vryje do pamäti, takže potom nemusí vnímať bábätko ako votrelca.
Spolužitie mačky a bábätka
Akonáhle si bábätko priveziete domov, doprajte mačke čas, aby sa s nováčikom v dome zoznámila, oňuchala si ho. Komunikujte so zvieraťom mierne. Pokiaľ sa bude snažiť dobývať na dieťa, odoženie ju so všetkou nežnosťou. V žiadnom prípade na ňu nekričte alebo ju prudko neodstrkujte. Naopak jej dávajte najavo, že ju máte stále radi. Venujte sa hre aj maznanie. Ak sa k vám počas týchto chvíľ pripoja aj bábätko, mačka si príjemné chvíle spojí aj s ním. Iste si nenabehne, keď mačku Podplatím lahodnú mačacie vreckom alebo obľúbenými granulami .
Spozornite, ak ...
Hoci všetko urobíte správne, napriek tomu môže príchod dieťaťa mačke spôsobiť stres. Ako spoznáte, že sa zviera cíti nepríjemne? Žiarlivosť mačky sa prejavuje niekoľkými spôsobmi. Maznáčik sa nemusí hneď správať agresívne. Najprv sa snažia vás upozorniť napríklad nadmerným olizovaním, škrabaním či ubližovaním sebe samej. Tiež je možné zaznamenať náhly nástup,, pubertálneho '' správania, neposlušnosť alebo nevšímavosť. V takom prípade zvážte konzultáciu s odborníkom.