Ak idete na výstavu ako divák, je to v podstate jedno. Iná situácia nastáva, keď psa vystavujete. Možno to znie malicherné, ale vhodne zvolené oblečenie dokáže podčiarknuť krásu. Nielen vás, ale hlavne vášho štvornohého zverenca.
Neverte tomu, že dôležité sú len proporcie a úprava psa. Tiež majiteľ by mal byť slušne a čisto oblečený. Je potrebné zvoliť taký odev, aby pes vedľa vás vynikol. Zásadou je napríklad nepředvádět čierneho psa v čiernom oblečení a svetlého psa vo svetlom. Platí pravidlo, že farba odevu vystavovateľa a psa nesmie splývať. V prípade jednofarebné variety srsti použite odtieň kontrastné, ale zase to neprežeňte. Výrazný kontrast niekedy môže byť skôr na škodu. Oblečenie by nemalo prebíjať psa, ale skôr s ním ladiť a dopĺňať ho. Vidieť musí byť hlavne pes a nie ten, kto ho predvádza. Ak máte viacfarebného psa, zamerajte sa na farbu, ktorú celkovo pôsobí.
Pracovné vs. spoločenské plemeno
Oblečením môžete podčiarknuť zameranie a pracovné úspechy psa. Preto sa napríklad niektorí lovecké psy predvádzajú v poľovníckom odeve (nie je to však podmienka). Pracovné psy nie je problém predviesť vo športovejším oblečení, samozrejme ale v čistom a padnúcim (žiadne vyťahané tepláky, šusťákovky a špinavé tenisky). Obliekajte sa tiež úmerne významu akcie. Na oblastných vonkajších výstavách sa nosia menej formálne oblečenie, na veľkých medzinárodných výstavách vnútri hál je v obľube odev spoločenského rázu. Páni chodia v oblekoch alebo nohaviciach a košeli, dámy spravidla predvádzajú v kostýme či jednoduchých šatách. To platí najmä u spoločenských plemien. Svojim oblečením navyše dávate najavo aj určitú úctu k rozhodcovi, ktorý spravidla tiež posudzuje v kostýme alebo obleku.
Pozor na vlajúce odev
Odev musí byť taký, aby psa pri vetre alebo pri behu v kruhu nezakrýval. Zabudnite na široké sukne, dlhé rozviate plášťa, ľahké vlajúce šaty či šály. Počítajte tiež s tým, že sa k psovi budete ohýbať, takže by vám nič nemalo "vyliezať". Topánky by mali byť pohodlné, aby sa s nimi dalo behať v kruhu. A mali by dopĺňať zvyšok outfitu (nie tenisky ku kostýmu). Topánky na vysokom podpätku sú nepraktické a hlasno klopkajú, čo môže psov rušiť, navyše hrozí riziko pošmyknutia. Dlhé vlasy je lepšie zopnúť. Keď budete ukazovať rozhodcovi zuby psa, skloníte sa a voľnými vlasy bránite v dobrom výhľade. Na druhú stranu sa riaďte aj osobným vkusom, telesnými proporciami, vlastným pohodlím a sedliackym rozumom. Ak vystavujete veľkého pastierskeho psa, určite nie sú nutné spoločenské šaty. Stačí napríklad jednoduché nohavice a sveter, ani džínsy nie sú tabu. Keď sa budete cítiť dobre, s väčšou pravdepodobnosťou bude aj váš pes v pohode.
Hľadajte inšpiráciu
Môžete si zaobstarať aj rôzne vychytávky, treba opasok s puzdrom na číslo, ktorý sa nosí sa nad lakťom na ruky (na výstavách sa dá väčšinou kúpiť). Dobré je mať pri sebe aj valček na odstránenie nalepených chlpov. Ak hľadáte inšpiráciu, pozrite si fotky z rôznych medzinárodných výstav. Ešte lepšie je navštíviť nejakú väčšiu výstavu (ideálne sa zadávaním CAC), kde uvidíte, čo je práve "in".
Foto: pxfuel.com