Psy sa potia len na vankúšikoch labiek, na zvyšku tela im potné žľazy chýba. To im samozrejme k ochladzovaniu nestačí, preto musí svoju telesnú teplotu regulovať inak - prostredníctvom prudkého oddychovanie s vyplazeným jazykom a otvorenou tlamou.
Vyparovaním vlhkosti z jazyka pes reguluje svoju telesnú teplotu. Ako to vlastne funguje? Sliznica v psím nose a dutine ústnej je veľa zvrásnená, vďaka čomu sa výrazne zväčšuje jej plocha (je väčšia ako plocha celého tela). Je tiež pretkaná veľkým množstvom ciev. Pri ochladzovaní pes vdychuje nosom a vydychuje papuľou. Chladnejšie vdychovaný vzduch sa šíri po sliznicu a prostredníctvom odparovanie prináša ochladenie a dochádza aj k ochladzovania celého krvného systému. Voda, ktorá sa takto stratí, musí byť doplnená pitím. Preto by mal mať pes za všetkých okolností k dispozícii dostatok pitnej vody.
šúpanie
Pri ochladzovaní psy prudko oddychujú a vydávajú charakteristický zvuk, akési "šúpanie". Niekedy sa stane, že pes začne vydávať tieto zvuky, bez toho aby sa viac pohyboval a bol vystavený veľkému teplu. Znamená to, že je rozrušený, či už zo stresu, alebo naopak z nadšeného očakávania.
otvorené okná
Ďalším spôsobom ochladzovania je každoročná výmena srsti v podobe pĺznutie, olizovanie a vlhčenie srsti, schovávanie v tieni, aktivita skôr ráno a za súmraku, kúpanie a ochladzovanie v riekach, rybníkoch, ale aj mlákach. Ďalšou zaujímavosťou sú tzv. Termická okna, čo sú miesta s nižším pokrýva srsti, kde je izolácia menej dokonalá (medzi prednými nohami, v oblasti bedier). Podľa vonkajšej teploty pes rozťahuje končatiny, čím sa "okná" otvoria, alebo sa naopak stočí do klbka, a tak sa "okná" zatvoria.
prehriatie
Tiež psy môžu dostať úpal (celkové prehriatie organizmu bez priameho slnečného žiarenia). Náchylnejšie sú krátkolebečné plemená, ako mopsové, boxeri a buldoci, ktorí majú krátke dýchacie cesty. Náchylnejšie sú tiež psy s nadváhou alebo zvieratá trpiace srdcovými alebo pľúcnymi chorobami. Svoju úlohu zohráva aj vek. Psie senior znáša horúco horšie ako mladý pes. Tieň a možnosť adekvátneho ochladenia by ste mali zaistiť tiež psom s hustou dvojitou srsťou a plemená ktoré pôvodne pochádzajú z podstatne chladnejších oblastí (aljašský malamut, sibírsky husky atď.)
Ako predchádzať úpalu?
- Nenechávajte psa zavretého v aute v horúcich letných dňoch. Len pár minút v rozpálenom aute mu môže privodiť smrť. Neberte psa so sebou, ak by musel sám sedieť v zatvorenom aute. Aj keď čakáte v zaparkovanom vozidle spoločne so psom, vždy nechávajte pootvorené okienko a Parkujte v tieni.
- Pes musí mať neobmedzený prístup k chladnej vode.
- Aktivity, ako sú beh alebo jazda na bicykli, presuňte do skorých ranných alebo večerných hodín. Nenúťte psa, aby s vami držal krok. Keď zaostáva, nechajte ho vydýchnuť.
- V byte vetrajte, cez deň stiahnite žalúzie, prípadne zapnite klimatizáciu alebo ventilátor.
- Psom vo výbehu zaistite celodenné možnosť odpočinku v tieni.
- Starší, obézny alebo chorí psi by mali cez deň chodiť len na krátke prechádzky.
- Psovi pravidelne vyčesávajte hustú podsadu.
- Nechajte psa kúpať alebo plávať, možno ho aj sprchovať chladnejšie vodou, úľavu prináša i chladivé namočené uteráky (nesmie byť úplne ľadové), ktorým psa utierate, najmä na riedko ochlpených miestach.
- Psovi môžete zaobstarať chladiaci podložku alebo chladiaci vestu či šatku .
- Tiež napustený detský bazénik je pre psa v horúcich dňoch zásobárňou vody aj zdrojom ochladenie a zábavy.
Zdroje: Stanley Coren, Čo má pes na jazyku, Ako porotzumět psej reči, Knižní klub, 2001
Ronald Lindner, Čo pes skutočne chce, Knižní klub, 2010
Paul McGreevy, Radca pre milovníkov psov, Argo, 2005
Fotka od Felix Wolf z Pixabay