získanie chovnosti mačiek, dosiahnuté tituly a založenia chovateľskej stanice
Tiež ste si zamilovali mačky, máte doma mačičku s preukazom pôvodu a uvažujete o tom, že vaša mačka bude mať v budúcnosti mačiatka? Ak vás zaujíma, ako môže vaša mačička získať chovnosť, ako vyzerá výstava mačiek, čo znamenajú dosiahnuté tituly a ako sa zakladá chovateľská stanica, potom je tento článok určený práve vám.
Registrácia do zväzu chovateľov
Ak sa rozhodnete venovať chovu mačiek s preukazom pôvodu (skrátene "s PP"), musíte sa najskôr zaregistrovať do miestneho zväzu chovateľov mačiek, ktorý tiež môžete nájsť pod názvom Základná organizácia chovateľov mačiek (ZO CHK). Zväz chovateľov mačiek môže sídliť priamo vo vašom meste, môžete sa však prihlásiť aj do vzdialenejšieho klubu chovateľov, rozhodnutie je úplne na vás. Až vás váš chovateľský klub zaregistruje, dostanete od neho členský preukaz s vyznačením členského čísla. Pri registrácii uhradíte jednorazový registračný poplatok. Ďalej bude vašou povinnosťou hradiť členské príspevky, ktoré sa platia raz ročne a zúčastňovať sa pravidelných stretnutí vašej organizácie. Ak organizácia, do ktorej sa zaregistruje, usporadúva výstavy, budete sa pravdepodobne tiež podieľať na jej organizáciu a hladkom priebehu.
Založenie chovateľskej stanice
Ak plánujete v budúcnosti s vašou mačičkou mačiatka, alebo chcete kryť vaším kocúrom, bude potrebné založiť si chovateľskú stanicu. Pre založenie chovateľskej stanice postačí vyplniť príslušný formulár a zaslať ho na plemennú knihu mačiek na adresu: Plemenná kniha mačiek, Maškova 3, 182 53 Praha 8, tel: 284 683 440. Vo formulári vyplníte šesť návrhov názvov chovateľskej stanice a na plemennej knihe vám pridelí jeden chránený názov vašej chovateľskej stanice. Tento názov budete používať iba vy a stane sa súčasťou mien všetkých odchovaných mačiatok vo vašej chovateľskej stanici.
Ako môže mačka získať chovnosť?
Ak ste sa už stali členom zväzu chovateľov mačiek, prípadne i máte založenú chovateľskú stanicu, je ďalej nutné, aby vaša mačička či kocúrik získali potrebná ocenenie a tým im bola priznaná chovnosť. Nie každé zviera s preukazom pôvodu je totiž vhodné chovu. Vhodnosť či nevhodnosť mačiek do chovu posudzujú k tomu určenie posudzovatelia na výstavách mačiek. Bez získania chovnosti nemôže mačka s preukazom pôvodu odchovávať mačiatka s preukazom pôvodu.
Ako sa prihlásiť na výstavu mačiek
Na výstavy je najlepšie zvykať mačiatko od mala. Mačiatko môžete prihlásiť na výstavu od veku troch mesiacov. Keď si vyberiete výstavu, na ktorú budete chcieť so svojím mačiatkom jet, podrobne si naštudujte príslušné propozície k danej výstave, ktoré nájdete na internete či na webových stránkach jednotlivých základných organizácií chovateľov mačiek. V týchto propozíciách sa dozviete dátum konania výstavy, miesto a adresu konania výstavy, začiatok a koniec výstavy a dátum uzávierky prihlášok. Ďalej v propozíciách nájdete údaje o programe výstavy, o jednotlivých hodnotiteľov a kategóriách, ktoré môžu posudzovať, údaje o posudzovaných plemenách a údaje o výške a spôsobe úhrady tzv. Klecného čo je poplatok, ktorý hradí každý vystavovateľ za účasť mačky na výstave. V propozíciách nájdete okrem iného tiež veterinárne podmienky, informácie a pokyny k priebehu výstavy atď.
Ak sa rozhodnete pre určitú výstavu mačiek, uhradíte klecné a potvrdenie o úhrade klecného spoločne s vyplnenou prihláškou zašlite na príslušnú adresu usporiadateľa výstavy, ktorú nájdete opäť v propozíciách k výstave. Prihlášku na výstavu je nutné nechať potvrdiť vašej základnej organizácií chovateľov mačiek.
dôležité dokumenty
Na výstavu si pre mačičku pripravte preukaz pôvodu, očkovací preukaz alebo Europas. Očkovanie mačičky vyznačenej v očkovacom preukaze či europasu musia byť platné a v súlade s veterinárnymi podmienkami uvedenými v propozíciách k výstave. Ak je to uvedené v propozíciách, budete potrebovať potvrdenie od veterinára o zdravotnom stave zvieraťa. Biele mačky potrebujú potvrdenie od veterinára, v ktorom je uvedené, že nie sú hluché. Výstavy sa nesmie zúčastniť gravidné mačky, dojčiace mačky, mačky s odstránenými pazúry, hluché mačky, dopované a kupírované mačky.
Starostlivosť o mačku pred výstavou
Pred výstavou dbajte zvýšenú starostlivosť o vzhľad vašej mačky. Mačičku upravte, vykefujte jej srsť, ak je to potrebné, tak ju vykúpte (platí skôr pre dlhosrsté plemená), ostrihajte jej pazúriky a skontrolujte, či nemá hnačka, špinavé oči či uši. Krátkosrsté plemená to majú s prípravou mačičky na výstavu ľahší, u dlhosrstých plemien bude príprave potrebné venovať viac času.
Čo pripraviť mačičke na výstavu?
Pýtate sa, čo pripraviť mačičke sebou na výstavu? Predovšetkým budete potrebovať vybavenie do klietky. K tomu potrebujete záclonky do klietky, ktoré by mali byť s rozmermi 60 x 60 x 60 cm, podložku pod mačičku, na vrch klietky vám postačí uterák. Ďalej sú potrebné obyčajné alebo skrutkovacie misky do klietky, granulky, dezinfekcia, malý záchodík do klietky a stelivo. Nám sa osvedčilo voziť sebou na výstavy veľký záchod, ktorý mačičke ponúkneme pred výstavou ešte v aute a znovu po návrate do auta. Vhodný je tiež pelech do klietky, v ktorom sa vaša mačka bude cítiť v bezpečí.
Ktoré mačky sa môžu zúčastniť výstav
Všetky mačky, ktoré sa zúčastňujú výstav, musia byť registrované v plemennej knihe mačiek s výnimkou mačiek domácich a novicov. Mačky domáce staršie 10tich mesiacov musí byť vykastrované. Je odporúčané mať mačky čipovanie, čo slúži pre ich lepšiu identifikáciu. V priebehu výstavy môžu byť mačky z výstavy diskvalifikované napr. Pre ich agresivitu či zistená ochorenia. Všetky dôvody pre diskvalifikáciu mačiek sú uvedené vo Výstavným poriadku.
Začiatok výstavy
Výstava začína v ranných hodinách, presný začiatok výstavy je uvedený v propozíciách. Najprv sa dostavíte k veterinárnej prebierke, kde vám veterinár posúdi, či je vaša mačička skutočne zdravá. Ďalej obdržíte výstavné katalóg so zoznamom všetkých vystavovaných mačiek a údaje s číslom vašej klietky. Vaši klietka si vyhľadáte podľa plániku, ktorý býva umiestnený vo výstavnej miestnosti. Ak nebudete schopní vašu klietka ihneď nájsť, nebojte sa opýtať usporiadateľov. Kým nemáte pripravenú klietka, mačičku nechajte v pokoji v prepravke, ona to tam tú chvíľku vydrží, hlavne nezmatkujte, do posudzovania máte veľa času. Pripravte si v pokoji klietku, zaveste záclonky, na dno klietky umiestnite podložku a na vrch klietky dajte uterák. Mačičke pripravte pelech. Do mištičiek dajte mačičke vodu a granulky. Väčšina mačičiek na výstave moc neje, takže sa toho nezľaknite, je to normálne. Záchodík mačičke ponúkajte príležitostne. Až budete mať všetko pripravené, môžete mačičku pustiť do klietky. Nenúťte ju do klietky násilím, k dvierkam dajte otvorenú prepravku a počkajte, až si mačka sama do klietky prelezie. Nezabudnite riadne zabezpečiť klietku a myslite na to po celú dobu výstavy.
Obíďte si výstavu a zistite si, k akému hodnotiteľmi s mačičkou pôjdete na posúdenie. To zistíte podľa rozpisov so zoznamom EMS kódov, ktoré špecifikujú dané plemeno a farebnú varietu mačičky. EMS kód vašej mačky nájdete v preukaze pôvodu. Rozpisy sú väčšinou umiestnené pri vyhodnocovacích stolíkov, prípadne na inom viditeľnom mieste vo vystavovacia miestnosti. Nezabudnite skontrolovať, či sú informácie o vašej mačke v katalógu uvedené správne a či je mačka umiestnená do správnej triedy. V prípade nezrovnalostí ihneď všetko nahláste na výstavnej výbor.
Začiatok posudzovania
Keď sú všetky mačky umiestnené v klietkach, môže začať posudzovania. Posudzovanie začína spravidla overovací alebo kontrolné triedou. V tejto triede sa posudzujú mačky, u ktorých si posudzovatelia nie sú napr. Istí farbou. Ďalej sa väčšinou posudzujú vrhy, mačiatka a nakoniec dospelé mačky. Jednotlivé mačičky sú podľa čísiel volány na posúdenie k príslušnému posudzovateľmi.
Rozdelenie mačiek do skupín a tried
Na výstave súťaží zvlášť rôzne plemená mačiek, ktoré sú rozdelené do štyroch skupín. Skupina I sú perzské a exotické mačky, skupina II sú polodlhosrsté mačky, skupina III sú krátkosrsté a somálske mačky a skupina IV sú siamské a orientálne mačky. Na výstave prebieha aj posudzovanie domácich mačiek, ktoré sa neradí do vyššie uvedených tried. Každá mačička je na výstave zaradená do príslušnej triedy, ktorých je celkom 15. Mačky sa do tried delia podľa plemena, pohlavie (zvlášť sa posudzujú mačky a kocúri), veku (zvlášť súťaží mačiatka vo veku 3 - 6 mesiacov, zvlášť mačiatka vo veku 6 - 10 mesiacov, staršie zvieratá súťaží v otvorenej triede), dosiahnutých titulov (zvlášť súťaží šampióni, medzinárodné šampióni, medzinárodné grand šampióni a eurošampioni), podľa toho či ide o zviera kastrované alebo nie (tu sa jedná o premiory, medzinárodné premiory, medzinárodné grand šampiónmi a europremiory).
priebeh posudzovania
Pri základnom posúdením predvádzajú svoje mačky majitelia alebo nimi poverené osoby, prípadne stevardi. Mačku donesieme vo výstavnom postoji, ktorý je pre dané plemeno špecifický, k danému posudzovateľovi a posadíme ju na voľnej stolík. Posudzovateľ mačku prehliadne a posúdi. Počas voľby najlepších zvierat (súťaž BIS) predvádzajú zvieratá iba stevardi.
Súťažná triedy:
Č. TRIEDY | NÁZOV TRIEDY |
trieda 1 | Európsky šampión |
trieda 2 | Európsky premior |
trieda 3 | medzinárodná grandšampion |
trieda 4 | medzinárodná grandpremior |
trieda 5 | medzinárodný šampión |
trieda 6 | medzinárodná premior |
trieda 7 | šampión |
trieda 8 | Premior |
trieda 9 | Otvorená trieda (bez titulu, nad 10 mesiacov) |
trieda 10 | Kastráti (oboje pôvodné pohlavie) |
trieda 11 | Mláďatá vo veku 6 až 10 mesiacov |
trieda 12 | Mláďatá vo veku 3 až 6 mesiacov |
Trieda 13 a | novici |
Trieda 13 b | kontrolné trieda |
trieda 14 | domáce mačky |
Tituly v triede mačiatok
A aké môže vaša mačička vlastne získať tituly? Pokiaľ sa jedná o mačiatko, ktoré súťažia v triede 3 - 6 mesiacov alebo 6 - 10 mesiacov a bude vo svojej triede najlepšie, môže získať ocenenie V1 - výborná. Mačiatko na druhom mieste získa ocenenie V2, na treťom mieste ocenenie V3 atď. Ďalšie možné známky sú VD (veľmi dobrá) a D (dobrá). V triedach mačiatok nemôže zviera získať chovnosť.
Otvorená trieda a získanie titulu šampión
Ak je mačičke či kocúrikovi desať mesiacov a viac, súťaží v tzv. Otvorenej triede. Ak vaša mačka zvíťazí vo svojej triede, môže získať ocenenie CAC (v prípade, že sa jedná o Kastro, ocenenie CAP). Týmto ocenením získava každá mačka či kocúr dočasnú chovnosť na dva roky. Ak sa mačka umiestni na druhom mieste, získa ocenenie V2, ďalej V3 atď., Ďalšou známkou je VD (veľmi dobrá). Tiež týmito oceneniami získava mačička či kocúrik dočasnú chovnosť na dva roky.
Získaná chovnosť zvieraťa je použiteľná až po dosiahnutí veku 12 mesiacov. Trvalá chovnosť sa priznáva tiež zvieratám starším 5 rokov, ktorá bola najmenej trikrát ohodnotená na medzinárodnej alebo národnej výstave známkou Výborná a aspoň jedno z týchto ohodnotenie sa získalo vo veku nad 3 roky s podmienkou, že plemenitba nevykazuje nedostatky. Chovnosť kocúra nie je obmedzená vekom, ak je v dobrej zdravotnej kondícii. Chovnosť mačky je obmedzená dosiahnutím veku 8 rokov, to znamená, že mačku je povolené spáriť najneskôr v deň jej 8. narodenín.
Ak kocúrik či mačička zvíťazí 3 x vo svojej triede, tzn. získa 3 x ocenenie CAC (v prípade, že sa jedná o Kastro, 3 x ocenenie CAP), má nárok na získanie titulu šampión (v prípade Kastro ocenenie premior). O priznanie titulu si zažiadajte na Plemennej knihe mačiek, a to tak, že na plemennú knihu zašlite vyplnenú žiadosť s kópiou posudkov a diplomov. Ocenenie CAC (CAP) musia mačička získať od troch rôznych posudzovateľov na 3 rôznych národných alebo medzinárodných výstavách FIFe. Ak nastane situácia, že sa na nejaké výstave s mačičkou dostanete k rovnakému posudzovateľmi, stačí pri posudzovaní požiadať o připosouzení mačičky iným posudzovateľom, ktorý sa pod posudok tiež podpíše. Po udelení titulu šampión získava vaša mačička či kocúrik neobmedzenú chovnosť.
Udeľované tituly:
TRIEDA | TITUL |
otvorená | CAC |
kastráti | CAP |
šampióni | CACIB |
premioři | CAPIB |
medzinárodná šampióni | CAGCIB |
medzinárodná premioři | CAGPIB |
medzinárodný grand šampióni | CACE |
medzinárodný grand premiéri | CAPE |
Súťaž domácich mačiek
Na výstavách môžu súťažiť aj mačky domáce. Domáce mačky a neuznané plemená sa klasifikujú rímskymi číslicami I, II a III. Tieto mačky musia byť vykastrované a teda nezískavajú chovnosť.
Súťaž šampiónov a premiorů
Ak je vaša mačička úspešná a výstavy dobre znáša, môžete samozrejme vo vystavovaní pokračovať a získavať tak ďalšie tituly. Po získaní titulu šampión (či premior) súťaží mačky v triede šampiónov (či premiorů). V tejto triede môžu mačky získať ocenenie CACIB (či CAPIB). Ak mačka 3 x zvíťazí v triede šampiónov (či premiorů), získa tak ocenenie medzinárodnej šampión (medzinárodná premior). Ocenenie CACIB (CAPIB) musia mačička získať od troch rôznych posudzovateľov, na troch rôznych medzinárodných výstavách FIFe, v dvoch rôznych krajinách. Po obdržaní dvoch certifikátov (CACIB / CAPIB) v tej istej krajine, musí mačka tretie ocenenie získať v zahraničí. O priznanie titulu je opäť nutné požiadať na plemennej knihe mačiek.
Medzinárodná šampióni, medzinárodné premioři
Po dosiahnutí titulu medzinárodný šampión (medzinárodná premior) súťaží mačky v triede medzinárodných šampiónov (medzinárodných premiorů). V tejto triede môžu mačky získať ocenenie CAGCIB (CAGPIB), a tým dosiahnuť titulu medzinárodný grand šampión (medzinárodná grand premior). Pre získanie týchto titulov musí mačka získať 6 x certifikát CAGCIB (CAGPIB) od troch rôznych posudzovateľov v troch rôznych krajinách na medzinárodných výstavách FIFe, alebo 8 x certifikát CAGCIB (CAGPIB) od štyroch rôznych posudzovateľov v dvoch rôznych krajinách na medzinárodných výstavách FIFe.
Medzinárodná grand šampióni, medzinárodné grand premioři
Po dosiahnutí titulu medzinárodný grand šampión (medzinárodná grand premior) súťaží mačky v triede medzinárodných grand šampiónov (medzinárodných grand premiorů). V tejto triede môžu mačky získať ocenenie európsky šampión / americký šampión FIFe (európsky premior / americký premior FIFe). Pre dosiahnutie týchto titulov musí mačka obdržať 9 x certifikát CACE (CAPE) od troch rôznych posudzovateľov v troch rôznych krajinách na medzinárodných výstavách FIFe alebo 11 x certifikát CACE / CAPE od šiestich rôznych posudzovateľov v dvoch rôznych krajinách na medzinárodných výstavách FIFe.
Best of variety, Best in variety
Ak sa zídu v danej triede tri a viac mačiek rovnakej farby a plemena (môžu to byť tak kocúri tak mačičky), prebieha medzi týmito zvieratami navyše súťaž Best of variety (BOV) alebo Best in variety (BIV), čo oboje znamená, že sa volí mačička, ktorá je najlepšia v typu. Pozorne si všímajte, čo vám posudzovateľ pri posúdení hovorí, pozrite sa, akú známku vaša mačička dostala.
Výber do nominácie
Ak vám posudzovateľ povie, že si mačičku ešte zavolá, postupuje vaša mačička do tzv. Rozstrele - výberu do nominácie. Tu sa z daných mačičiek vyberie jedna naj, ktorá bude za svoju skupinu súťažiť v hlavnej súťaži BIS (best in show).
Hlavné súťaž Best in show
Na záver výstavy prebieha súťaž BIS, kde súťaží najkrajšie mačiatka, mačičky a kocúrikovia výstavy. Každá mačička dostane na výstave diplom a posudok, ktorý je potreba uchovať pre neskoršie uznanie titulu. Posudky a diplomy sa spravidla rozdávajú ku koncu výstavy.
Výstavné tituly:
TITUL | POPIS |
Best of best | Najlepší z najlepších |
Best in show | najlepší zviera |
Best in show opposite sex | Najlepšie zviera opačného pohlavia |
best kastrát | najlepší kastrát |
Best kastrát opposite sex | Najlepšie kastrát opačného pohlavia |
Best Kitten 6 - 10 M | Najlepšie mláďa 6 - 10 mesiacov |
Best Kitten 3 - 6 M | Najlepšie mláďa 3 - 6 mesiacov |
Best Domestic cat | Najlepšie domáce mačka |
best Veteran | najlepší veterán |
Dodržanie podmienok výstavy
Dajte si pozor na to, aby ste dodržali oficiálne ukončenie výstavy. Presný čas ukončenia nájdete v propozíciách. Ak by ste výstavu bez ospravedlnenia opustili pred jej ukončením, mohlo by dôjsť zo strany výstavného výboru na anulovanie výsledkov, prípadne k udeleniu sankcií. V naliehavých prípadoch je možné o predčasný odchod z výstavy požiadať na výstavnom výbore. Na výstavách mačiek je zakázané fajčenie, okrem priestorov na to určených.
Text: Iva Kaprálková, www.sweetnozzles.unas.cz
Foto: Pavlína Zemanová, www.kingsbluecats.eu
Pavla Šimáčková, www.noblessecharm.xf.cz ,
redakcie