Nedá sa presne povedať, koľko by mala mačka vážiť. Hmotnosť je veľmi individuálna záležitosť, musí sa brať do úvahy genetické predpoklady a telesná konštitúcia, pretože medzi plemenami existujú veľké rozdiely. Všeobecne by zviera nemalo byť moc chudé ani hrubé, čo sa hodnotí skôr vizuálne a pohmatom, než vážením.
Hovorí sa, že mačka má ideálne proporcie, keď je pri pohľade zhora približne rovnako široká. Príliš chudá mačka má viditeľná rebrá, vystupujúce chrbticu a prepadnuté brucho, mačka so sklonom k priberaniu má naopak brucho viditeľne širšia ako hrudník. U dlhosrstých mačiek to však môže byť problém odhadnúť. Pri posudzovaní je preto dôležité, či možno nahmatať rebrá a chrbticu, to je ukazovateľ, že zviera má zdravú hmotnosť. Pokiaľ máte podozrenie o nadváhe, je dobré obrátiť sa na veterinára, ktorý mačku zhodnotí a prípadne poradia vhodnú diétu. Väčšina mačiek viac priberá na jeseň, kedy si vytvára tukové zásoby na zimu, na jar a v lete mačky skôr chudnú. Výraznejšie to možno pozorovať u vonkajších zvierat a taky u nevykastrovaných jedincov. U kastrátov, zvlášť bytových, je nutné príjem krmiva a sklony k priberaniu viac strážiť. V prípade nadváhy eliminovať maškrty a zaradiť do programu viac hier, pri ktorých sa mačka "vyliať".
Podváha - Na rebrách, chrbte a bokoch nemá mačka skoro žiadny tuk alebo je ho tam veľmi málo. Brucho je vtiahnuté a za hrudným košom je jasne viditeľná priehlbina.
Ideálna váha - Rebrá môžete nahmatať cez slabú vrstvu tuku, za hrudným košom je zrejmé menšie zúženie. Brucho pokrýva malá vrstva tuku.
Nadváha - Rebrá a chrbát nemožno nahmatať, skrývajú sa pod silnou vrstvou tuku. Na bruchu je viditeľný tukový vankúš, pas za hrudným košom nie je znateľný.
Foto: pixabay.com