Mení sa nejaké povinnosti pre tých, ktorí v tomto roku plánujú vyraziť na cesty so svojimi zvieracími miláčikmi? Bude to jednoduchšie.
Základnou požiadavkou je vakcinovať cestujúceho psa, mačku, ale aj fretku proti besnote. Už v minulom roku platilo, že od polovice roku 2011 bolo pre cestovanie po EÚ nutné označiť zviera nie tetovaním, ako tomu bolo do tej doby, ale iba čipom. Pre "cestovne staršie" zvieratá platí, že ak bola tetovaná pred 3. júnom 2011 a tetovacie číslo je stále jasne čitateľné, môžu sa zvieratá pohybovať ešte bez čipu. Avšak pozor, niektoré európske krajiny (Veľká Británia, Írsko, Malta, Chorvátsko) uznávajú len identifikáciu čipom.
Aj tento rok platí, že pes či mačka alebo fretka musia mať pas, kde je absolútne nutné potvrdenie o platnom očkovaní proti besnote (vydá a potvrdí schválený súkromný veterinárny lekár). Prvé očkovanie proti besnote musí zviera mať, akonáhle dosiahne veku troch mesiacov.
Veľkou novinkou je, že Veľká Británia, Írsko, Malta a Švédsko už nepožadujú potvrdenie z EÚ schváleného laboratória o účinnosti očkovania proti besnote vyšetrením hladiny protilátok.
Navyše pre pohyb v EÚ nie je od 1. januára nutné už zvieratá pred cestou ošetriť proti kliešťom. Ošetrenie pred vstupom na svoje územie prostriedkom proti echinokokóze s účinnou látkou praziquantel požaduje iba u psov Veľká Británia, Írsko, Malta a Fínsko. Toto ošetrenie musí mať vykonané novo v rozmedzí 120 až 24 hodín pred vstupom. Švédsko od požiadavky na toto ošetrenie úplne upustilo.
Pri ceste do tretích krajín je potrebné mať pas pre malé zvieratá (s potvrdením o vakcinácii proti besnote), ktorý môže byť skontrolovaný pri návrate na územie EÚ. A vždy, a na to pozor, je potrebné splniť veterinárne podmienky pre vstup do danej nečlenskej krajiny, preto je vždy dobré sa opýtať zastupiteľského úradu príslušnej krajiny na podmienky.
Určite nie je na škodu nechať psa očkovať aj proti leptospiróze či parvoviróze, poprípade proti lymskej borelióze, a to bez ohľadu, či majiteľ so psom hodlá vycestovať, alebo nie.
V tomto roku je cestovanie po EÚ sa zvieracími miláčikmi zase o niečo jednoduchšie.
Zdroj: Štátna veterinárna správa Českej republiky, www.svscr.cz