Všeobecne platí, že útulky pre psov a mačky sú chronicky preplnené a ich finančná situácia sa zhoršuje. Česi si bohužiaľ začínajú zvykať, že nechcené zviera odloží ako staré oblečenie ... Česká legislatíva dostatočne nebráni týranie zvierat, opúšťanie zvierat nezodpovednými majiteľovi a presúvanie zodpovednosti na obec a dobrovoľníkmi.
Bohužiaľ u nás neexistujú štátne granty na kastrácia psov a mačiek, takže sa počet nechcených zvierat neustále zvyšuje. Ak štát neprijme príslušné legislatívne zmeny, útulky budú praskať vo švíkoch a z dôvodu nedostatku financií môže dochádzať k utrácaniu zdravých zvierat.
preventívne riešenie
Preplnenosti útulkov je potrebné predchádzať systémovým riešením - zavedením povinného čipovanie a registráciou zvierat v centrálnej evidencii zvierat. Veterinári zatiaľ nemajú povinnosť registrovať zviera, ktorému zavedú čip. Mnoho ľudí očipovaného psa nezaregistruje, takže sa do útulkov dostanú zvieratá, pri ktorých nemožno určiť majiteľa. V niektorých európskych krajinách (napr. V Nemecku) existuje povinná registrácia zvierat, podobne ako je to u automobilov. Vlastník psa alebo mačky je tam ľahko dohľadateľný a má povinnosť sa o zviera postarať.
Málo rozšírená kastrácia
V Nemecku výborne funguje aj hladín kastrátov program. Na človeka, ktorý nemá psa určeného pre chov a nenechal ho kastrovať, pozerá spoločnosť ako na "asociála". Nadácia na ochranu zvierat vypisuje granty, ktoré podporujú útulky v kastrátov programoch, osvetových aktivitách a veterinárnu starostlivosť o opustené zvieratá. Nadácia na ochranu zvierat pomáha útulkom v núdzi už od roku 1994 a vďaka svojim podporovateľom môže prospieť čoraz viac žiadateľom o nadačný príspevok. Supluje tým však zodpovednosť vlastníkov a štátnej správy.
týranie zvierat
Veľkým problémom je týranie zvierat krutými majiteľovi. Útulok nemá zákonné možnosti podieľať sa na riešení týranie a odoberanie zvierat. Vzhľadom k tomu, že mnohé inšpekcia krajskej veterinárnej správy sú vopred oznamujú, tyran problém pred úradníkmi zakamufluje. Je potrebné posilniť právomoci obcí na odobratie týraných zvierat z tzv. Množíren. Ak má človek napríklad v Pensylvánii viac ako päť zvierat, musí k tomu mať povolenie obce. V zahraničí existuje veterinárnej polície a vyškolení dobrovoľníci, ktorí hlásia týranie zvierat zodpovedným orgánom. U nás sa občania bojí upozorniť na suseda, ktorý zvieratá očividne týra, pretože sa obávajú problémov. A odsúdenej trýzniteľa zvierat bohužiaľ čakajú len mierne tresty.
Byrokracia vs. chudoba
Každý útulok je potrebné posudzovať individuálne, ale existujú rozdiely medzi situáciou v mestských a súkromných útulkoch. V mestských je výrazným pozitívom dobré finančné zabezpečenie, druhou stranou mince je byrokracia, ktorá neumožňuje prijímať psy nájdené za hranicou danej obce. Väčšina súkromných útulkov je na tom finančne podstatne horšie, často dotujú prevádzku útulku zo svojho. Nechávajú pri sebe staré zvieratá tzv. Dožiť a nedostáva sa im prostriedkov najmä na veterinárnu starostlivosť. Preto sú útulky veľmi vďačné za akékoľvek dary, či už finančné alebo materiálne. Na prvý pohľad chudobný útulok môže vďaka dobrým ľuďom dávať zvieratám viac starostlivosti a lásky ako ten reprezentatívne.
príkladné útulky
Existencia a profesionálne pôsobenie útulku záleží veľa na ľudských kvalitách jeho prevádzkovateľa. Ukážkou vzorne vedeného mestského útulku je mestský útulok v Děčíne. Hoci je mestský, jeho vedúci, Eveline Jahelková, sa o neho stará ako o svoj vlastný. Dokonca organizuje medzi-útulkové semináre, kde bezplatne školí záujemcov o prevádzke útulku, výbere nových majiteľov zvierat a propagáciu svojej činnosti. Nerada by som na niektoré útulky zabudla, ale láskyplne vedené útulky, ktoré potrebujú intenzívnu pomoc, je napr. Súkromný útulok v Kralupoch nad Vltavou alebo súkromný útulok v Maršovice (okr. Benešov). V roku 2009 naplnila spoločnosť Mars Czech v spolupráci s Nadáciou na ochranu zvierat psom v maršovickém útulku 5.000 misiek krmivom Pedigree.
Projekt "Pomôžte naplniť misky v útulkoch" za dva roky svojho fungovania priniesol celkom 37 útulkom na území SR viac ako 74 ton granúl Pedigree a Whiskas pre ich psie a mačacie zverenca. Som presvedčená o tom, že tento projekt a akákoľvek ďalšie práce pre opustené zvieratá má zmysel. Ďakujem všetkým, ktorým nie je osud zvierat ľahostajný a ktorí zvieratám pomáhajú.
Viac informácií nájdete na: www.ochranazvirat.cz
Marta Kubišová
milovníčka zvierat, speváčka a čestná členka správnej rady Nadácie na ochranu zvierat