Na prvý pohľad môže človeku pripadať, že blcha je len parazitom znepríjemňujúcimi mazlíčkův život. Čo je čiastočne pravda - blšie uhryznutie spôsobuje podráždenie kože vedúce k svrbeniu, ktoré je zvieraťu veľmi nepríjemné a môže ho až stresovať.
Blšie uhryznutie prináša ale aj horšie následky, napríklad pomerne častou alergiu na blšie uhryznutie (FAD, Flea Allergy Dermatitis). Jedná sa o intenzívne svrbenie pokožky spôsobené látkami v blších slinách, ktoré môže pretrvávať až po dobu 3 týždňov. Nepretržitým škrabaním môže zviera začať strácať srsť a poranené miesta na koži sú potom možným zdrojom pre šírenie infekcie. U šteniat a mačiatok môže napadnutia blchami spôsobiť až chudokrvnosť. Veterinári i skúsení chovatelia sa zhodujú, že je vždy lepšie napadnutia blchami predchádzať než zložito riešiť následky ich invázie. Pre psov je možné použiť niektorý spot-on prípravok, ktorý chráni psa proti blchám po dobu 4 týždňov. Prípravok funguje ako v rámci prevencie, ako aj v rámci liečby napadnutia blchami alebo spôsobené dermatitídy. Pre mačky je nutné zvoliť prípravok, ktorý pre nich nebude toxický a blší patálie spoľahlivo vyrieši. U mačiek napadnutých blchami alebo aj v rámci prevencie je možné aplikovať napríklad pipety Advantage vo forme spot-on (kvapky za krk). Je vhodný aj pre mačiatka od 9. týždňa a gravidné a laktujúce mačky a dokonca aj králiky staršie 11 týždňov či s váhou nad 1,2 kilogramu. Chovatelia ho okrem prevencia pred blchami môžu použiť aj pri liečbe alergie na blšie uhryznutie.
Ako sa spot-on aplikuje?
Vyberte pipetu z balenia.
Držte pipetu vo zvislej polohe, otočte viečkom a zložte ho. Použite obrátený koniec viečka, jeho otáčaním odstráňte uzáver pipety.
Rozhrňte srsť na krku zvieraťa pri báze hlavy, aby bola viditeľná koža.
Špičku pipety ku koži a niekoľkonásobným stlačením pipety aplikujte obsah priamo na kožu.