História
Aljašský malamut je najväčší plemeno medzi saňovým psov. Bol vyšľachtený ako pes určený na skupinovému ťahanie saní na veľké vzdialenosti v extrémnych polárnych podmienkach. Má obrovskú silu, vďaka ktorej je schopný ťahať ťažké náklady na veľké vzdialenosti. Plemeno bolo pomenované podľa domorodého kmeňa Inuitov zo severozápadnej Aljašky (Mahlemuti). Eskimáci svoje psy milovali, veľmi si ich vážili, pretože vedeli, že by bez ich pomoci neboli schopní prežiť. Psy boli používaní nielen k ťahu saní a nosenie bremien, ale tiež pri love ľadových medveďov, tuleňov a iné zvery. V chove sa uplatňovali len psy s vyslovene priateľskou povahou, ktorá plemene zostala dodnes.
Na začiatku 20. storočia, kedy boli veľmi obľúbené preteky psích záprahov, plemeno takmer vymizlo. Malamuti boli síce silní a vytrvalí, ale pre rýchlostné preteky príliš pomalí, preto sa pre závodné účely krížili s inými plemenami. Situácia sa zlepšila až v roku 1926, kedy malamuti začali byť rozmnožovania čistokrvným chovom. V roku 1935 plemeno uznal americký American Kennel Club.
Povaha a využitie
Aljašský malamut je láskavý a priateľský, nie je psom jedného pána. Je to verný a oddaný spoločník. Na výzvu reaguje hravo, ale všeobecne je v dospelosti pozoruhodný svojou dôstojnosťou. Má silnú náklonnosť k človeku, rád ich v prítomnosti ľudí. Je však často tvrdohlavý a samostatne mysliaci. Je ochotný sa podriadiť len v prípade, že jeho pán bude bezvýhradný šéf svorky. Výchova musí byť láskyplná a dôsledná. Často podlieha svojim inštinktom a chová sa nezávisle. Nie je to strážca ani obranár (absolútne nevhodný na služobný výcvik), ale ak sa cíti ohrozený iným psom, prejaví sa jeho tvrdosť. Je ideálnym partnerom pre voľný čas. Miluje dlhé prechádzky a bude šťastný, keď bude aspoň občas využívaný k svojmu pôvodnému poslaniu - prácu v záprahu.
vzhľad
Aljašský malamut je jedným z najstarších severských saňových psov. Je to silný a mohutne stavaný pes s hlbokým hrudníkom a silným, dobre osvaleným telom. Malamut pevne stojí na labkách a jeho pozícia budí dojem veľkej aktivity, držanie tela je hrdé, hlava vztýčená a oči hľadia s ostražitým záujmom a zvedavo. Hlava je široká. Uši sú trojuholníkové a pri vzbudenej pozornosti vzpriamené. Papuľa je mohutná, od koreňa k ňufáku sa len ľahko zužuje. Papuľa nie je zdvihnutá ani dlhá, ani príliš skrátená. Srsť je hustá s tvrdou krycou srsťou dostatočnej dĺžky, ktoré dobre prekrýva hustú podsadu. Malamuti sú rôznych farieb. Znaky na tvárovej časti hlavy sú rozlišovacím znakom jedincov. Skladajú sa z kapucne na hlave, tvárová časť hlavy je celá biela, alebo sa znaky s pruhom alebo maskou. Chvost je dobre osrstený, nesený nad chrbtom a pripomína chochol. Malamut musí mať silnú kostru s pevnými končatinami, dobrým pohybom, hlbokým hrudníkom a silnými plecami. Musí mať všetky fyzické vlastnosti nutné pre veľký výkon. Pohyb musí byť plynulý, vyvážený, neúnavný a úplne účelný. Nie je určený ako závodný saňový pes pre súťaže v rýchlostných pretekoch. Malamut je ideálne stavaný na to, aby podával silný a vytrvalý výkon a všetky znaky psov tohto plemena vrátane povahových vlastností musia zodpovedať tento účel. Akékoľvek odchýlky odporujúce uvedenému účelu sa považujú za vážnu vadu.
Psy dosahujú kohútikovej výšky zhruba 63,5 cm a hmotnosťou približne 40 kg.Průměrná výška v kohútiku sučiek sa pohybuje okolo 58,5 cm pri hmotnosti asi 35 kg.
starostlivosť
Malamut vyžaduje dostatok priestoru a pohybu. Je vhodný na celoročné pobyte vonku, potrebuje však častý kontakt so svojou ľudskou svorkou. Má hustú, odolnú srsť, ktorú je nutné pravidelne česať a to zvlášť v dobe pĺznutia. Potrebuje pokojnú a veľmi dôslednú výchovu.
Zdroj: Štandard FCI č. 243 / 14.08.1996 / GB, www.cmku.cz