História
Krátky výťah z histórie podľa štandardu: Už odpradávna sa užívali na lov psi, ktorí svojím vzhľadom veľmi pripomínali dnešné alpské durič. V roku 1881 a 1885 si princ následník Rudolf Habsburský vyžiadal od svojich profesionálnych poľovníkov z Mürzsteg a Ischlu na svoje dlhé lovecké výpravy do Turecka a Egypta tieto psy. V roku 1932 bol alpsko-Krušnohorský jazvečíkovitý durič (v originálnom znení "Alpenländische-Erzgebirgler Dachsbracke") uznaný rakúskou horskou kynologickou organizáciou ako tretí plemeno farbiara. V roku 1975 bolo jeho meno zmenené na "alpský jazvečíkovitý durič" a FCI uznala Rakúsko za krajinu pôvodu tohto plemena. V roku 1991 FCI zaradila alpského brakýř do skupiny 6 medzi farbiara.
Povaha a využitie
Tento silný a proti všetky nepriazni odolný pes je používaný horskými lovci ako farbiar k dosledům raticovej zveri, alebo ako durič na stope zajaca a líšky. Je inteligentný, priateľský a nebojácny. Občas býva svojhlavý, pri love je vytrvalý. Svojej rodine je oddaný, hoci sa ako rodinný pes príliš často nespráva.
vzhľad
Je to silný poľovný pes, s nízkymi nohami a silnou konštitúciou. Kosti sú silné, srsť priliehavá a svalstvo pevné.
Mozgovňa je mierne klenutá, prechod medzi lebečnou a ňufákom je výrazný. Papuľa je silná, pysky sú priliehajúce. Zuby majú nožnicový alebo kliešťový skus, sú silné a kompletné. Oči sú tmavo hnedé. Uši sú zavesené vysoko, nemajú záhyby, sú hladké a široké, zvesené, stredne dlhé. Krk je svalnatý a nie príliš dlhý. Trup je silný, svalnatý, pretiahnutý, chrbát je rovný. Hrudník je široký a hlboký s výrazným predhrudím. Chvost je vysoko nasadený, silný pri koreni. Končatiny sú silné, v pomere k telu sa zdajú krátke.
Osrstenie tvorí veľmi husté pesíky a hustá podsada. Ideálne sfarbenie je tmavá jelenia červeň s ľahkou prímesou alebo bez prímesi čiernej; alebo čierne s jasne ohraničenými znakmi červenohnedého pálenie na hlave (čtyřočko = znaky nad očami tvorí vlastne ďalší pár očí), na hrudi, na končatinách, na labkách a na spodnej strane chvosta.
výška:
Kohútiková výška: 34-42 cm
Ideálna výška pre psy: 37-38 cm
Ideálna výška pre sučky 36-37 cm
starostlivosť
Srsť nepotrebuje žiadnu špeciálnu starostlivosť. V období pĺznutia je vhodné psa častejšie vykefovať. Brakýř potrebuje dostatočné množstvo pohybu, najspokojnejší bude s pánom, ktorý ho poľovne povedie a on bude môcť uplatniť svoje prirodzené vlohy.
Zdroj: FCI - Standard Nr. 254 / 18. 06. 1996 / D
Foto: Jolana Michalcová, CHS Perla Vltavy, www.perla-vltavy.cz