História
Anatolský pastiersky pes je sprievodný pes pastierov starodávneho pôvodu. Pochádza zrejme z veľkých bojovných psov, ktorí sa vyskytovali v Mezopotámii. Plemeno sa postupne svojim vývojom prispôsobovalo špecifickým životným podmienkam, medzi ktoré patrilo hlavne podnebie (horúce a suché leto, mrazivé zimy) a kočovný štýl života. Psy slúžili ako sprievod a ochrana stád vysťahovalcov sa na veľké vzdialenosti. Medzinárodná kynologická organizácia (FCI) uviedla v roku 1989 pod vlastným patronátom platnosť štandard č. 331 pod názvom anatolský pastiersky pes. Prvý pes bol do Českej republiky doviezol v roku 1998. Šteňatá bola u nás odchované prvýkrát v roku 2001.
Povaha a využitie
Anatolský pastiersky pes je neochvejný a nebojácny pes bez agresie. Je prirodzene nezávislý, inteligentný a učenlivý. Je sebavedomý a odvážny, lojálni a oddaný svojmu pánovi. V dospelosti je ostražitý voči cudzím. Má vrodený ochranársky inštinkt. Dokáže bez akéhokoľvek výcviku brániť a ochraňovať svoje teritórium vrátane ľudských aj zvieracích príslušníkov svojej rodiny. Je nedôverčivý voči všetkému novému vo svojom teritóriu. Nie je to extrovertný jedinec, ktorý sa chce s každým kamarátiť. Aj v dnešnej dobe je toto plemeno využívané predovšetkým pracovne, či už v domovskom Turecku, kde chránia stáda oviec a kôz pred vlkmi a zdivočenými psami, alebo v USA, Afrike, Austrálii a západnej Európe, kde chránia farmára a ich rodiny pred kojotov, medveďmi a inými predátormi.
vzhľad
Je to mohutný, kompaktný, vysoký pastiersky pes. Telo je silné, svalnaté, nikdy nie tučné. Musí byť odolný a schopný vyvinúť veľkú rýchlosť. Má veľkú, širokú lebku so silnou tlamou a čiernymi pysky. Skus by mal byť nožnicový. Oči má vzhľadom k veľkosti lebky pomerne malé, zlatisté až hnedé. Svalnaté telo s krátkym chrbtom, klenutými rebrami a vtiahnutým bruchom je zakončené dlhým, vysoko nasadeným chvostom. Hrudné i zadné končatiny sú rovné a svalnaté. Srsť má hustú, dvojitú. Je skôr krátka, drsná so silnou podsadou, v zime je dlhšia. Povolené sú všetky farby.
Veľkosť: psy 74 -
Hmotnosť: psy 50 -
starostlivosť
Srsť anatolského pastierskeho psa sa moc nešpiní, má samočistiacu schopnosť. Okrem kefovanie v období lienenia nepotrebuje žiadnu zvláštnu starostlivosť. Musí mať však dosť voľného priestoru, nie je to pes do bytu. Vhodný je pre neho veľký a dobre oplotený pozemok.
Foto: Miroslav Hudec
Chovateľská stanica Z Ranče Jihlava