Toto sú zásadné témy dnešnej doby: garancia zdravotnej nezávadnosti potravín, nezaťažovanie životného prostredia rezíduami veterinárnych i humánnych liečiv, nutnosť brániť vzrastajúcou rezistenciu všemožných pôvodcov nákaz. Ako sa s nimi vysporiadať? Jedine tak, že sa nebudú uvoľnovať podmienky pre nakladanie s liečivami. A treba dodať, že ide najmä o účinná liečivá, ako sú napríklad antibiotiká.
Výdaj veterinárnych liekov, ktoré sú viazané na lekársky predpis, musí predchádzať odborné rozhodnutie veterinárneho lekára. Len on môže rozhodnúť o ich použití, na základe správnej diagnózy a s ohľadom na všetky podmienky, ktoré môžu nepriaznivo ovplyvniť bezpečnosť alebo účinnosť liečiv. Jedine veterinárny lekár je schopný primerane kontrolovať, ako prebieha liečba. Ide predsa o to, vyliečiť zvieratá, zmenšiť ich utrpenie, a pritom neohroziť ľudí, ako priamo v kontakte alebo nepriamo potravinami a životným prostredím. Toto všetko si uvedomujú predovšetkým praktickí veterinárni lekári, a prostredníctvom Komory veterinárnych lekárov (KVL) na to upozorňujú spoločne najmä s Ústavom pre štátnu kontrolu veterinárnych biopreparátov a liečiv (ÚŠKVBL).
Ako KVL tak ÚSKVBL sledujú snahu Európskeho parlamentu a Rady na základe legislatívneho návrhu Komisie prijať nové nariadenie, ktoré komplexne upraví reguláciu veterinárnych liečiv a ktoré by malo začať platiť postupne v priebehu niekoľkých nadchádzajúcich rokov. Áno, cieľom pripravovaného nariadenia je zabezpečiť "Vysokú mieru ochrany zdravia zvierat, ľudí a životného prostredia pri súčasnej minimalizácii dopadov na trh a obchod." To znie pekne, ale v nariadení sa počíta aj s vedením povinné evidencie a pravidelného hlásenia pre široké skupiny liekov. Je úplne na mieste trvať na tom, že určitá forma evidencie je potrebná, a to nielen pre možnosť kontroly. O realistickom spôsobe, ako takýmto požiadavkám vyhovieť je práve čas začať diskusiu. KVL a ÚSKVBL už na túto tému hovorili a zhodli sa aj so slovenskou partnermi. A bude dobre, podporí Ak štát nejakou formou tieto snahy eliminovať riziká z nového nariadenia plynúce a nájsť pre našu republiku to najvhodnejšie riešenie.
Je teda potrebné usilovať o to, aby aj naďalej bola zaručená vysoká odborná úroveň pri rozhodovaní o každom použití veterinárnych liečiv a aby nevznikali možnosti pre ich nadužívaniu či dokonca zneužívanie alebo iné nelegálne nakladanie. Iba za týchto podmienok bude možné aj naďalej hovoriť o zdraví a pohode zvierat, o úspešnom tlmenie antimikróbne rezistencie, o zdravotnej nezávadnosti potravín ao úspešnej ochrane životného prostredia.
O to všetko sa verejnosť čoraz viac zaujíma, a treba s tým počítať a vedieť na tento záujem reagovať. Riešenie na národnej úrovni sa nezaobíde bez úzkej spolupráce a aktívneho prístupu dotknutých rezortov, profesií a agentúr. A pri tom nesmie však chýbať zodpovedajúce skutočný odborník, veterinárny lekár. Na tieto skutočnosti upozorňuje KVL a ÚSKVBL znovu teraz, pri príležitosti dňa antibiotík, ktorý prebehol 18. 11.
Text: Josef Duben, PR KVL SR
Foto: maxpixel.net