Aké sú možnosti antikoncepcie pre psov? Okrem kastrácia existujú hormonálne injekcie, ktoré možno aplikovať sukám, alebo kožné implantáty určené pre psov.
hormonálna injekcia
Pichá sa sukám dvakrát ročne. Účinnou látkou sú deriváty progesterónu. Ovšem majiteľ by mal rozhodnutie o aplikácii antikoncepčnej injekcie vždy starostlivo zvážiť a konzultovať s veterinárom, pretože existuje riziko vedľajších účinkov. Hormonálne preparáty sa neodporúčajú podávať u chovných zvierat, pretože aj jednorazová aplikácia môže vyvolať atrofiu vaječníkov a neplodnosť. Injekcia sa aplikuje najneskôr mesiac pred predpokladanou rujou. Účinok by mal trvať 4-6 mesiacov, niekedy je možno aj dlhšia prestávka a ruje sa dostaví až po roku. Veterinári tento spôsob antikoncepcie väčšinou moc neodporúčajú, pretože môže spôsobiť zdravotné komplikácie (zápal maternice, rakovina mliečnych žliaz). Platí, že najúčinnejšie a z hľadiska zdravia suky najvýhodnejšia metódou zabránenie neželanému nakrytia je kastrácia. Ostatné spôsoby možno odporučiť len krátkodobo u zvierat, u ktorých sa do budúcnosti počíta s odchovom šteniat.
podkožné implantáty
Používajú sa u psov. Aplikujú sa podobne ako čip do voľnej kože na krku alebo medzi lopatky. Podkožný implantát postupne uvoľňuje do organizmu psa látku, ktorá znižuje tvorbu pohlavného hormónu. Týmto spôsobom sa u psa zníži libido a zároveň sa znižuje aj funkcia pohlavných orgánov. Preparát funguje na princípe dočasné chemickej kastrácie v dĺžke 6-12 mesiacov. Semenníky sú po túto dobu výrazne zmenšená. Preto táto antikoncepcia nie je vhodná pre psov, s ktorými plánujete výstavu, pretože nedostatočne vyvinuté semenníky, hoci v dôsledku antikoncepcie, sú dôvodom k diskvalifikácii psa. Prípravok pomáha tiež pri liečbe prostaty. Preparát je úspešne testovaný tiež pre potlačenie pohlavnej aktivity súk (aplikuje sa v dobe hárania, opakuje sa každých 6 mesiacov). Využíva sa aj pri liečbe inkontinencie sučiek po kastrácii.
Pozrite: Weimarský stavač, história - chov - výcvik, MVDr. Jana Kočová, Mladá fronta, 2016