Za normálnych okolností nie je nutné psovi oči preventívne vytekať. Myslite však na správnu starostlivosť a odstraňujte ospalky, čistite srsť presahujúce do očí a pri príchode z veľmi prašného prostredia vypláchnite oči roztokom na ošetrenie spojivky.
Ak sa v kútiku oka psa nachádza nejaká nečistota, zotrite ju navlhčeným vatovým tampónom, vždy smerom z vonkajšieho kútika k ňufáku. Preventívne sa kvapky používajú pri ťažkostiach s nadmerným slzením alebo po prechádzke v prašnom prostredí. Napríklad kvapky Beaphar Ofta l stimulujú prirodzený proces čistenia a zamedzujú tvorbe tmavých škvŕn pod očami. Ako liek sa používajú rôzne antibiotické očné kvapky na odporúčanie veterinára (napríklad pri problémoch so spojovkami). Pre denné odstránenie nečistôt a slzných škvŕn okolo očí môžete použiť napríklad očné čistiace obrúsky Trixie .
Ako kvapky použiť?
Pridržte psa a kvapnite trochu lieku do otvoreného oka do kútika bližšie pri ňufáku. Aby sa kvapky rozprestreli do celého oka, nechajte psa zavrieť oko a môžete mu jemne masírovať viečko (len v prípade, že to nie je pre psa bolestivé).
A čo keď má pes tmavé škvrny v okolí očí?
Tmavé, nevzhľadné škvrny v okolí očí, ktoré sú viditeľné najmä u svetlých plemien, sú spôsobené slzami. Napríklad prípravok Beaphar sensitiv tranenfleck pomáha jemne a efektívne škvrny od sĺz odstrániť. Pri použití navlhčite vatový tampón v prípravku a jemne utrite postihnuté miesto, potom čistým tampónom osušte.
Kedy navštíviť veterinára?
Keď sa v oku objavia žltkastý výtok, opuch, začervenanie, svrbenie alebo iný problém, napr. Zákal alebo poranenie oka. U komplikovaných prípadov je lepšie navštíviť priamo špecialistu, oftalmológa.
Foto: pixabay.com