História
Plemeno pochádza z Belgicka, kde bolo nazývané Ardenským strážcom stád a šľachtené bolo s ohľadom na toto využitie. Ardenský bouvier bol pomenovaný podľa svojej schopnosti stráženie a ovládanie stád v tejto oblasti, skôr než podľa fyzického vzhľadu. Drsné klíma, tvrdá práca, obtiažny terén a chudoba regiónu - to všetko prispelo k formovaniu tohto plemena. Len tí najvytrvalejší a najodolnejšie jedinci z obmedzeného chovu boli v 19. stor. držaní k stráženie stád, predovšetkým mliečnych kráv a oviec, ale aj ošípaných a koní. Od 19. stor. boli užívanie ku stopovanie jeleňov a divokých kancov a počas dvoch svetových vojen sa stali psami pytliakov. Na konci 19. stor. vyzerali pastierske psi ako ovčiaky s hrubou srsťou, ale silnejšie, väčšie a bojovnejší. Na belgických výstavách boli otvorené honáckým psom triedy ako pokus upevniť podobnosť typu. 27.apríla 1903 na výstave v Liege objavil profesor Reul Toma, prvého jedinca ideálneho typu pastierskeho psa (viac detailov nie je známe). V roku 1913 bola založená "Liegeská spoločnosť pre šľachtenie pastierskeho psa z oblasti Liege a Arden" a vypracovaný návrh štandardu. Konečný text bol prijatý v Belgicku v roku 1923 a zverejnený FCI 16. júna 1963.
Vymiznutie mnohých fariem v Ardenách a redukcia stád mliečneho dobytka výrazne znížili počet pracovných psov. Okolo roku 1985, pri zbieraní mledziva mliečneho dobytka, objavili milovníci psov niekoľko prežívajúcich jedincov Ardenského Bouviera, viac či menej typických predstaviteľov plemena. Do roku 1990 začali niektorí chovatelia chovať psov, ktorí lepšie odpovedali štandardu, začínali avšak z týchto chovných línií z Arden. Prekvapivo na severe krajiny niekoľko honcov a ovčiakov, ohromených schopnosťami týchto psov riadiť stádo, započalo s chovným programom z línie dovezené okolo roku 1930. Táto chovná línia bola znovuobjavená až v roku 1996.
Ardenský bouvier patrí medzi vzácne druhy aj vo svojej rodnej vlasti.
Povaha a využitie
Ardenský bouvier vykazuje veľkú vytrvalosť a energiu. Je hravý, zvedavý, živý, priateľský a jeho hlavnou prednosťou je prispôsobivosť, s ktorou zvláda každú situáciu. Je tvrdohlavý a veľmi odvážny, keď príde na obranu jeho ľudí, zvereného majetku a teritória.
Pôvodne pastiersky pes bol používaný na otvorených pastvinách k zháňanie, stráženie a riadenie stád. Aj dnes je to pri minimálnom výcviku veľmi efektívne, výborný, všestranný pracovný pes a vynikajúci strážca majetku.
vzhľad
Vytrvalý, robustný, silný pes strednej veľkosti, ktorého fyzický vzhľad nie je daný módou či eleganciou. Je krátky a podsaditý, s ťažšie štruktúrou kostry než by zodpovedalo jeho veľkosti as mohutnou hlavou.
Je krátky, kompaktný a svalnatý. Jeho hrubá, strapatá srsť (okrem hlavy, kde je kratšia a priliehajúce), jeho fúzy a malá briadka mu dodávajú odstrašujúci vzhľad.
Hlava je silná a pomerne krátka. Nadočnicové oblúky sú zvýraznené hustým obočím. Papuľa je široká, silná, dobre vyplnená pod očami, viditeľne kratšia ako temeno. Uši sú nekupírované, nasadené vysoko, trojuholníkové, pomerne malé. Krk je silný a svalnatý. Trup je mohutný, ale nie ťažký, hrudný kôš skôr zaoblený než plochý. Hrudný kôš je široký. Väčšina jedincov má krátky chvost, pomerne dosť jedincov sa však rodia bez chvosta. Mohutné končatiny sú dobre osvalené.
Srsť musí byť dostatočná, aby pes mohol žiť vonku v akomkoľvek počasí sa stádami, ktorá stráži. Krycia srsť je suchá, drsná a strapatá, asi 6 cm dlhá po celom trupe, ale kratšie a priliehavejšie na lebke, aj keď na hlave je výraznejšie obočie. Podsada je veľmi hustá v akomkoľvek ročnom období, ešte bohatšia je v zime, kedy chráni psa pred extrémami počasia. Pokrýva aj končatiny. Jej dĺžka je asi polovičná ako dĺžka krycej srsti. Povolené sú všetky farby okrem bielej.
Výška v kohútiku: psy 56 až 62 cm, sučky 52 až 56 cm. Tolerancia ± 1 cm.
Hmotnosť: psy 28 až 35 kg, sučky 22 až 28 kg.
starostlivosť
Je vhodný na celoročné pobytu vonku. Vzhľadom k tomu, že sa jedná o veľmi aktívneho psa, ktorý zostáva v pokoji len výnimočne, potrebuje dostatočné psychickej i fyzickej vyžitie.
Zdroj: FCI-Standard č. 171 / 22.03.2002 / GB, www.cmku.cz