Pojem artróza označuje degeneratívne ochorenie kĺbov. Menej časté sú primárne artrózy, u ktorých nezistíme objektívne príčinu ich vzniku. Tie nachádzame u starších psov a obéznych jedincov. Oveľa častejšie sa jedná o stav vzniknutý následkom iných porúch pohybového aparátu, nech vrodených alebo získaných - dysplázia bedrových Kouba, ruptúry kolenných väzov, ostechondrózy pod.
Príčinou vzniku artrózy je opotrebenie kĺbu vplyvom záťaže a abnormálne utváranie kĺbu. Dochádza k praskaniu kolagénových vlákien koubní chrupavky, znižuje sa množstvo kyseliny hyalurónovej, mení sa aj kvalita molekúl glykoproteínov, obsah vody sa zvyšuje. Dochádza k štrukturálnym zmenám kosti pod chrupavkou, k tvorbe dutín a kostných výrastkov. Artróza postihuje hlavne väčšie plemená psov s mohutnejšie kostrou. U mačiek sa vyskytuje ojedinele.
Všeobecne platí, že je ľahšie artróze predchádzať, ako ju liečiť. Prevencia spočíva v odstránení primárnej príčiny, ktorá k artróze vedie, napr. Stabilizácia kolena po ruptúre kolenného väzu. Preventívne pôsobí aj zníženie telesnej hmotnosti a primeraná zátěž.Na trhu existuje tiež rad nutričných doplnkov k urýchleniu regenerácie kĺbovej chrupavky (napr. Alavis, NUTRADYLu pod.)
Každý jedinec je voči bolesti, ktorá artrózu sprevádza, inak citlivý a teda aj klinické prejavy v rôznej miere viac či menej korešpondujú s rádiologickými príznakmi. Skôr než akútnou bolesťou sa prejavuje artróza zníženou chuťou k pohybu, neochotou chodiť do schodov, obtiažnym vstávaním, skráteným krokom panvových končatín a pod. Akútna bolesť je najčastejšie vyvolaná nadmernou fyzickou záťažou, nepriaznivo tiež pôsobí zima a vlhko. Pre artrózu je tiež typické upokojenie príznakov pri obmedzení pohybu.
Pri akútnej bolesti sa odporúča kľudový režim 2-3 týždne, čím dôjde k utlmeniu zápalových reakcií. Radikálna obmedzenia pohybu na dlhú dobu so sebou nesie ale aj riziko svalovej atrofie a zníženie ohybnosti kĺbu. Bolesť tlmí i suché teplo, teplé obklady prikladáme na 10 minút 2-3krát denne. Pri akútnom procese sa môžu dobre uplatniť aj chladivé zábaly. Pohyb artrózního pacienta musí byť primeraný jeho postihnutie, rešpektujme v tomto svojho miláčika a dajme mu len toľko pohybu, koľko si povie. Beh vedľa bicykla nie je primeranou záťažou. Ideálne je plávanie, ktoré nezaťažuje kĺby v takej miere a umožní dobré precvičenie svalov, čím bráni aj ich atrofiu.
Podpornými prostriedkami, umožňujúcimi zlepšenie kvality života, sú analgetiká. Najčastejšie sú pre tieto účely využívaná tzv. Nesteroidné protizápalové lieky, ktorá pri dennom podávaní v nízkych dávkach zvyšujú komfort pacienta. Posledným a nezastupiteľným prostriedkom v liečbe artrózy sú chondroprotektíva. Ako už názov napovedá jedná sa o prípravky chrániace chrupavku. Podávajú sa ako nutričné doplnky, pôsobí ako liečebne, tak preventívne. Chondroitín sulfát chráni chrupavku pred enzymatickou degradáciou, glukosamín je dôležitý pre jej syntézu, omega 6 a 3 mastné kyseliny v pomere 5-10: 1 redukujú riziko zápalu v kĺbe. Pozitívne pôsobí aj vitamín C a E a zinok - ako prirodzené antioxidanty chránia chrupavku pred pôsobením voľných kyslíkových radikálov a tým pred poškodením.
Artróza je ochorenie, ktoré sa nedá vyliečiť. Kvalita života zvieraťa s artrózou je daná stupňom postihnutia a reakcií na podpornú liečbu látkami tlmiacimi bolesť.
Text: MVDr. pavla Hyclová
VETCENTRUM Duchek sro