História
Barzoj, čiže ruský chrt, je od nepamäti aristokratom medzi psími plemenami. Bol chovaný prevažne na území Ruska a dnešnej Ukrajiny. Medzi jeho pôvodný chovateľa patrili ako cári tak aj básnici a ďalšie významné osobnosti vtedajšej doby. Pôvodne sa však chrty na území Ruska vôbec nevyskytovali, lovilo sa tu za pomocou špicovitých psov, pretože k lovu s chrty nebol terén Ruska prispôsobený. Obrat nastal vo chvíli, keď sa jeden moskovský veľkoknieža zúčastnil lovu s tatárskym chánom, pri ktorom zbadal práci vysokonohých štíhlych psov s dlhšou srsťou. Ich výkony boli skvelé, a tak sa na území Ruska prekrížil Špicovité psi k týmto chrtom. Cieľom bolo pochopiteľne zachovať tie najlepšie vlastnosti oboch plemien. Prikrížením ďalšieho chrta, ktorý prišiel spolu s Vikingami, sa dostávame k dnešnému ruskému chrtovi čiže barzoj, ktorý však v tom čase existoval dokonca v siedmich typoch.
Novodobá história plemena sa začína písať v roku 1880, kedy bol vytvorený oficiálny štandard. Ako vzor pre tento štandard bol vybraný typ Perchino 1. Chov barzoj bol však stále predovšetkým záležitosťou Ruska a vo svete sa ich vyskytovalo pomerne malé množstvo. Boľševický prevrat zasadil chovu Barzojov drvivú ránu.Jako psi šľachty a bojarov boli nemilosrdne vybíjaní az kedysi mnohasethlavých smečiek v rôznych psinke zostali len chabé trosky. Barzoj ako plemeno zachránila hlavne emigrácie. Šľachta opúšťala Rusko a svoje obľúbené psy brala sebou.
Začali vznikať významné chovy vo Francúzsku, Veľkej Británii a tiež na americkom kontinente a tento nádherný pes bol zachránený pre budúce generácie.
Nikdy sa nestal masovo populárnym, ale vždy si našiel dostatok skalných priaznivcov, takže nehrozila a ani dnes nehrozí jeho degenerácie, ktorú by spôsobila úzka chovná základňa.
Dosť Barzojov sa dostalo aj do medzivojnového Československa, v ktorom vtedy začali vznikať prvé chovy.
Po druhej svetovej vojne na tom bol chov Barzojov v Československu biedne, ale zase sa našli oddaní priaznivci a zdvihli ho z trosiek.
Pre obnovenie chovu boli nutné importy, čo zďaleka nebolo jednoduché. V krajine pôvodu, Sovietskom zväze vládol socializmus, prejavujúce sa okrem iného aj chovateľskými experimenty. Barzoj tam bol krížený s rôznymi inými poľovníckymi plemenami pre zvýšenie úžitkových vlastností. Krajina nebola členom FCI a nemala centrálne vedenú plemennú knihu.
Celkom iste sa tam zachovali kvalitné čistokrvné chovy, ale v takto neprehľadnej situácii bolo ťažké ich nájsť. A tak aj keď niekoľko Barzojov z bývalého Ruska dovezené bolo, obrátil sa záujem chovateľov predovšetkým na západ. Akokoľvek to totiž bolo v tých časoch ťažké, bola tu aspoň istota, že si chovateľ privezie zviera čistokrvné.
Zásluhou chovateľov bolo bývalé Československo (resp. Skôr slovenskej krajiny) v kynologickom svete známe, a tak k nám boli psy nielen dovážaní, ale tiež sa vyvážali do zahraničia, mnohokrát do veľmi významných chovov.
Až do pádu "Železnej opony" bol každý import značne obtiažny ao to starostlivejšie bol ich výber. Prakticky všetci vtedy dovezení barzoj, či už z krajín socialistických alebo kapitalistických, figurujú v rodokmeňoch a líniách českých Barzojov dodnes.
Zmena režimu však pomohla barzojům aj v krajine ich původu.Rusko sa stalo členom FCI a tak postupne nadobúdajú barzoja v tejto krajine opäť dôveru zahraničných chovateľov, o čom svedčí množstvo exportov.
Povaha a využitie
Je to pokojné zdržanlivé avšak nebojácne sebaisté plemeno. Je rýchly a vytrvalý bežec a výborný skokan. Môžeme ho často vídať na chrtích dostihoch. Barzoj sa stal aj obľúbeným plemien na výstavách. Vďaka svojej pokojnej povahe mu je cudzie prílišné hlasné štekanie.
V krajine pôvodu, v Rusku, sa stále hľadí na pracovnú upotrebiteľnosť plemena a barzoja tam skladajú lovecké skúšky na zajaca. Pretože ale v európskych krajinách je lov s chrty zakázaný a navyše patrí do plemien spoločenských, je veľmi nepravdepodobné, že by sa podobné skúšky stali aktuálne v ostatných krajinách FCI. Barzoj sa môže zúčastňovať dostihov, a to ako rovinných tak aj coursingu, ale pre chovnosť zvyčajne nie je preukázanie výkonnosti nutné.
vzhľad
Je to vysoké impozantný plemeno dosahujúce až
starostlivosť
Vyžaduje dostatok pohybu a dôslednú výchovu. Kladie väčšie nároky na voľný pohyb. Dlhšia srsť by sa mala častejšie kefovať.
Text: Hana Krylova a redakcia
Chovateľská stanica Barzojov Barzoj Krylov
Email: barzojkrylov@email.cz
Foto: Chovateľská stanica Balšaja Achota, www.stenata.cz/chrti/index.htm
Podporte ochranu dostihových chrtov podpisom petície.
Informácie na http://petice.wbs.cz .
Mail: chrtipetice@seznam.cz