Bearded kólia je jedno z veľmi starých pastierskych plemien. História siaha až do 16. storočia. Predkov boli Schatlandská kólia a Horská kólia, dnes už neexistujúce medzistupne vývoja chovu.
Plemeno vzniklo v Škótsku, kde pod vplyvom tamojších drsných podmienok z vyššie zmienených pastierskych psov. Postupom času a vďaka migráciám obyvateľstva sa možno prekrížil ešte poľskí a ruskí pastýřští možno aj staroanglický pastiersky pes, známejší skôr pod názvom bobtail. Roku 1897 bola bradatá kólia oficiálne uznaná.
vzhľad
Jedná sa stredne vzrostlého, nepríliš mohutného psa. Pes má v kohútiku 53 až 56 cm. Sučka má v kohútiku 51 až 53 cm. Srsť je rovná, hrubá a drsná, je prípustná ľahko vlnitá, avšak nie kučeravá. Podsada je hustá a mäkká. Dĺžka srsti by mala byť dlhá, aby poskytla ochranu proti zlému počasiu, avšak nie dlhšie, ako je dĺžka psa. Sfarbenie je šedé, modro-šedé, žlto-hnedé, červeno-hnedej, čiernej, pieskovo-hnedé, s bielymi škvrnami alebo bez nich. Váha sa pohybuje v rozmedzí 20 - 25 kg v závislosti na výške jedinca.
Využitie a povaha
Pes je veľmi aktívna a pohyblivý. Zvláštnou vlastnosťou tohto psa je prívetivosť a bystrosť. Je šikovný, neúnavný a hravý. Bearded kóliu môžeme vidieť dnes hlavne ako psa spoločníka vhodného do rodiny, ktorá s ňou trávi veľa času a športuje s ňou. Dnes je aj obľúbeným výstavným psom. Vďaka dlhému osrstenie je na beardedku vo výstavnom kruhu úžasný pohľad.
starostlivosť
Bezpochyby je plemeno náročné na úpravu srsti a to hlavne u výstavných jedincov. Srsť sa udržiavame v kondícii nielen pravidelným česaním ale aj kvalitným kŕmením, prípadne aj ďalšími preparáty pre zlepšenie kondície srsti. Často môžeme vidieť bradatá kólia sa zopnutým osrstením nad očami - účel je rýdzo praktický, pes lepšie vidí a srsť sa toľko necuchá. Tento "cop" sa väčšinou upravuje 1x denne.
Text: Eva Černohubová