História
Beauceron je starobylé francúzske pracovné plemeno. Vo Francúzsku je tiež známe pod menom Berger de la Beauce (ovčiak z Beauce). Beauce sa nazýva rovinatá oblasť obklopujúcu Paríž, ktorá je všeobecne považovaná za kolísku plemena. Beauceron je meno používané od konca 19. storočia. Ovčiarske psy boli ale vo Francúzsku známi veľmi dlhú dobu, sú zobrazení už na tapisérie z ôsmeho storočia. Ďalšie zmienky nájdeme v písomnostiach z dvanásteho, štrnásteho a šestnásteho storočia. Títo starobylí ovčiaky boli všetci rovnakého typu, mali krátke hrubé osrstenie, na tele mali pálené znaky. Boli chované a vybraní podľa svojich schopností viesť a strážiť stáda oviec či dobytka. Na výstave bol beauceron prvýkrát predvedený v roku 1900. V dnešnej dobe je beauceron známy hlavne vo svojej rodnej Francúzsku, aj keď sa samozrejme dostal aj do ostatných krajín, tak sa nikde neteší takej popularite. Je stále používaný ako ovčiarsky pes, ale pochopiteľne v oveľa menšej miere ako predtým. V súčasnosti sa uplatňuje predovšetkým ako pes vhodný pre výcvik a športovej kynológii. Vo Francúzsku je používaný aj u polície.
Povaha a využitie
Beauceron je veľmi inteligentný, ľahko sa učí a má slonie pamäť. Je to však osobnosť, pán pes, nespravodlivé rokovania či dril neznáša. Pre svojho pána je ochotný urobiť všetko, čo mu na očiach uvidí, ale len pod podmienkou, že uzná, že je toho jeho páníček hoden. Potrebuje pevnú ruku. Slovo pevná však neznamená tvrdá, ale spravodlivá, dôsledná, láskavá a chápajúce. Je to veľmi všestranný pes. Pôvodné využitie tohto plemena bolo stráženie a zároveň aj ochrana stáda pred vlkmi a medveďmi. Teraz môže nájsť využitie pri stráženie pozemkov a nehnuteľností, pre strážnu službu, pachové práce (má vynikajúci čuch), služobný výcvik. Vďaka svojej mrštnosti sa hodí aj pre športy ako agility, coursing atď.
vzhľad
Beauceron je veľký, pevne stavaný, robustný, mohutný a svalnatý. Vďaka svojmu vzhľadu laikom často pripomína kríženca dobermana a rottweiler či nemeckého ovčiaka. Srsť je hladká na hlave, silná, hustá, pevná a priliehajúce k telu, 3 až 4 cm dlhá. Sfarbenie: a) čierna s pálením: čierna farba je veľmi sýta, pálené znaky sú rozmiestnené nad očami, na stranách papule, na hrudníku, pod krkom, pod chvostom, na končatinách b) harlekýn (modro škvrnitý s pálenými znakmi): šedá, čierna s pálením, podiel čiernej a šedej je rovnaký, škvrny sú dobre rozmiestnené, niekedy prevláda čierna. Pálené znaky sú rovnaké ako pre farbu čiernu s pálením.
Psy dosahujú výšky 65 - 70 cm, suky 61 - 68 cm.
Zvláštnosťou plemena sú takzvané zdvojené vlčie pazúriky na zadných nohách. Sú to dva prsty navyše, ktoré mali za cieľ hlavne zväčšovať nášľapnú plochu labky pre lepšie a stabilnejšie pohyb v močiaroch a na snehu.
starostlivosť
Beauceron je pes nabitý energiou. Nehodí sa pre leňochov, pretože potrebuje veľa fyzického vyžitie. Tiež nie je vhodný pre neurotické alebo cholerické majiteľa, pretože beauceron je veľmi rozhodný, veľký, silný pes a je si svoje sily moc dobre vedomý. Rovnako tak nebude uznávať za autoritu pána slabého, nedôsledného a toho, kto mu nebude venovať dostatok svojho voľného času. Môže byť chovaný celoročne vonku, ale najradšej trávi čas v prítomnosti svojho pána. Starostlivosť o srsť nie je náročná.
S použitím informácií z ch.s. Svieži vietor, www.svezivitr.cz
Foto: Renata Hofmann, www.konepsikocky.cz
ivana Šarochová