Zo všetkých športových aktivít má beh azda najväčší vplyv na zdravie a fyzickú kondíciu. Keď navyše vyrazíte so psom, má to niekoľko nesporných výhod - vyběháte sa vy i pes, čo má vplyv nielen na telo, ale aj psychiku, a do toho šetríte čas, pretože spájate venčenie a šport do jednej aktivity.
Pes môže byť skvelým bežeckým parťákom, stačí len nadšenie, trocha ovládateľnosti a základnej poslušnosti. Preto obujte tenisky a vybehnite so svojim štvornohým kamarátom do lesa alebo blízkeho parku. Spočiatku to bude chcieť trochu cviku, aby ste sa vzájomne synchronizovali, ale za pár tréningov z vás bude zohraný tandem. A po športovom výkone nezabudnite na vhodnú odmenu v podobe nejakého chutného maškrty. Môžete ho získať aj zadarmo v rámci RunCzech bežeckej ligy organizovanej spoločnosťou Prague International Marathon (PIM).
Zdravší životný štýl
Najprirodzenejším pohybom pre človeka je obyčajná chôdza a beh. Behať dokáže každý, pretože beh je zakódovaný v genetickej výbave každého človeka. Behanie má celý rad benefitov pre zdravie, od zlepšenie činnosti srdca a zvýšenie výkonnosti pľúc, cez posilnenie svalovej hmoty a odbúranie nadbytočných tukových zásob, až po zlepšenie pamäti a vyrovnávania sa so stresom. "Behanie pôsobí na vaše zdravie tiež nepriamo. Vďaka behu si porovnáte svoje priority a začnete inak uvažovať o svojej kondícii a životnom štýle vôbec. Navyše si po niekoľkých ubehnutých kilometroch nejspíš nedáte guláš s knedle, ale s pribúdajúcim počtom tréningov začnete viac či menej spontánne meniť svoje stravovacie návyky, "hovorí Robert Mifka, člen tímu PIM.
PIM propaguje zdravý, aktívny štýl života medzi ľuďmi všetkých vekových kategórií, zamestnanie a záujmov. Od roku 1995 organizuje tradičný mestský maratón v Prahe, od roku 2012 RunCzech bežeckú ligu, ktorá sa skladá zo siedmich pretekov - 5. apríla prebehol prvý z nich, Sportisimo 1 / 2Maraton Praha, ďalšie preteky sa budú konať v máji, júni a septembri.
RunCzech bežecká liga
Sportisimo 1 / 2Maraton Praha | 5. 4. 2014 |
Volkswagen maratónsky víkend (Procházka so psami) Praha | 10. - 11. 5. 2014 |
Mattoni 1 / 2Maraton Karlovy Vary | 24. 5. 2014 |
Mattoni 1 / 2Maraton České Budějovice | 7. 6. 2014 |
Mattoni 1 / 2Maraton Olomouc | 21. 6. 2014 |
Birell Grand Prix Praha | 6. 9. 2014 |
Mattoni 1 / 2Maraton Ústí nad Labem | 14.9.2014 |
Vybehaný = spokojný
Rovnako ako zdravie ľudí prospieva beh aj zdravie psov. Navyše pes je skvelý parťák. Keď pobežíte so svojím miláčikom, budete mať lepšiu náladu a budete sa cítiť bezpečnejšie. Psy majú hravý krok a vyzerajú, ako by sa pri behu usmievali, a to je, nakažlivé'. Pretože sú to prirodzení bežci, budete mať zo spoločného záujmu radosť. Na rozdiel od ľudského parťáka nebude pes riešiť, ako a koľko kalórií spáli, ale pripomenie vám, že beh je úžasný šport a skoro zadarmo. Ľudia, ktorí ho prevádzkujú so psom, dodržiavajú tréningový plán úspešnejšie než tí, ktorí behajú sami alebo s ľudským partnerom. Pretože keď pes začne vrtieť chvostom, je ťažké povedať mu, ne'. A v neposlednom rade, ak sa podarí vám psa unaviť pri tréningu, budete spokojnejší aj vy. Váš pes nebude šialeným štekotom terorizovať poštára a nebude mať chuť rozhrýzť vám nové topánky. Len sa po tréningu spokojne zvalí do svojho pelechu a bude odpočívať.
Desatoro behanie so psom
Beh sa neodporúča len v prípade vážneho ochorenia vás alebo vášho psa (napr. Ochorenie srdca, obličiek a pľúc alebo pri kĺbových problémoch). Berte do úvahy momentálny zdravotný stav, hmotnosť, vek vás oboch a samozrejme aj počasie. Ak máte pochybnosti, poraďte sa s lekárom, poťažmo s veterinárom. Inak stačí dodržiavať nasledujúce rady.
Najdôležitejšie je chuť, nadšenie a potešenie z pohybu a zo spoločne strávených chvíľ.
Začať môžete kedykoľvek. Spočiatku sa držte pravidla, že viac je menej, a dávky pozvoľna zvyšujte. Berte ohľad na plemeno psa a jeho fyzické dispozície.
Pred tréningom psa nekŕmte a krátko ho vyvenčí.
Dodržujte pitný režim, zaistite svojmu psiemu kamarátovi počas tréningu prísun čerstvej vody.
Pozor na veľké teplo. Zvlášť v letných mesiacoch sústreďte fyzickej aktivity na ranné alebo večerné hodiny.
Pre dlhšie beh vyberajte vhodný, najlepšie prírodný povrch, teda lesné alebo poľné cesty. Na asfalte labky trpí, môže dôjsť k zraneniu alebo k spáleniu.
Behajte len tam, kam smiete. Venujte pozornosť obecnom vyhláškam upravujúcim voľný pohyb psov.
Berte ohľady na ostatných. Nemáte-li nad svojím psom 100% kontrolu, používajte vodítko. Pes musí vypočuť na slovo aj v prostredí, kde nie ste sami (ďalšie psy, cyklisti, chodci, deti). Majte na pamäti, že správanie psa je do značnej miery pudovú záležitosťou, a preto ho nie je možné vždy celkom predvídať.
Intenzita tréningu je druhoradá, najdôležitejšie je pravidelnosť a potešenie z pohybu. Vyčleňte si určitý objem času v týždni, ktorý bude určený len vám a vášmu psovi.
Nezabudnite psa chváliť a odmeniť ho vhodným maškrtou určeným pre psov (napr. Šťavnaté mäkké prúžky s príchuťou čerstvého mäsa Pedigree Schmackos ). Maškrty sú vhodným doplnkom výchovy a pes by ich mal dostávať za odmenu - keď pribehne na zavolanie, sadne na povel, po tréningu. Maškrta nemusí byť veľký, stačí odlomiť kúsok, pokojne len o veľkosti hrášku. Aj tak pes pochopí, že urobil niečo dobre. Týmto spôsobom sa tiež vyvíjajú reflexy, ktoré si pes zafixuje a je potom poslušnejší. Ale pozor: Maškrty by celkom za deň mali tvoriť maximálne 10-15% z odporúčanej dennej kŕmnej dávky.
Pochúťky pre psov značky Pedigree môžete získať zadarmo na všetkých pretekoch RunCzech bežecké ligy.
Mierite vyššie?
Ak to s behaním so svojim štvornohým miláčikom myslíte naozaj vážne, kúpte si špeciálne canicrossový postroj. Canicross je druh terénneho športu so psom, kedy je jeden alebo aj viac psov napojený lanom na bežca-vodcu. Pes by mal zvládať základné povely - doľava, doprava, stoj, pomaly, rýchlejšie - a samozrejme mať základnú prípravu pre ťah. Lano je opatrené amortizérom, ktorý tlmí nárazy a chráni chrbticu bežca aj psa. Bežec je opásaný špeciálnym sedákom, ktorý prenáša silu psa. Canicrossu sa môžu venovať psy od cca 7 mesiacov veku, na preteky môžu psy od jedného roka. Za najvhodnejšie plemeno sa okrem stavačov a sibírskych husky považuje predovšetkým európsky saňový pes, čo je vlastne kríženec niekoľkými plemien. Bol vyšľachtený v Nórsku z nemeckého krátkosrstého stavača, pointera a greyhounda. Postupne boli prikrížené aj alaskan, aljašský malamut či sibírsky husky. Každý pes je originál, ale jeho spoločným rysom je veľký temperament, rýchlosť a obrovská chuť k práci. Sú to psy veľmi súťaživí a majú neuveriteľnú výdrž, potrebujú však naozaj veľké množstvo pohybu. Na obyčajné kratšie behy po okolí vám bohato postačí každý zdravý oriešok (napríklad z útulku).