Obuť si ponožky, otvoriť dvere. Obyčajné veci, ktoré však môžu pre postihnutých predstavovať veľkú prekážku. Jana D. z Brna, ktorá je na vozíku, má ale pomocníka - asistenčného psa. "S Bessi sme kamarátky, nehne sa odo mňa na krok," hovorí Šesťdesiatdvaročná žena, ktorá zísakala vycvičeného labradora.
Bessi ako šteňa vyrastala v obyčajnej rodine. Tá sa potom rozhodla venovať ju Lige vozíčkarov, ktorá ju ponúkla postihnutým ľuďom. Prihlásila sa o ňu práve pani Jana. "Bessi potom musela do výcviku v Prahe. Trvalo to asi deväť mesiacov. Časom aj s jej cvičiteľkou prichádzali za mnou do Brna, aby si na mňa zvykla, "vysvetľuje.
Vycvičená sučka musí zvládať každodenné povinnosti ako otváranie dverí, podávanie vecí, pomoc s vyzliekanie alebo aj s bielizňou. "Keď vyperiem, tak vyberie oblečenie z práčky. Potom mi podáva štipce, keď ho vešajú na sušiak, "hovorí pani Jana. Dodáva, že jediný problém mala Bessi spočiatku s jedlom. "Keď mi spadol párok, tak ho zjedla. Odnaučila som ju to tak, že som párky znehybniť, aby ich nemohla rozhrýzť, "hovorí s úsmevom. Klientka Ligy vozíčkarov predtým pracovala v kancelárii. Pred dvadsiatimi rokmi ale ochorela. "Choroba sa prejavovala pomaly. Začala som chodiť s vychádzkovou palicou, potom o dvoch francúzskych. Nakoniec som skončila na vozíku, "rozpráva. Preto sa rozhodla zaobstarať si asistenčného psa. "Toho prvého som si kúpila a nechala vycvičiť v Prahe. Keď mu bolo osem, veterinár u neho našiel dva nádory a musel na operáciu, "vysvetľuje. Pes sa čiastočne uzdravil, ale už nemohol ďalej pomáhať. Poprosila teda o ďalšieho superhrdinu, dostala práve Bessi. "Nechala som si ale obaja psy," hovorí s úsmevom.
Podporte výcvik asistenčných psov, ktorí pomáhajú zvládať bariéry v živote ľudí so zdravotným hendikepom. Niekoľkomesačné výcvik stojí zhruba dvesto tisíc korún a stáť na neho neprispieva. Viac na www.batdog.cz