Rozhodne odporúčame šteňa s preukazom pôvodu (PP). Preukaz pôvodu je záruka, že z takéhoto šteňaťa vyrastie bígl a ako bígl sa bude aj správať. Máte väčší predpoklad zdravého a dobre socializovaného šteňaťa, s ktorým máte otvorené dvere pre všetky akcie a športy, kde je PP vyžadovaný. Šteňa s PP je od rodičov, ktorí sú preverenie ako v exteriéri tak aj v povahe a boli vyberaní s najlepším úmyslom mať zdravé, pekné a povahovo vyrovnané potomkov.
Ak vám niekto predáva šteňa bez PP a tvrdia, že je po papierových rodičoch, tak by vás malo zaujímať, prečo tomu tak je a mali by ste chcieť vidieť ich preukaz pôvodu. Môže ísť o jedinca, ktorí neboli vhodní pre chov z akéhokoľvek dôvodu, a preto neboli zaradení do chovu. Alebo ide o ľudí, ktorí chcú predávať šteňatá pre peniaze s čo najnižšími nákladmi a tam hrozí riziko, že takáto šteniatka nedostanú vhodnú starostlivosť v prvých týždňoch ich života, čo je pre ich zdravý vývoj veľmi nebezpečné. S tým súvisia ďalšie riziká. Ak si domov vezmete šteňa zanedbané, vychudnuté, začervená, s hnačkou alebo tráviacimi ťažkosťami, tak náklady na veterinárnu liečbu môžu vyšplhať až k cene papierového šteňaťa. Navyše také šteňa môže mať problémy po celý jeho život práve kvôli nevhodnej starostlivosti v prvých týždňoch jeho života.
Áno, každé šteňa z vrhu má nárok na PP bez ohľadu na počet šteniat vo vrhu. Dokonca aj šteňa s nejakou vadou má nárok na PP, ale jeho cena by mala byť nižšia ako u jeho štandardných súrodencov.
Áno, bígl je veľmi priateľský a veselý pes. Vyžaduje kontakt so svojou ľudskou svorkou, potom je veľmi šťastný. Treba mať ale na pamäti, že bígl je lovecké plemeno a potrebuje dostatok pohybu a dôslednú, ale láskyplnú výchovu. Je potrebné, aby výchovu a výcvik viedol dospelý človek a nenechal šteňa vyrastať len tak. Majte na pamäti, že každý pes je šelma a pokiaľ jej neukážete jej miesto vo svorke, tak sa bude snažiť dostať do vedúceho postavenia. K tomu by nikdy nemalo dôjsť.
Nie je jednoznačná odpoveď. Niekto má lepšie skúsenosti so psami, iný s sukami, ale určite bude najviac záležať na povahe jednotlivého šteňaťa. Je ale všeobecne známe, že keď pes dospeje, je viac samostatný a sebavedomý, býva silnejší a vytrvalejší ako fena. Bude sa zaujímať o háravé fenky a tiež značkovať svoje teritórium. Fena je citlivejšia a na výchovu poddajnejšie. Je potrebné počítať s tým, že 1-2 x do roka približne 3 týždne hára. V tomto období je potrebné suku strážiť pred nechceným spárením. Počas hárania sa u nej môže zmeniť psychika, môže byť lenivejší a menej poslušná. Pri rozhodovaní, či si zaobstarať fenku alebo psa, je potreba všetko zvážiť a tiež prihliadnuť aké psov máte v okolí, či viac súk alebo psov.
Bígl je veľmi prispôsobivý pes a najšťastnejší je so svojím pánom. Máme dobré skúsenosti, kedy bígl spokojne žije ako v panelákovom byte, tak aj vonku na záhrade. Oba varianty majú svoje pre i proti. Samozrejme, že bígl žijúci v byte, potrebuje častejšie a dlhšiu venčenie, aby sa dostatočne vyprázdnil a tiež vybil svoju energiu. Na druhú stranu je neustále so svojím pánom, čo ho robí spokojným. Majitelia bígla, ktorí žijú v domčeku to majú trochu jednoduchšie, ale aj ich bígl potrebuje venčenie mimo záhradu. Na druhej strane by nemali zabúdať, že pes potrebuje častejšie ich spoločnosť.
Toto príslovie je pozostatok zo skoršej doby, kedy sa malo za to, že fenka, ktorá nemá aspoň 1x za život šteňatá, bude mať zdravotné problémy. Ale toto nie je veterinárno doložené.
Ak neplánujete na fenke správať, ale radi by ste jej raz materstvo dopriali, tak je možnosť ako to dosiahnuť a nemusíte si zriaďovať chovateľskú stanicu alebo predávať šteňatá bez PP. Stačí, keď sa stanete členom nášho klubu, vašej fenku uchovníte a dohovoríte sa s chovateľom odkiaľ jej máte (alebo aj s iným chovateľom) a tento vrh napíšete na jeho chovateľskú stanicu. Určite to má svoje výhody, pretože chovateľ vám pomôže nájsť pre šteniatka vhodné domovy. Ďalej vaše šteniatka budú mať PP, môžu sa dostať na výstavy, do chovu alebo budú aktívne v nejakom športe a vy môžete sledovať ich kariéru a byť pyšní. Navyše týmto pomôžete v boji proti množeniu bezpapierových šteniat, čo je naozaj veľký problém u všetkých plemien.
Text a foto: Jolana Michalcová, chovateľská stanica Perla Vltavy, www.perla-vltavy.cz