Bloodhound, čiže psi svätého Huberta (Chien de Saint-Hubert), patrí medzi najstaršie duričov na našom kontinente. Dnešné bloodhound vznikol splynutím dvoch plemien. Prvú líniu tvoria psy, ktoré boli chované v kláštore svätého Huberta v Ardenách. Títo psi tu boli izolovaní a chované ako čistokrvné plemeno už od 7. storočia. Druhá línia pochádza zo stredného východu a dostala sa Európy v 13. storočí. Avšak pôvod tohto plemena radíme do Anglicka, kde sa tieto línie spojili a začal sa správať vysokonohý durič určený k lovu vlkov, líšok i väčších zvierat. Bloodhound našiel v minulosti aj využitie u polície. V Amerike bol často využívaným stopárom utečených čiernych otrokov.
vzhľad
Je to impozantný veľké plemeno s dostatkom voľnej kože, ktorá mu prepožičiava jeho aristokratický vzhľad. Váha sa pohybuje v rozmedzí 30 - 55 kg v závislosti od pohlavia a veľkosti jedinca. Kohútiková výška dosahuje u psov 64 - 72 cm au sučiek 58 - 66 cm. Srsť je krátka rovná. Farba môže byť čierne s trieslovou farbou (black and tan), hnedé s trieslovou farbou a bledo červenej. Spodné očné viečka sú spadnuté a je vidieť ružová spojivka, avšak v rámci toho, že pes nemá problémy so zrakom.
Je to pokojný svojský a rozvážny pes. Je skvelým rodinným psom milujúcim deti a svojho pána. Čo s týka výcviku je bloodhound svojhlavý a jeho výcvik je trochu náročnejšie. Jeho dnešná funkcia je prevažne pes rodinný a spoločenský, ojedinele sa s ním môžeme stretnúť v úlohe lovca -barváře. Nemá sklony k agresii, niekedy môže byť v neznámom prostredí trochu ostýchavý.
V období raste, je potrebné kvalitné granulované kŕmenie, prípadne môžete dodávať preparáty na zlepšenie vývoja kĺbov. Odporúča často a dobre čistiť a kontrolovať uši, ktoré majú niekedy sklony k zápalom. Bloodhound môže prespávať iv dedinskom prostredí. Vyžaduje istú dávku pohybu. Odporúča sa kŕmiť viac ako jedenkrát denne.
Text: Eva Černohubová