Blší sezóna je v SR najsilnejší v období od septembra do novembra. Zbaviť sa bĺch je na rozdiel od kliešťov zložitejšie. Blchy sa priamo na zvierati vyskytujú, len ak potrebujú sať krv, čo je denne zhruba 20 minút až 4 hodiny. Zostávajúci čas trávi v pelíšcích, sedačkách či kobercoch.
Tu nakladú vajíčka, z ktorých sa vyvíjajú larvy. Populačná explózia bĺch je navyše nemilosrdná - z jednej blchy sa počas ôsmich týždňov stane blší kolónie čítajúci 125000 jedincov. Najúčinnejšou prevenciou je pravidelné odblšovaní psov i mačiek, ktoré ide ruka v ruke s pravidelným odčervovaním zvieraťa každé tri mesiace. Blcha je totiž najčastejším medzihostiteľom pásomnice.
Je to blcha, alebo nie je?
Jasným dôkazom, že je domáci maznáčik infestácie blchami, je časté škrabanie. Stačí vyčesať srsť jemným hrebienkom, najmä pri koreni chvosta. Pokiaľ zo zvieraťa vypadávajú tmavá krútiaci sa "semienka", ktorá, keď je položíte na mokrý papier, vylučujú červenú tekutinu, jedná sa o dospelých blchy.
ošetrenie zvieraťa
Najjednoduchšie je napadnutie blchami u zvierat predchádzať. Pre mačky môžete pravidelne používať napríklad veterinárny liek Advantage roztok na nakvapkanie na kožu - spot-on. Jeho aplikácia je veľmi jednoduchá a stačí ju opakovať raz za mesiac. Mačku pred blchami nielen chráni, ale funguje aj ako liečba pri napadnutie blchami. Advantage spot on sa môže aplikovať aj ako súčasť liečby alergickej dermatitídy vyvolanej blchami.
Iba pre psov je určený veterinárny liek Advantix roztok na kvapkanie na kožu-spot-on, ktorý chráni zviera proti blchám po dobu 4 týždňov. Jeho pridanou hodnotou je zároveň repelentný účinok, ktorý zabráni kliešťom, komárom, flebotomům (bodavý hmyz) a bodalce stajňové, aby prenikli pod kožu psa. Advantix sa nesmie používať u mačiek. Ako už bolo spomenuté, blchy si hovie aj inde, než len v kožuchu vášho maznáčika. Pre psov i mačky je preto možné využiť sprej , ktorý zbaví bĺch nielen zviera, ale možno ním tiež ošetriť prostredie, v ktorom zviera žije. Niektorí chovatelia využívajú pre svoje psy a mačky tiež celoročnú ochranu vo forme antiparazitárního obojku .
Nezabúdajte odblšiť aj okolie
Bĺch sa zbavíte dôkladným ošetrením domáceho maznáčika aj jeho okolie. Nezabudnite ani na auto! Blcha môže prežívať až 140 dní, ale iba malá časť jej životného cyklu sa odohráva priamo v srsti zvieraťa. Zo štatistík vyplýva, že na samotných zvieratách žije iba 5% všetkých bĺch, 95% ich žije vo vonkajšom prostredí. Samička blchy nakladie počas svojho života niekoľko tisíc vajíčok (denne až 50), ktoré sú roznášaná všade tam, kde sa zviera pohybuje. Vývoj od vajíčka po blchu trvá najmenej dva až tri týždne. Ak je teplé počasie, proces sa urýchli na niekoľko dní. Ak je väčšia zima, môže sa vývoj vajíčka zastaviť až na pol roka, než sa z neho vyvinie dospelá blcha. Vajíčka bĺch pritom môžete objaviť v kobercoch, pelíšcích, v kresle či pohovke, prípadne aj v posteli. Preto je dôležité ošetriť prípravkom proti blchám nielen napadnuté domáce zviera, ale dôkladne aj jeho okolie vrátane auta.
Alergia na blšie uhryznutie
Alergia na blšie uhryznutie dokáže zviera trápiť až 3 týždne. Blchy môžu okrem mačiek, psov a králikov pohrýzť rovnako tak človeka. Alergie na blšie uhryznutie (FAD, Flea Allergy Dermatitis) je najčastejším kožným problémom u psov a mačiek. Je spôsobená precitlivenosťou zvieraťa na látky v blších slinách, pričom stačí len jediné blšie uhryznutie, ktoré môže u alergického zvieraťa spôsobiť intenzívny svrbenie pretrvávajúce až 3 týždne. Blchy môžu tiež prenášať vírusové a bakteriálne ochorenia.
riziko pásomnice
Blchy sú najčastejším medzihostiteľom pásomnice. Preto by pes aj mačka mali byť po odblešení tiež riadne odčervenie. Okrem nepríjemností spojených priamo s blšom uhryznutím predstavuje tento vonkajší parazit ešte ďalšie veľké riziko. Blcha je nebezpečná zvieratám a ľuďom najmä tým, že je medzihostiteľom vnútorného parazita pásomnice. K jej prenosu na dieťa či dospelého potom už stačí len jedno priateľské olízania nedostatočne chráneného psa či mačky a blcha, usadenú na papuli zvieraťa, môže razom putovať aj do tela ľudského. Chovatelia by teda mali po odblešení zvieraťa zabezpečiť aj jeho odčervenie. Zviera by malo byť pravidelne odčervované raz za 3 mesiace a to bez ohľadu na to, či žije v domácnosti s malým dieťaťom či žije bez kontaktu s ostatnými zvieratami.
Foto: animalhealth.bayer.cz