História
Meno Alan, Alanto alebo Alano sa objavilo prvýkrát v 14. storočí ako označenie pre veľké, ale skôr ľahké formy dogy, ktorú Beckmann označuje ako "chrta s krátkou, silnou, dogovitý hlavou". Títo psi mali byť privedení na Iberský polostrov až počas sťahovania národov (4. a 5. storočia) Alan z centrálneho Kaukazu. Potom boli títo psi privezení do Ameriky a používané pre lov, ale aj vo vojnách proti Indiánom. Plemeno alano opisuje Alfonso XI. kastílsky ďalej v 14. storočí ako psa s veľkou papuľou, širokými zubami a malými očami. Pes, ktorý vykazoval také vlastnosti, bol dobrým strážcom.
Španielski psi alano patrí bezpochyby k základnému "stavebnému kameňu" a zohrali vo vývoji plemena brazílska fila najdôležitejšiu úlohu. Podobnosť starej brazílskej fily, takzvané "farmárske fily" s plemenami "Perro de Presa Canario" a "Pero de Presa Mallorquin" je natoľko nápadná, že príbuznosť s týmito španielskymi plemenami vojnových psov nemožno poprieť. Brazílska fila je s určitosťou starým plemenom, ktoré však má len mladú históriu. Portugalci, Španieli, Holand'ané, Briti a Francúzi priviezli pri osídľovania Južnej Ameriky so svojím dobytkom tiež svoje psy a nakoľko v žilách fily tečie tiež "indiánska krv", je ťažko povedať. Raní kolonizátori Brazília potrebovali silného, tvrdo pracujúceho psa. Takéto prvý fily je možné vidieť na historických dokumentoch už v roku 1671, avšak ako už bolo povedané, pravé korene týchto raných fil nie sú jasne známe. Najpravdepodobnejšie brazílska fila vznikla spojením troch základných plemien, vychádzajúcich zo psa alano - staroanglického buldoga, mastifa a svatohubertského psa (bladhaunda).
Moderné brazílska fila po buldog zdedila jeho tvrdú povahu, neústupnosť a húževnatosť. Z telesných znakov zdieľa s týmito buldogmi ucho v tvare ružového lístka, sfarbenie srsti a zadok vyššie než kohútik, čo je jeden z rozpoznávacích znakov brazílskej fily.
Vplyv mastifa na brazílskej fily je tiež jasne viditeľný, fila z týchto hrôzu naháňajúcich psov získala svoju veľkosť a mohutnosť. Dávni mastify boli často používané v boji a pri love, a fila po nich prevzala ťažkú hlavu, krátky krk a pevná bedrá.
Bladhaund odovzdal file čuchové schopnosti. Bladhaund mali povesť vynikajúcich stopárov, preto boli aj pred rokom 1800 do Brazílie d osvieženie. Hojnosť voľnej kože, visiace pysky a kožné laloky, nápadne charakterizujúce bladhaunda, sú tiež z jedných rozpoznávacích znakov brazílskych fil.
V roku 1968 bol spísaný prvý oficiálny štandard fily a ten istý rok bola brazílska fila uznaná Medzinárodnou kynologickou organizáciou (FCI). Do tej doby sa na brazílsku filu hľadelo výhradne ako na pracovné plemeno. Obľuba brazílskej fily stúpala a v roku 1982 sa stala v Brazílii najobľúbenejším plemenom. V roku 1983 bol v Riu de Janeiro usporiadaný veľký národný kongres, ktorého zámerom bolo určiť chovateľskú smernicu plemenného štandardu. Nový štandard, ktorý začal platiť 1. januára 1994 bol naposledy prepracovaný 6.1.2004. Do Európy sa toto plemeno dostáva v roku 1954, prvé importovanú a preregistrovaná Filou v našej republike bola žíhaná fena z nemeckého chovu Asta von der Steinernen Rinne, narodená v roku 1985 a zapísaná do čs. plemennej knihy.
vzhľad
Fila je svojou stavbou tela typické veľké mollosoidné plemeno. Krátka, hladká, priliehajúca srsť fily môže byť jednofarebná okrem bielej, myšou šedej, škvrnité, jablčistá alebo čiernotrieslová. Najčastejšie farba je žíhaná. Žíhanie je povolené v základnej farbe, prúžky môžu mať rôznu sýtosť. Čierna maska môže alebo nemusí byť, a biele škvrny sú prípustné len na labkách, hrudi a špičke chvosta. Medzi mnohými farebnými odtieňmi a variantmi fily je jediná farba skutočne vzácna, a to farba čierna. Počet čiernych fil zapísaných v registri plemennej knihy CBKC dnes tvoria len 4 - 5%.
Jedným z najdôležitejších znakov brazílskej fily je tučná, voľná koža kryjúce celé telo. Na krku sa táto koža tvaruje do výrazných lalokov. Mandľové oči brazílskej fily sú veľké a od seba ďaleko uložené na masívny, ťažké hlave. Brazílske fily všeobecne horšie vidia, to práve vďaka posadenie očí, ktoré smerujú dopredu, teda zorný uhol je menší v porovnaní s inými plemenami. Avšak tento nedostatok je vykompenzovaný veľmi dobrým sluchom a čuchom. Sfarbenie očí kolíše od tmavo orieškové po žltú, ale je vždy v súlade so sfarbením srsti. Spodná viečka môžu byť ovisnuté. Uši sú veľké a visiace, široké pri nasadení a zužujúci sa ku špičke. Sú priľahlé k lícam a nasadené v úrovni očí. Uši v tvare "ružového plátku", ktoré sú tiež typické pre plemeno, znamenajú to, že sú "zložené" dozadu, čo umožňuje vidieť ich vnútro.
Má pomerne voľne uložené kĺby a tým mimochodná chôdze (ťavej chôdza) pripomína kroky veľkých mačkovitých šeliem. Prirodzený krok je dvojdobý laterálna krok, pri ktorom sa nohy po jednej strane tela posunú spolu ako pár, čo spôsobuje kolísanie tela. V dôsledku mimochodu dochádza k vlnenia chrbtice - pozdĺžnej osi tela. Hlava však stále smeruje do predu a vlnenie nekopíruje. Predné končatiny sú tiež kratšie než končatiny panvové, takže má kohútik nižšie ako zadok. Zadok býva rovnako široká ako hruď, niekedy aj širšie. Fila má tiež schopnosť poklesnúť medzi lopatkami, keď sa plazí alebo krčí, čo jej dáva vzhľad veľké mačky a v nejednom prípade dokáže mačku dokonale svojimi tichými pohybmi napodobniť.
Psy meria v kohútiku 65 až 75 cm, sučky sú na prvý pohľad jemnejšie a majú výšku 60 až 70 cm. Podobne ako väčšina ďalších veľkých plemien, je fila veľmi obratná a pružná. Minimálna váha psa je 50kg a suky 40kg.
Povaha a využitie
Obetavosť brazílskej fily voči jej majiteľovi je doslova legendárna. A rovnako ako je jej oddanosť voči rodine, rovnaká je jej nedôverčivosť voči cudzím ľuďom. To z nej prirodzene urobilo obľúbeného strážneho psa. Dalo by sa povedať, že fila má "dvojaký osobitosť" a je jedným z mála plemien, u ktorého je povaha tak dôležitá, a chovatelia na ňu zvyčajne pozerajú ako na dôležitejšie ako fyzické vlastnosti. To je tiež jedna z hlavných vecí, ktorá vyčleňuje brazílsku filu zo záujmu mnohých chovateľov.
Ojeriza voči cudzím je jednou z ich najdôležitejších vlastností. Ojeriza je portugalskej slovo, ktoré znamená "odpor, neľúbosť, nechuť, averzia, ...". Brazílska fila chová tieto pocity voči všetkým cudzím ľuďom, vrátane niektorých vašich priateľov a ľudí na ulici. Je to prirodzená povaha fily a nemala by byť odstraňovaná výchovou, prevýchovou alebo selektívnym chovom.
Plemenný štandard brazílskej fily je veľmi presný v popise jej povahy: Podstatný podiel jej charakteristiky tvoria odvaha, rozhodnosť a zreteľná statočnosť. Voči svojmu majiteľovi a jeho rodine je oddaná a voči deťom navýsosť tolerantní. Vždy vyhľadáva spoločnosť svojho pána. Je pokojná, jej sebavedomím a sebaistotu nenarušujú ani neznáme zvuky, ani nové prostredie. Je výnimočným a prirodzeným strážcom. Nevyžaduje osobitnú prípravu, aby sa naučila chrániť vlastnú rodinu a majetok. Ako strážny pes je neprekonateľná a v našich podmienkach je aj na túto činnosť najviac využívaná. Je veľmi teritoriálne, dokáže chrániť aj veľmi veľké priestory, nehnuteľnosti ako napríklad ranča. Súčasne môžu slúžiť nielen ako strážcovia, ale môžu byť použité na pasenie dobytka. Brazílska fila je skutočne pracovné plemeno s prirodzeným pastierskym pudom. Pokiaľ má lovecké vedenie, je z nej výborný stopár.
Aj vo svojej veľkosti dokáže byť veľmi jemná a nežná. Ak sa svojej file naozaj venujete, zistíte, že je naozaj inteligentný a snaží sa vám zavďačiť. Fila je veľmi učenlivá a ústretová, čo sa raz naučí, pamätá si celý svoj život.
Fila nesmie byť zbabelá alebo nesmie prejaviť strach z neznámeho prostredia či predmetu, ako to aj popisuje plemenný štandard. Fila nesmie nikdy zaútočiť proti svojmu pánovi, čo je tiež jednou z diskvalifikačních chýb popísaných štandardom.
Držanie takého psa vyžaduje dostatok voľného pohybu na oplotenej záhrade, ale je spokojný aj v byte, ak má dostatok pravidelných prechádzok. Fila rozhodne nie je pes do koterca, kde nemá kontakt so svojim pánom a jeho rodinou. Vzhľadom k veľkosti a váhe je nutná aj určitá fyzická kondícia majiteľa. Svojou povahou je veľmi konzervatívny, má rada určité pravidelné "rituály", pravidelný čas kŕmenia, prechádzok, ale rada tiež spoznáva nové miesta na vychádzkach.
Brazílska fila je plemeno, ktoré vyhovovalo potrebám ľudí v Brazílii. Dávni kolonisti potrebovali tvrdo pracujúceho psa, ktorý mohol zastať veľa úloh. Chceli strážneho psa, pastierskeho psa, lovca a oddaného spoločníka. Všetky tieto role a mnoho ďalších, dokáže brazílska fila naplniť. Slovo "fila" presne preradených v starej portugalčiny znamená "držať". Fily v Brazílii slúžili na stráženie afrických otrokov na plantážach. Keď otrok utiekol, boli fily používané k jeho vystopovanie, brazílskej fily ho na konci stopy chytili a držali. Po stáročia boli fily tiež používané k lovu veľkej zveri, pri službe na veľkých brazílskych rančoch, a pri ochrane dobytka a obyvateľov ranča sú používané dodnes. Fily tiež stále pracujú v uzavretých koridoroch brazílskych väzníc.
Budúci majiteľ fily by mal veľmi dobre poznať prednosti svojho psa, mal by mať vyrovnanú povahu a skúsenosti. Musí byť fyzicky i duševne silný, mať prirodzenú autoritu u psov, a byť dostatočne informovaný o povahe svojho psa aj o správanie psov všeobecne, aby jej výchovu zvládol. Veľakrát sa ich povaha môže zdať nepreniknuteľná, ale prijmete ak štandardné znaky ich povahy, veľmi rýchlo pochopíte, že sa jedná o psa bezproblémového. Výchova musí prebiehať v pokoji, harmónii a s veľkým pochopením pre povahu psa. Občasné napomenutie môže byť namieste, ale fily sú tiež veľmi citlivé na tón hlasu. Budúci majiteľ fily by mal vedieť, že títo psi dokážu bleskurýchlo reagovať. Čo sa raz naučí, to nikdy nezabudnú a nemusí už tento cvik, alebo povel opakovať. Pre správneho pána je fila poslušným a niekedy dokonca miernym psom. Rozhodne to nie je pes pre začiatočníkov alebo pre tých, ktorí si chcú veľkým psom zvýšiť vlastné sebavedomie.
starostlivosť
Brazílska fila nie je plemeno, ktoré potrebuje nadmernú ani nijako zvlášť náročnú starostlivosť o srsť. Stačí raz týždenne vykefovať, čím zbavíme srsť odumretých chlpov, prachu a lupín. Kefovanie je tiež účinné pri stimulácii prirodzeného premasťovanie srsti, ktoré jej dodá lesk a zdravý vzhľad. Môžeme použiť kefu z prírodných štetín alebo rukavicu. Plemená s visiacimi ušami, aké má brazílska fila, sú všeobecne omnoho náchylnejšie k ušným infekciám, preto sa musí uši udržiavať stále čisté. Toto plemeno by malo ležať na mäkkom podklade, aby sa mu netvorili mozolnaté otlaky najmä na lakťoch a pätách.
Nielen brazílska fila, ale všetky veľké a gigantická plemien, majú vysoké nároky na výživu a záťaž počas rastu, odlišnú od ostatných menej urastených plemien. Ak nie sú tieto špecifiká rešpektované, zvyšuje sa výrazne riziko ortopedických problémov počas rastu. Ďalšie uhol pohľadu sa nutne týka genetickej záťaže ortopedickými chybami a chovateľských programov, ktoré vytvárajú podmienky pre zníženie ich výskytu. Najčastejšími ochoreniami rastúce kostry končatín sú dysplázia bedrového a lakťového kĺbu, osteochondróza chrupaviek, nesúmerný rast kostí predlaktia, sekundárne nutričné hyperparatyroidizmus a Panostitída.
Z hľadiska výživy brazílskej fily sú najdôležitejšie dva momenty: kvalitne a striedmo.
Kŕmenie rastúcich psov by teda malo obsahovať dostatok energie pre zabezpečenie potrieb jedinca, ale v žiadnom prípade by energetický obsah nemal viesť k zrýchleniu rastu! Za optimálny obsah energie v kŕmnej dávke je považovaná hladina okolo 4140 kcal. Tento obsah je nižšia oproti puppy krmivám určeným šteňatám po odstavení. Zlomovým obdobím prechodu zo šteňacieho krmiva na juniorskej je vek od 3 do 6 mesiacov. V krmive rastúceho psa musí byť zabezpečený dostatočný prísun bielkovín (proteínu). Samostatne vybočujúce nadmerný obsah bielkovín v krmive zrýchľuje rast kostí do dĺžky, v kombinácii s nadmernou energetickou záťažou kŕmenie je rizikovým faktorom príliš rýchleho rastu. Optimálne hladiny bielkovín v krmive sú do 26 percent. Dôležitou súčasťou výživy mladých a rastúcich fil je podporná kvalitná kĺbová výživa.
Ako veľké plemeno má brazílska fila väčší sklon k určitým zdravotným problémom, a s týmito by mal byť nový majiteľ oboznámený, keď sa rozhoduje pre vlastníctvo fily a starostlivosť o ňu. Najčastejším zdravotným problémom a zároveň vadou, ktorá jedinca diskvalifikuje z chovu je dysplázia bedrového a lakťového kĺbu. Fila, ako väčšina molossoidných plemien tiež veľmi často trpia na "nadúvanie", ktoré môže viesť až k torzii (pretočeniu) žalúdka a jeho následnému zaškrtenie. Tento zdravotný problém je často aj príčinou úmrtí inak úplne zdravých a pomerne mladých jedincov.
Text a foto Hana Vaněčková
Chovateľská stanica brazílskej fily zo Šakalího dvora
Chovateľský klub Fila Brasileiro