Máme päťročného psíka z útulku (voříška), ktorého sme aj priviezli v jeho piatich mesiacoch. Už od začiatku nemá rád deti, mimo domova sa im vyhýba, ale doma na ne vrčí, je nervózny a neznesie ich akýkoľvek pohyb. Inak je ale skôr bojazlivý, veľa maznavý. Je na nás veľa fixovaný, spí s nami v posteli a je veľa rozmaznaný. Teraz čakáme bábätko, tak prosím o radu, ako postupovať po narodení. Poprípade, ako ho pripravovať už teraz?
odpoveď:
S bábätkom väčšinou problém nebýva, pretože pes v ňom nevidí žiadne ohrozenie ani konkurenciu. Ale akonáhle sa dá batoliatko na zem, veľa psov to ťažko nesie - doteraz tento priestor patril len im. A keď sa začne dieťa pohybovať, chodiť, behať a chce na psa siahať a naháňa ho, to sa máloktorému štvornožcov páči. Keď o vašom psíkovi viete, že nemá rád deti, budete musieť byť zvlášť opatrní a trochu prispôsobiť zariadenie bytu tak, aby sa obaja - dieťa i pes - cítili v bezpečí.
V prvom rade naučte psa spať na jeho miestečku, ešte než sa bábätko narodí. Vaša posteľ musí byť pre neho tabu. Urobte mu mäkučký teplý pelech, dajte mu tam nejaký obľúbený maškrtu alebo hračku a kedykoľvek sa len pozrie na vašu posteľ, hneď povedzte rázne NIE! a odkážte ho (láskavo) na miestečko, pochváľte ho - ale tak, aby sa nezdvihol. Pokiaľ v posteli ležíte a psík by chcel skočiť k vám, robte, že ho vôbec nevidíte, ale nadhazujte nohami deku, udierajte o deku časopisom - proste zariaďte to tak, aby na posteli bolo nepríjemné a nebezpečné. Akonáhle to pes vzdá a zaľahne na svoje miesto, pokojne a ticho ho pochváľte. Uvidíte, že sa to čoskoro naučí, keď budete dôslední.
Tiež je užitočné vybrať miestnosť, kde pravdepodobne s bábätkom cez deň moc nebudete, a v tej urobiť psíkovi útočisko, kam sa bude môcť schovať, kedykoľvek mu začne byť dieťa nepríjemné. Ideálne je, keď táto miestnosť susedí napr. S kuchyňou, kde budete s maličkým veľa zdržiavať. Potom je vhodné nasadiť na pánty dverí rám s pletivom alebo mreža. Pes tak na vás stále uvidí, vy s ním môžete komunikovať, ale dieťa sa k nemu nedostane a pes sa vám nebude motať pod nohami pri starostlivosti o dieťatko.
Naučte tiež psíka, že vašu pozornosť nemá stále. Kúpte mu plniace hračku Kong a dajte mu ju vždy, keď chcete mať chvíľku pre seba. Okrem granuliek sa tam dá naplniť aj varené mäsko, tvaroh a ďalšie dobrôtky , o ktoré pes veľa stojí. Nech sa na hračku tešia! Stačí ju dávať 1x - 2x denne. S jej pomocou ho ľahko naučíte aj pobytu za mriežkou, aby to necítil ako krivdu, ale ako príležitosť užiť si v kľude svoje maškrtenie. Naučte sa psovi stopercentne venovať, najlepšie niekde vonku. Vychádzky nemusí byť dlhé, ale intenzívne, plné hier a cvičení. Keď mu ich doprajete aj potom s bábätkom, nebude trpieť nedostatkom vašej pozornosti.
Prikladám odkazy na články o spolužití psa a bábätká i psa a batoľaťa ao psích stresových signáloch . Úvahy na tému deti a psy nájdete v článku Pozor, hryzie . Dobrým radcom pre všetkých majiteľov psov a zároveň rodičia malých detí je knižka Modrý pes, rada ju pošlem.
MVDr. hana Žertová
Ďalšie odpovede na najrôznejšie otázky nájdete na www.hanazertova.cz