Správne kŕmenie je pre psa dôležité nielen z hľadiska výživy, ale aj výchovy. Majitelia psov sa často vědomky aj nevedomky dopúšťajú chýb, ktoré môžu viesť nielen k zlému zažívania ich maznáčika, ale aj k výchovným problémom ...
Spoločné "stolovania"
Pes vie robiť veľmi smutné oči, keď chce dostať aspoň kúsok dobroty z vášho taniera. Kŕmiť ho jedlom od stola je ale úplne nevhodné, pretože ho tým nielen rozmaznávate a hovoríte mu, že má rovnaké postavenie ako vy, ale učíte ho aj prosíkať. Tento zvyk je potom zvlášť nepríjemný, keď pes žobre u cudzích ľudí napr. V reštaurácii. Pozor, časté prilepšovanie stravy vareným jedlom môže mať za následok odmietanie klasického psieho krmiva. Navyše ľudská strava je pre psov absolútne nevhodné. Väčšie množstvo soli a korenia, ktoré obsahuje ľudské jedlo, preťažuje obličky a spôsobuje žalúdočné ťažkosti. Vhodné je kŕmiť psa až v okamihu, keď sami dojete, tým ho nenásilnou formou učíte podriadenému postavenie v rodinnej svorke.
nepravidelnosť kŕmenie
"Pes by mal dostávať jedlo každý deň v rovnakom čase a v rovnakom množstve. Ak naplnenú misku nezje, odstráňte ju a dajte mu ju až v čase, keď je zvyknutý na ďalšie kŕmenie, napr. Večer. Takáto dôslednosť sa vám oplatí, pretože psík sa na jedlo bude tešiť a okamžite ho zje. Dospelého psa je dobré kŕmiť dvakrát denne, hlavne väčšie plemená, ktoré sú náchylné k torziu žalúdka, "hovorí Martin Pučálka dlhoročný výrobca psieho krmiva. Úplne nevýchovné je, ak psík granule nezje a ohŕňa nad nimi ňufák, mu dávať alternatívy v podobe vareného mäsa alebo konzervy . Tým sa len naučí, že keď nezje svoju večeru a počká si, dostane od vás niečo chutnejšie.
prekrmovaniu psa
"Ale on vyzerá stále hladne a všetko zje, tak prečo mu nedopriať?", To je častý argument majiteľov překrmovaných psov. Áno, psíkovia zje čokoľvek v akomkoľvek množstve, ak im to chutí. Psom obéznym alebo jedincom so sklonmi k nadváhe je preto dôležité dávať naozaj len zodpovedajúce množstvo krmiva. A to aj v prípade, že budú hodinu po jedle smutne vylizovať misku . Každé psie plemeno má svoju ideálnu hmotnosť a podľa tej vždy odmerajte množstvo krmiva (sledujte tabuľky na obale). Zohľadnite aj aktivitu psa. Pri dávkovaní je vždy nutné prihliadnuť k individualite psa (niektorí priberajú rýchlejšie). Vždy je lepšie kŕmiť trošku menej, než viac. Pozor dajte aj na maškrty , nikdy psovi nedávajte viac než je povolená denná dávka. Prekŕmení pes má sklony k obezite a strate pohybu as tým súvisia aj časté zdravotné komplikácie.
Kosti od stola
Ak pes nie je na kŕmenie kosťami zvyknutý, môžu spôsobiť viac škody ako úžitku. Ak mu chcete prilepšiť kostí, tak mu nedávajte nikdy varené, ale surové. Varené kosti môžu ľahko uviaznuť v tlame alebo žalúdku a ostré úlomky môžu poraniť tráviaci trakt. Psom, ktorí sú totiž dlhodobo kŕmené granulami, totiž miznú tzv. Ihlový reflex (viac tu ). Úplne nevhodné sú kuracie kosti. Navyše kosti vo väčšom množstve môžu spôsobiť zápchu. Ideálne sú mäsité kosti z hovädzieho. Viac sa o kostiach v psom jedálničku dozviete tu a tu .
Kŕmenie pred prechádzkou
"Tak ako ľudia po jedle odpočívajú, mali by odpočívať aj psi, aby sa všetky živiny z jedla dobre uložili, a zmenší sa tým aj riziko torzie (pretočenie) žalúdka. Pes by mal odpočívať nielen po jedle, ale pokoj by mal mať aj pred kŕmením, "dodáva Martin Pučálka. Viac sa o torzii žalúdka dočítate tu .