Jedná sa o naše národné plemeno, vyšľachtené roku 1949. Spolu s československým vlčiakom patrí medzi najrozšírenejšie plemená, ktorá poházejí z Českej republiky. Medzi chovateľmi, ktorí sa zaslúžili o vznik nového plemena bol genetik František Horák, s ktorým je toto plemeno najčastejšie spájané. Český teriér vznikol krížením škótskeho teriéra a sealyhamského teriéra za účelom lovu líšok a drobnej zveri. Štandard bol oficiálne uznaný roku 1968. Dnes sa chov českého teriéra riadi štandardom z roku 1996. Hoci ide o naše národné plemeno jeho odchov v Českej republike bohužiaľ nedosahuje vyšších čísel.
Jedná sa o psa, ktorý len málo presahuje veľkosť jazvečíka. Prevyšuje ho však svojou mohutnosťou. Na svoju výšku je český teriér veľmi mohutné kostry. Jeho výška dosahuje 30 cm v kohútiku. Váha sa pohybuje medzi 6 až 10 kg. Jeho dlhá jemná vytvárajúce "fúzy" na papuli a na čele, dlhšia srsť môžeme nájsť aj na končatinách. Sfarbenie môže byť modro-šedé alebo veľmi zriedkavé sfarbenie hnedo-šedé. Celkovo vyzerá malý silne stavaný elegantný pes.
Český teriér je povahou veselý milý pes, avšak aj napriek tomu je voči cudzím ľuďom skôr rezervovaný. Je poslušný a nasleduje svojho vodcu. Nie je pre neho problém dlhší pobyt napríklad v klietke, pretože je veľmi pokojný a rozvážny. Hoci sa jedná o teriéra, od ktorého by sme čakali živšie povahu, opak je pravdou. Ide o mierumilovné pokojné plemeno.
Čo sa týka stravy, nie je slovenský teriér náročné plemeno. Jeho srsť upravujeme strihaním. To platí aj pre výstavy, kde môžeme vidieť prevažne takto upravenej jedinca. Ponechávame Ak psa vonku, napríklad v zime, srsť je dobré nechať dlhší, aby pes neprechladli. Inak stačí srsť čas od času prečesať kovovým hrebeňom. Nevyžaduje veľa pohybu a je preto ideálnym spoločníkom pre seniorov.
Text: Eva Černohubová
Foto: Chovateľská stanica del Monte de Haya, www.ceskyterier.com