Staráte sa o psa počas chladných mesiacov dostatočne? Verte, že aj naši štvornohí miláčikovia vnímajú zimu a mnohokrát veľmi intenzívne.
Nosíme teplé oblečenie, dopuje sa vitamíny a výživovými doplnkami, aby sme sa chránili pred rôznymi chorobami a cítili sa príjemne. Na chladné počasie však musíme pripraviť aj našich štvornohých miláčikov. Nezabúdajte, že ich zdravotný stav závisí v prvom rade na vás.
Hlavne tuky a sacharidy
Zdravie psov počas zimných mesiacov závisí vo veľkej miere na kvalite stravy, ktoré im predkladáte. Krmivo podávané v zime by malo byť výživnejšie ako "letné" strava (platí najmä u klasického, doma pripravovaného krmiva). Obsahovať musí hlavne väčšie množstvo bielkovín, tukov a sacharidov, ktoré zviera "vyzbrojí" na nepriaznivé počasie. To platí hlavne pre zvieratá chované vo vonkajšom prostredí. Výživové látky obsiahnuté v granulovanom krmive zvyčajne psom stačí a nie je bezpodmienečne nutné ich dopĺňať ďalšie stravou. Ovšem strážte si, či pes po určitej značke granúl naozaj prospieva (nechudne, má adekvátne množstvo výkalov - stolice nie je príliš riedka, koža a srsť je v dobrom stave bez lupín, pes má energiu vyvádzať pod.) Starším zvieratám je niekedy vhodné podávať výživové doplnky (napr. kĺbová výživa ). Energeticky bohatá strava je obzvlášť dôležitá pre menšie a krátkosrsté plemená, ktoré v zime vydávajú viac energie na zahriatie organizmu. Dôležitý je aj spôsob kŕmenia - pred jednorazovou porcií uprednostnite skôr viacero menších dávok.
Pozor: Ak sa rozhodnete prihodiť psovi nejakú dobrotu z vianočného stola, riaďte sa heslom - všetko s mierou. Väčšia nekontrolované dávky ľudských pochutín môžu psom spôsobiť žalúdočné problémy. Škodu môžu napáchať aj rybie kosti, ktoré sa dokážu - rovnako ako ľuďom - zapichnúť v krku.
Nechajte ho vybehať
Dobre krmenému psovi nehrozí z hľadiska zdravotných rizík ochorení v dôsledku zimy (samozrejme, ak má dobre zateplenú búdu), ale skôr kvôli prechodu z teplého do studeného prostredia, zviera by sa malo najprv aklimatizovať. Pocit tepla, ktoré stráca pri pobyte vonku, musí nahradiť fyzickou aktivitou. "Dbajte, aby sa psík pri prechádzke ihneď prebehol. V opačnom prípade mu hrozí prechladnutie. Zviera vencov aspoň trikrát denne. Minimálne dvakrát po pol hodine, jedna prechádzka by mala byť dlhšia - od jednej do troch hodín ", hovorí MVDr. Iveta Matušková zo slovenských veterinárnej polikliniky AMIS. Ak vlastníte psíka krátkosrstého plemena, ktorý je citlivý na studené počasie, pokojne mu dajte oblek. Medzi bežnými majiteľmi psov, ale aj medzi odborníkmi sú zástancami aj odporcovia ich používanie. Pre vás je ale najdôležitejšie to, či sa pes cíti pohodlne. Ak sa trasie od zimy a trpí, neváhajte oblečky použiť. V prípade zlého počasia môže poslúžiť aj pláštenka. Po prechádzke psa čo najskôr vymeňte a osušte. Nenechávajte ho ležať na studenej dlažbe, to platí najmä u malých krátkosrstých plemien, môžu si totiž spôsobiť zápal močového mechúra. To by sa takémuto novofundlanďana stalo len ťažko ... Zvieraťu v zime nezabudnite ošetrovať labky, posypová soľ je štípe a vysušuje ich povrch. Po každej prechádzke labky opláchnite a ošetrite vhodným prípravkom (stačí obyčajná vazelína - dostať v lekárni). Psom môžete zaobstarať aj špeciálny topánočky .
Bojujte proti chorobám
Medzi najčastejšie choroby v zimnom období patrí prechladnutiu horných a dolných dýchacích ciest a močového aparátu. Príznaky týchto problémov odhalíte pomerne ľahko. Bývajú všeobecného charakteru - apatia, malý záujem o okolie, nechutenstvo a neochota k pohybu pri venčení. Alebo špecifickejšie - kašeľ, chrapľavej štekanie, nutkanie na močenie a pomočovanie sa. Liečba vyžaduje odborný veterinárny dohľad a spočíva väčšinou v nasadení antibiotík. Výnimkou v zime nie sú ani parazitózy, ako napríklad toxokaróza. Spôsobuje ju škrkavka psia a nebezpečná je hlavne preto, že sa prenáša aj na človeka. K jej výskytu dochádza nielen v teplých ročných období, ale aj počas teplých zím, ktoré sú u nás stále častejšie. Preto nezabudnite psíka odčerviť. Použiť môžete napríklad prípravok Drontal. Psy sa odčervujú tri až štyrikrát ročne. Obľúbené sú hlavne tablety s mäsovou príchuťou. Podľa slov veterinárnych lekárov nie sú v zimnom období ničím výnimočným ani zlomeniny. Preto sa radšej vyhnite klzkým povrchom, kde hrozí rôzne úrazy. Na čo však určite nesmiete zabudnúť, je starostlivosť. Venujte psíkovi svoj čas. Hrajte sa s ním, maznajte sa ... Jednoducho sa mu venujte! Napríklad voľné dni počas vianočných sviatkov sú vynikajúcou príležitosťou ako ho urobiť šťastným a upevniť vaše priateľstvo.