Kontrola psieho chrupu a zhryzu je dôležitá nielen z chovateľského hľadiska (niektoré vady môžu byť vylučujúcimi chybami z chovu), ale aj z hľadiska zdravotného. Ak psovi zuby zle vyrástli, môžu niekedy zraňovať ústnu dutinu alebo spôsobovať väčšie opotrebenie protiľahlých zubov.
Oligodoncie (málozubosť) - v trvalom chrupe chýba jeden alebo viac zubov, najčastejšie chýba posledný stoličky (moláre M3) a črenové zuby (premoláre P1).
Polydoncie (zdvojenie zubov) - dvojmo narastené trvalé zuby
Pretrvávajúce mliečne zuby - v čeľusti zostáva mliečny zub, môže napodobniť plnochruposť. Mliečne zuby majú redšiu sklovinu a iné sfarbenie (mliečno našedlé).
Čo je to skus?
Skusom sa označuje vzájomné postavenie hornej a dolnej čeľuste, posudzuje sa podľa počtu a postavenia rezákov od 5 mesiacov veku.
Nožnicový zhryz - je požadovaný u väčšiny plemien psov. Horné rezáky sú umiestnené mierne pred radom rezákov spodných a rezáky spodnej čeľuste sa ľahko dotýkajú rezákov hornej čeľusti. Veľký dotyk horných a dolných rezákov sa označuje ako tesný nožnicový skus. Naopak keď je medzi rezákmi medzera 1-2 mm, ale spodné rezáky sa ešte dotýkajú základov horných rezákov, hovoríme o voľnom nožnicové zhryzu.
Kliešťový skus - hrany rezákov na seba tesne nasadajú, čo vedie k predčasnému opotrebovaniu zubov.
Nepravidelný skus - rezáky netvorí pravidelné oblúky, ale niektorý zo zubov vystupuje.
Skrížený skus - v tomto prípade polovica rezákov tvorí správny zámok, druhá polovica je v predkusu. Táto vada je podmienená geneticky.
Predkus - spodná čeľusť je dlhšia ako horná, oblúk horných rezákov je umiestnený pred hornými. S vekom psa sa skôr zväčšuje. Napr. u boxerov je tento skus bežný.
Podhryz - spodná čeľusť je kratšia ako horná, medzera medzi hornými a dolnými rezákmi je taká, že sa zuby nedotýkajú. U niektorých psov sa podhryz vekom upraví.
Dokonca aj u psov možno niektoré chyby a nepravidelnosti v postavení zubov upraviť strojčekom, ktoré predpíše veterinár stomatológ zo zdravotných dôvodov (zlé postavenie zubov spôsobuje psovi bolesť i.)