Od 1.1.2005 platí v Prahe všeobecne záväzné nariadenie č.18 / 2004 Zb. hl. m. Prahy, ktorá, okrem iného, ukladá chovateľom povinnosť trvale označiť mikročipom alebo tetovaním psa staršieho ako šesť mesiacov a to do konca roka 2005. Vďaka tomu pozorujeme zvýšený záujem o čipovanie psov a zároveň zodpovedáme na veľké množstvo otázok.
Rádiofrekvenčnej identifikácie - RFID zvierat predstavuje modernú metódu označovanie zvierat pomocou tzv. Mikročipov. Mikročip je približne milimeter široké a centimeter dlhé miniaturizované zariadenie, ktoré je naprogramované číselným kódom, ktorý je jedinečný a neopakovateľný. Jeho životnosť je udávaná minimálne 25 rokov.
Čip sa aplikuje na ľavú stranu krku špeciálnym jednorazovým aplikátorom dodávaným ku každému čipu. Aplikátor je v podstate silnejší dutá ihla, ktorou sa čip vpraví do podkožia (podobne ako očkovanie).
(Na obrázku je čítacie zariadenie a sterilne balený aplikátor, ktorý obsahuje čip, súčasťou balenia je čiarový kód príslušného čipu.)
Je čipovanie psov nebezpečné?
Čip je len pasívnym nosičom informácie, neobsahuje vlastný zdroj energie a pre svoje okolie i svojho nositeľa je úplne neškodný. Aktivovať mikročip vie len špeciálne čítacie zariadenie. Naviac je povrch čipu upravený tak, aby naň telo psa nereagovalo ako na cudzie teleso. Drahšie čipy sú vybavené antimigrační čiapočkou, ktorá zabraňuje putovanie čipu.
Čip je možné aplikovať zvieraťu v akomkoľvek veku.
V súčasnej dobe je jedným zo spôsobu nezameniteľného označenia zvieraťa pri cestovaní po EÚ, a tiež preto by mal byť v súlade s medzinárodnou normou pre RFID - ISO 11784/85 a mal by obsahovať označenie krajiny pôvodu psa (pre SR 203), čo je možné overiť pomocou čítacieho zariadenia.
Ak sa rozhodnete pre čipovanie, je nutné dodržať tento legislatívny postup. Majiteľ dostane od veterinárneho lekára tri registračnej karty s číslom čipu. Jedno vyhotovenie si ponechá, jednu kartu zašle do Národného registra majiteľov zvierat, kde vystaví identifikačnú kartu psa a pes má doživotne zabezpečené zdarma vyhľadávanie v prípade zabehnutie. Tretí kartu do 30 dní zašle na Magistrát hl. m. Prahy.
Magistrát hl. m. Prahy vedie evidenciu chovateľov psov a čipovaným psom poskytne zľavu z poplatku vo výške 350 Sk v priebehu dvoch po sebe nasledujúcich rokov, čo bežne nahradí cenu čipovanie.
Pokiaľ je Váš pes tetovaný, nie je nutné ho aj Čipovať. Tetovanie však musí byť čitateľné a súhlasiť s údajmi, uvedenými v preukaze pôvodu.
To znamená, že nečitateľné tetovanie alebo akékoľvek iné (napr.z útulkov, u psov bez PP a pod.), Ako od riadnych chovateľov, sa neuznáva. Tetovanie sa teda vykonáva výhradne na žiadosť chovateľa iba šteňatám do šiestich týždňov veku podľa údajov SKJ, ktoré neskôr slúžia na vystavenie PP.
Cena čipovanie je závislá na konkrétnom druhu čipu (s alebo bez antimigrační čiapočky), aktuálnej cene čipu u dodávateľa atp. Na našich pracoviskách sa cena čipovanie psov pohybuje cca medzi 500, - a 680, - Sk. Ako je už uvedené v predchádzajúcom texte, čipovaným psom poskytuje Magistrát hl. m. Prahy zľavu na poplatkoch zo psov 350, - Sk dva nasledujúce roky po sebe, čo cenu čipovanie úplne nahradí.
Áno, aj mačky a ostatné zvieratá je možné Čipovať. Čipovanie mačiek prebieha rovnakým spôsobom so všetkými náležitosťami ako u psov, ale nie je pre nich povinné. Možno ho však veľmi odporučiť hlavne u mačiek, ktoré chodia von a je riziko ich zatúlaný. Čipovanie mačku je potom veľmi jednoduché vrátiť pôvodnému majiteľovi. Čipovanie sa vykonáva aj u jedincov ohrozených druhov chovaných v zajatí, ktorí sú chránení medzinárodnými zmluvami, napr. CITES. Medzi tieto zvieratá patria predovšetkým exotickí vtáky, plazy, dravce pod. Čipov sa ale tiež fretky, kone a iné zvieratá.
Autor článku: MVDr. marek Galbinec
© 2005 VETCENTRUM Duchek sro