Novela veterinárneho zákona nariaďuje od roku 2020 čipovanie psov. Podľa poslancov má pomôcť zamedziť biznisu s nelegálnymi množiarne. Novela však môže významne pomôcť aj majiteľom psov, ochrániť zvieratá od stresu spojeného s odchytom a obciam uľaviť od zbytočných obecných výdavkov spojených so zaběhnutím psov. O zvyšok sa postará chytrá obecnej komunikácie, ktorú dnes už využíva 1/3 obcí v SR.
Strata štvornohého maznáčika je vždy nemilá. Či už pes utečie sám, alebo sa zabehne v dôsledku leknutí, môže sa veľmi rýchlo dostať do stresovej situácie, v ktorej sa bez pomoci nedokáže dostať domov. Frustrovaní je aj majiteľ, ak nemôže zviera nájsť. Avšak v prípade nájdenia psa vznikajú zbytočné starosti tiež obci. Pre obecné pokladnicu totiž umiestnenie jedného zvieraťa na deň do útulku znamená vydať 50 až 80 Sk zo svojho rozpočtu. "Ak sa na území obce nájde zviera, ktoré zjavne niekomu patrí, vzniká nálezcovi povinnosť oznámiť túto skutočnosť bezodkladne obci. Ak sa jedná o zviera určené na záujmovému chovu, teda zviera chované pre potešenie ako spoločník človeka, a nie za účelom spojeným s majetkovými a zárobkovými záujmami, a vlastník sa o neho neprihlási do dvoch mesiacov od vyhlásenia nálezu, pripadne zviera nálezcovi. Ak nálezcu oznámi obci, že zviera nechce, môže obec zveriť zviera do útulku. Potom beží štvormesačné lehota, v ktorej sa môže pôvodný vlastník o zviera prihlásiť. Ak sa tak nestane, uplynutím tejto lehoty je útulok oprávnený so zvieraťom voľne nakladať, najmä mu nájsť nového pána, "uviedla Zuzana Rennerová, predsedníčka neziskové organizácie ANIMAL EYE bojujúce za práva zvierat.
Jedinečné číslo v čipe
Ak má pes psie známku, tetovanie alebo čip, je oveľa jednoduchšie vrátiť ho majiteľom. Obojok sa známkou však môže chýbať, tetovanie nemusí byť čitateľné, a tak sa jediným prostriedkom na identifikáciu môže stať čip. Ten by mal uľahčiť identifikáciu majiteľa psa a jeho rýchlejšie kontaktovanie. Málokto však vie, že samotný čip informáciu o tom, komu pes patrí, nenesie. Obsahuje iba jedinečné číslo, na základe ktorého by mal byť pes dohľadateľný. Neexistuje však žiadny centrálny zvieracie register. K dispozícii ich je hneď niekoľko a majiteľom zabehnutých psov tak nezostáva než dúfať, že s ich pomocou bude pes dohľadaný a následne vrátený domov.
registre psov
Národný register čipovaných zvierat | www.narodniregistr.cz |
Centrálna evidencia zvierat a vecí | www.identifikace.cz |
Národný register komory veterinárnych lekárov | www.vetkom.cz |
Európsky register čipovaných zvierat | www.europetnet.com |
Register zvieracích čipov, identifikačných známok a tetovanie | www.cipy-znamky.cz |
BACKHOE register zvierat | www.backhome.cz |
Medzinárodná centrálny register zvierat | www.iftaregistr.cz |
Ak je majiteľ v niektorom z týchto registrov vypátraný, je situácia jednoduchá. Ak však ani jeden z identifikačných prostriedkov nie je k dispozícii, aj tu si moderné obce vie poradiť: "V súčasnej dobe už existujú komunikačné prostriedky, vďaka ktorým je možné informáciu o náleze zvieracieho miláčika, a nemusí to byť len pes, dostať veľmi rýchlo k relevantným občanom či rovno k majiteľovi zvieraťa. Múdra komunikácia medzi občanmi a obcami totiž umožňuje niekoľkými spôsobmi informovať nielen o tom, čo sa v nej deje v krízových momentoch, ale tiež upozorniť na nález psa či naopak oznámiť, že došlo k jeho zabehnutí. Informácie prostredníctvom SMS správ pritom v prvej vlne môžu dostať len tí občania, ktorí sú evidovaní ako vlastníci nejakého zvieraťa. Obce tak ušetria náklady na komunikáciu a správa sa dostane priamo k relevantným občanom, "povedal Ondřej Švrček, prevádzkovateľ služby Mobilný rozhlas. Obce si tak vytvárajú vlastné databázy osôb, či už s trvalým bydliskom alebo nerezidentov, a majú v prípade potreby uľahčené ich kontaktovania. Osoby sú podľa preferencií radené do rôznych skupín ako napríklad psičkári, šport, seniori, rodiny s deťmi a podobne. Do budúcnosti by situácia mohla byť ešte jednoduchšie. Mobilný rozhlas totiž plánuje špeciálnu funkcionalitu, v ktorej môžu na zabehnutie psa alebo nájdenie iného zvieraťa občania sami jednoducho upozorniť všetkých používateľov v samospráve.
výhody čipovanie
Povinné čipovanie prinesie aj ďalšie výhody. Pôjde ľahšie zistiť, kedy a proti čomu bol pes očkovaný, čipovanie môže zamedziť týranie a umožní za psy lepšie vyberať poplatky od majiteľov. Samotné čipovanie psov príde na 300 až 600 € a bude povinne prebiehať pri prvom očkovaní proti besnote, asi v pol roku veku zvieraťa. Hoci zákon ešte nenadobudol účinnosť, drvivá väčšina majiteľov psov už teraz necháva svojich miláčikov Čipovať dobrovoľne.