alebo Keď je kabát tesný
Stalo sa vám niekedy, že ste z šatníka v zhone chytili kabát alebo sako, ktoré ste už nejakú dobu nemali na sebe? V rýchlosti ho oblečiete a ponáhľate k dverám. V okamihu, keď natiahnete ruku a siahnete po kľučke, cítite odpor pod pažami a na ramenách ...
Hlavou vám prebehne: "Ach to zatratenie sako sa snáď zrazilo." Máte oneskorenie, preto nemáte čas sa prezliecť. V saku sa necítite úplne pohodlne, a tak sa celý deň pri všetkom, čo robíte, cítite trochu obmedzenia. Snažíte sa vyhnúť väčším alebo dlhším pohybom, kedy sa napríklad musíte pre niečo natiahnuť, aby ste sa v tesnom zvršku cítili čo najviac voľne a pohodlne. Aj keď bez veľkých ťažkostí fungujete, ak potrebujete bežať rýchlo alebo urobiť rýchly pohyb, nie je to pre vás jednoduché. A rovnaký pocit zažíva mnoho psov každý deň svojho života ... Nie je to preto, že by snáď pribrali na váhe, ale ich koža je ich telu tesná. Kožuch psov by mal byť uvoľnený, rovnako ako je naša koža! (Samozrejme niekedy je koža voľnejšie, to záleží na plemene.) Bez ohľadu, či sa jedná o chrty s pevnou kožou alebo lovecké psy s voľnou kožou, vždy by mala byť pružná a ležať na tele komfortne. Ak má pes pod kožou problém alebo, ak je jeho "kabát" tesný, nemusí to byť pre netrénované oko na prvý pohľad rozpoznateľné. Jediná cesta, ako to zistiť, je jemne zdvíhať psovi srsť na chrbte a ramenách.
vznik problému
Ako sa vlastne psovi stane jeho kožuch tesný, alebo dokonca prirastie ku svalu? Kože a podkožného tkaniva sú tvorené tak, aby boli fluidné. Koža aj fascie (povázka - väzivový obal svalu podobný bielej pavúčí sieti) a svaly pod srsťou sú vo vzájomnom vnútornom vzťahu az dôvodu, aby správne fungovali, musia spolupracovať. Ak sú tieto štruktúry príliš zaťažované, alebo dokonca preťažované (napríklad prílišným jednostrannou opakovaním nejakého cvičenia či aktivity), môžu sa dostať do napätia a tieto podkožné štruktúry začnú vysychať, tzn. namiesto prirodzene sliznatého a klzkého prostredia vyschnú a / alebo sa "prilepí" ku svalu. K tomu dochádza kvôli konštantnému preťažovaním počas liečivého procesu v tele, kde prebieha nepretržitý zápal. Väčšina tkaniva sa "prisatím" k priľahlému svalu snaží získať silu a stabilitu, ktorú kvôli poškodeniu alebo neustupujícímu zranenie stratila.
Otestujte ho
Ak sa rozhodnete posúdiť flexibilitu a pohyblivosť srsti vášho psa, je potrebné to vykonávať s najväčšou opatrnosťou as citom. Pokiaľ má pes zrasty (tzn. Koža je "prilepené" k podkožným štruktúrami alebo svalu) môže akúkoľvek manipuláciu so srsťou v tomto mieste cítiť podobne, ako by ste strhávali náplasť zo živého mäsa! Pretože to je to, čo vlastne robíte. Takže buďte opatrní! Najvhodnejší spôsob počiatočného posúdenia je prostý pohyb plochou dlane vašej ruky cez telo psa. Ak sa zdá, že pohyb ide ľahko, potom môžete postúpiť k tzv. Rolovanie kože, čo je najbáječnejšie relaxačné technika pre oboch - pánka aj psa! Ľahko sa ňu obaja stanete závislí :-)
Ako začať s technikou rolovanie?
Ako budete rolovanie na všetkého psa priamo aplikovať, je vhodné vyskúšať si túto techniku najprv na inom človeku. Potom použite obe ruky. Vezmite malý kúsok srsti medzi prstami a palec (samozrejme počet prstov záleží na veľkosti psa) a veľmi jemne rolujte kožu pomocou "kráčajúcich" prstov v akomkoľvek smere na jeho chrbte a ramenách. Váš palec je pasívny a len udržuje rolovacie vlnu. Pohyb by mal byť plynulý pripomínajúce vlnu posúvajúce sa naprieč telom psa. Rolovanie môže byť aplikované v akomkoľvek smere. Čím viac budete meniť smer, tým lepšie. V miestach, kde je koža príliš pevná, alebo pri dotyku nie je cítiť jej voľnosť, bude treba oveľa viac starostlivosti a jemnosti. Pre psa môžu byť tieto miesta extrémne chúlostivá a citlivá.
Zvyšovanie elasticity kože
Pri vykonávaní tejto metódy by srsť mala ľahko "tiecť". Ak tomu tak nie je, ukazuje to na to, že v podkoží nie je niečo v poriadku a mali by ste pokračovať len s najväčšou opatrnosťou. Ak je technika správne vykonávaná, je až neuveriteľné, ako rýchlo môžete pozitívne zmeniť elasticitu kože.
Kde ju možno bezpečne použiť?
Na krku, ramenách a chrbte. Opatrnosť je potrebná v oblasti panvy a na rebrách. Nie je vhodná pre nohy. Buďte opatrní, aby ste neštípali alebo nezapichovali nechty do kože. Ak psovi nerobí táto masáž radosť, prestaňte a hľadajte radu u profesionála.
Pre šteňatá aj psie seniorov
Táto mnohostranná technika nielenže môže uvoľniť a zlepšiť pohyblivosť, ale (ako už bolo spomenuté) pomôže vám s identifikáciou prípadného problému. Môžete ju aplikovať na všetky psy od šteniatok (starších 6 mesiacov), veteránov až po psov s artrózou, u ktorých je všeobecne veľká potreba kompenzácie pohybu spojená so svalovou nerovnováhou a následnými ťažkosťami v podkoží.
Aj na vzhľade záleží
Ďalším pozitívnym efektom je "príval" krvi do kože. Uvoľnenie akýchkoľvek podkožných zrastov pomáha zlepšenie toku kapilárnej krvi do kože, čo má veľmi pozitívny vplyv na vzhľad srsti rovnako ako na celkový vzhľad psa. Masážou môžete dať vášmu psovi neviditeľný, avšak hlboko prínosný a oveľa pohodlnejšie nový "kabátik"!
Viac o tejto metóde, rovnako ako o nových technikách, dozviete na seminári s anglickou terapeutkou Juliou Robertson. Osvojíte si zručnosti, ako efektívne využívať masážne techniky na zlepšenie zdravia a každodenné pohody vašich štvornohých priateľov. Julia sa myoterapii (dotyková terapia, zameriavajúce sa na posúdenie, liečenie a rehabilitáciu pohybovej bolesti as tým spojených patológií) venuje viac ako 12 rokov.
Viac na www.krasnacarodejka.cz
Text: Šárka Janouchová
Foto: Ivana Čelikovský - fotografovanie koní, psov a iných zvierat, www.fotoivana.cz